LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
31 Mayıs 2016

HANGİ RENKLER HANGİ ODALARA YAKIŞIR? 2

Renklerin ruh halimizi etkileyen faktörlerden biri olduğunu biliyorsunuzdur. Bu nedenle evinizi dekore ederken, nasıl hissetmek istediğinizi ve buna yardım edecek renkleri de göz önünde bulundurmalısınız. Böylece hem ruh halinize hem de dekorasyonunuza uygun renkleri seçebilirsiniz.

Örneğin maviyi ele alalım. Huzur, sakinlik ve güven hissi uyandıran mavi en çok yatak odalarına yakışıyor. Mavi aynı zamanda verimliliği de artırıyor. Bu sebeple çalışma odaları için çok uygun bir renk. Ancak mavinin aşırı kullanımı hastane ya da bekleme odasındaymış gibi hissettireceği için sıcak renklere dengelenmeli.Sarının enerji ve neşe verdiğini biliyoruz. Şevk ve motivasyon sağlayan sarı, mutfakta ve balkonlarda kullanılabilir. Araştırmalar sarının bebeklerin daha çok ağlamasına sebep olduğunu gösteriyor. Bu sebeple bebek ve çocuk odalarında detaylar haricinde sarı kullanılmamalı.

Ateşi temsil eden kırmızı, tutkuyu çağrıştırdığı için yatak odalarında kullanılabilir. Ancak yatak odasında fazla kırmızı kullanmak tehlike hissi uyandırır ve uykuya dalmayı zorlaştırır. Bu sebeple açık renklerle dengeli kullanılmalı. Kırmızının iştah açıcı etkisi bilindiği için yemek odalarında kullanılması öneriliyor.Siyah ve gri, kullanıldıkları alanlara asalet ve zarafet getirdikleri için güçlü, kendinden emin ve bağımsız hissetmenizi sağlıyor. Bu renklerin fazla kullanılması ortama soğuk, mesafeli ve resmi bir hava katacağı ve depresif hisler uyandıracağı için açık renklerle dengelenmeli. Uygun kullanıldığında bu renkler her odaya yakışırlar.

Doğayı ve sağlığı temsil eden yeşil, ferahlık hissi uyandırıyor. Yatıştırıcı etkisinden dolayı uyku kalitenizi yükselteceği için yatak odalarınızda bu rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşırı kullanımı insanlığı tembelliğe sürüklediği için soğuk renklerle dengelemenizi tavsiye ederiz.Sıcak ve samimi bir ortam yaratmanıza yardım edecek bir renk arıyorsanız tercihiniz turuncu olsun. Sizi daha aktif, sosyal ve motive hale getirecek olan turuncuyu oturma ve yemek odalarında kullanabilirsiniz.

Mistik bir ambiyans oluşturan mor, maneviyatınızı güçlendirecek ve yaratıcılığınızı artıracak bir renk. Mor, günlük hayattan kaçış yerleriniz olan yatak odaları ve banyolar için çok uygun. Aşırı kullanılması umutsuzluğa ve gerçeklikten kopmaya sebep olabilir. Bu sebeple nötr renklerle birlikte kullanmaya özen gösterin.Sakinleştiren ve umut aşılayan bir renk arıyorsanız pembeyi tercih edebilirsiniz. Pembenin öfkeyi dindirdiği, sevgi ve şefkat uyandırdığı da biliniyor. Yatak odaları ve özellikle de çocuk odaları, pembenin çok yakıştığı yerlerin başında geliyor. Fazla pembe kullanımını özgüveni olumsuz yönde etkileyeceği için siyah ve gri gibi renklerle dengelenmesi daha doğru. Renk Etkisi