LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Pratik
13 Haziran 2017

Her Daim Düzenli Bir Mutfak İçin Organizasyon Önerileri

Mutfak dekorasyonu ne kadar parlak fikirlerle yapılmış olursa olsun, en sık kullanılan odalardan biri olmasının da getirisi ile mutfaklarımız hızlı dağılır. Düzenleme ve temizlik sonrasında bir anda mutfağımızı yine dağınık bulmamız olasıdır. Bu yazımızda sizinle mutfak düzeni için pratik bilgiler paylaşacağız. Bu küçük ipuçlarını uygulayarak siz de mutfağınızı uzun süre boyunca temiz ve derli toplu tutabilirsiniz.


Mutfak Gereçlerini Kullanıma Göre Dizin


mutfak gereçleri

Spatulanızı hızlı bulamadığınız için omletinizi kaç kere yaktınız? Eğer mutfakta kullandığınız spatula, maşa, tahta kaşık gibi gereçleri türlerine göre sınıflandırır ve buna göre ayrı yerlere dizerseniz, bu tip sorunlar yaşamazsınız. Mutfak gereçlerinizi zevkinize göre kavanozlara dizebileceğiniz gibi çekmecenizi ayrı bölmelere ayırarak buralara da koyabilirsiniz. Daimi mutfak düzeni için bulaşık makinenizi her boşalttığınızda gereçlerinizi yerlerinize koymayı ihmal etmeyin.


Mutfak Dolaplarınızı Bölümlere Ayırın


mutfak dolabı düzenleme fikirleri

Mutfak dolabı düzenleme fikirleri içerisinde en kullanışlı olanlarından biri bu ipucudur. Fırınlarda kullanılanlara benzeyen yükselticiler ya da raf bölmeleri kullanarak dolabınızdaki alanı hemen hemen iki katına kadar çıkarabilirsiniz. Üstelik bu şekilde aynı dolaba koyacağınız tepsileri ve tabakları ya da tencereleri üst üste koymanıza gerek kalmaz ve kullanmak istediğiniz eşyayı en alttan almaya çalışırken çok fazla efor sarf etmenize de gerek kalmaz.


Dolap Kapaklarından Faydalanın


mutfak düzenleme ipuçları

Dolaplarınızın kapaklarından faydalanmak, ilham alabileceğiniz en işlevsel mutfak düzenleme ipuçları içindedir. Bu şekilde hiçbir işlevi olmayan bir alanı değerlendirebilir ve mekanınızda kullanabileceğiniz daha fazla alana sahip olabilirsiniz. Küçük kancalar kullanarak üst yapısı delikli şekilde dizayn edilmiş olan kepçe, spatula ya da maşa gibi gereçlerinizi bu kancalara asabilir ve böylelikle çekmecelerinizdeki alanlardan tasarruf edebilirsiniz. Aynı yöntemi mutfak kapınızda da uygulayabilirsiniz.


Donmuş Gıdaları Etiketleyin


dondurulmuş gıda saklama

Kıyma ve tatlı mısır tanelerini dolaptan alırken kolaylıkla ayırt edebileceğinizi düşünebilirsiniz. Oysa donduktan sonra gıdaları birbirlerinden ayırmak pek kolay olmaz. Mutfakta genel olarak zamana karşı yarıştığınızı düşünürseniz, karmakarışık bir buzluğun kısa süre içinde işinizi ne kadar zorlaştıracağını tahmin edebilirsiniz. Bu yüzden gıdalarınızı buzluğa koymadan önce görebileceğiniz kısımlarına etiket yapıştırın ve ne olduğunu yazın. Ne kadar çok zaman kazanacağınıza hayret edeceksiniz.


Borcamlarınızı Dikine Yerleştirin


borcam düzenleyici

Borcamlarımızı genelde üst üste koyarız. Bu yöntem hem alan kaybı yaşamamıza neden olur hem de alttaki borcama ulaşmakta güçlük çekeriz. Bulaşık kurutmak için kullandığınıza benzer bir aparatla borcamlarınızı mutfak dolabınıza dik bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu mutfak dolap içi yerleştirme yöntemi ile tüm borcamlarınıza kolaylıkla ulaşabilir ve dolabınıza eskisinden daha fazla mutfak gerecini sığdırabilirsiniz.


Gıda Ürünlerinizi Türüne Göre Sınıflandırın


mutfak yiyecek düzeni

Cipsler, makarnalar, atıştırmalıklar ya da un ve kahvaltılık gevrekler… Alışverişten sonra hepsini aynı dolaba koyar, sonra bir türlü aradığımız şeyi bulamayız. Sırf bu yüzden aslında evimizde olan ürünleri gereksiz yere tekrar almış olabiliriz. Küçüklü büyüklü saklama kutuları mutfak dolabı iç düzeni için idealdir. Gıdaları türlerine göre sınırlandırıp ayrı kutuların içinde muhafaza ederseniz dolabınız düzenli kalır ve aradığınız ürüne çok daha kolay bir şekilde ulaşırsınız.


Görseller: housebeautiful.com, modern-homedesign.com, hgtv.com, diynetwork.com Renk Etkisi