LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
10 Ocak 2018

Her Yaştan Kitap Kurdu İçin Kitap Okuma Köşeleri

Gizli Köşeniz

Biraz mahremiyet istiyorsanız çekin perdelerinizi ve kendinizle baş başa olmanın keyfini yaşayın. Size ait bu alanda rahatsız edilmemenin keyfini saatlerce çıkarabilirsiniz.


çocuklar için okuma köşeleri

Biraz Huzur

Perdelerin sonuna kadar açıldığı bir pencere, sıcak bir kahve, kitabınız ve siz. Aradığınız sihirli sözcükler bunlarsa pencere kenarında bir oturma alanı yaratın, sehpanızı çekin ve burayı huzur bulduğunuz köşe haline getirin.


doğru aydınlatma

Gün Işığından Yararlanın

Kendiniz için ideal bir köşe bulamadıysanız hiç dert değil. Yatağınızı en sevdiğiniz okuma köşeniz olarak kullanabilirsiniz. Gün ışığının canlandırıcı etkisinden fazlasıyla yararlanabilmek için yatağınızı pencerenizle sıfır hale getirebilirsiniz.


ilham verici dekorasyon

Konfor Köşeniz

Ayaklarınızı boylu boyuna uzatabileceğiniz rahat bir koltuk sizin yeni cennetiniz olabilir. Keyfinize gece de devam etmek isterseniz ve çabuk üşüyen bir yapınız varsa polarınızı üstünüze alın ve köşenizin saatlerce keyfini çıkarın.


ulaşılabilir raf sistemi

Çocukların Dilinden Anlayan Okuma Köşeleri

Yer seçimi, özellikle bir çocuk için okuma köşesi tasarlarken en önemli unsurdur. Okuma köşesinin çok büyük bir alana yayılmasına gerek yok, önemli olan çocuğunuzun kendi özel bölgesinde olması, rahat hissetmesi ve heyecanlı olabilmesidir. Rahat köşeler, dolaplar ve pencere kenarındaki koltuklar harika seçenekler sunar. Özel bir alan bulmada sorun yaşıyorsanız küçük bir çadır tasarımı yaparak geniş alanlarda da samimi bir köşe oluşturabilirsiniz.

Büyük rahat minderler ve konforlu sandalyeler çocuk okuma köşelerinde mükemmel oturma seçenekleri sunar. Unutmayın, hedef çocukların okumaları, dinlenmeleri ve kendilerini rahat hissedecekleri bir alana sahip olmalarıdır.

Çocuğunuzun okuma köşesi doğrudan ışık almasa da, göz yorgunluğunu önlemek için alanın iyi aydınlatılmış olduğundan emin olmalısınız. Çocuklar el feneri ile kitap okuyarak eğlenceli vakit geçirebilirler, ancak kuytu bir köşeye diğer kaynaklardan da bol miktarda ışık sağlamalısınız.


kitap seçimi

Okuma Köşesi Kişisel ve İlham Verici Olsun

Çocuğunuzun okuma köşesi için, onun kim olduğunu ve neyi sevdiğini gerçekten bildiğinizi öne çıkaracak dekor ve renkleri seçin. Bunun için çocuğunuzun en sevdiği kitap karakterini üzerinde taşıyan dekoratif aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Kitaplar Ulaşılabilir Olsun

Kitapları çocuğunuzun kolayca erişebileceği şekilde yerleştirin. Çocuğunuz kitabın kapağını görebilir ve ona kolayca ulaşabilirse, okumak için zaman ayırmaya başlar. Kitap kapaklarını öne çıkaran bir raf sistemi kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun Eğlenmesine İzin Verin

Kitap seçimi konusunda çocuğunuzun öncülük etmesine izin verin. Bir kitapçıya ya da kütüphaneye gittiğinizde çocuğunuzun ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz kitaplara yönlendirme yapın, ancak iş satın alma aşamasına geldiğinde nihai kararı çocuğunuzun vermesine izin verin. Çocuklar sevdikleri bir kitabı okuduklarında, daha sonrasında da kitap okumak için istekli olurlar ve bu onlara hayat boyu okuma alışkanlığı kazandırır.


Görseller: marthastewart.com