LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Renkler
06 Aralık 2017

İç Mimarların En Çok Sevdikleri Mutfak Renkleri

Basit bir renk değişikliği, mutfağınızın görünümünü önemli bir şekilde değiştirebilir. Örneğin doğru tonda gri renkler, mutfağınıza zarif ve sofistike bir hava getirebilir. Aynı gri gibi kırmızının doğru tonunu kullanmak da mutfağınızın cansız görünümüne son derece ışıltılı bir atmosfer katabilir.


Bu yazımızda iç mimarların favori mutfak renkleri seçimlerini sizin için derledik. Yazımızdaki renk örneklerine bakarak daha az zaman harcayabilir ve mutfak dekorasyonu konusunda daha önce hiç aklınıza gelmemiş yeni fikirler edinebilirsiniz.


Büyük Resme Bakın


mutfak renkleri

Mutfak renkleri seçerken büyük resme bakın. Mutfağınızın duvarları, zemini, dolapları, tezgahları, tavanı ve içerisindeki tüm dekoratif aksesuarları uyum içinde olmalıdır. Duvarlarınızda, tavanınızda ve zemininizde nötr renkler tercih ettiyseniz, mutfak aletlerinizde metalik tonlara yönelerek zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer biraz daha fazla renk istiyorsanız, kilim ya da taze bahar çiçekleri ile mutfağınıza renk ve neşe katabilirsiniz.


Doğadan İlham Alın


mutfak dekorasyonu

Mutfak renkleri konusunda bir türlü karara varamadıysanız doğadan ilham almayı deneyin. Doğada birbirleri ile uyum içerisinde olan renkleri değerlendirin. Mesela maviler, yeşiller, kum beyazları ya da kaya grileri birbirleri ile uyum içerisinde hareket eden renklerdir. Doğada birbirlerine çok yakışan bu renkler, mutfak dekorasyonunda da harika bir ambiyans yaratacaktır.


Kişisel Bir Dokunuş


kişisel dekorasyon stili fikirleri

Mutfağınıza biraz kişisel dokunuş katarak sıcak ev hissine sahip olabilirsiniz. Bunun için öncelikle değerli eşyalarınızın veya koleksiyonlarınızın renk paletine bir göz atın. Örneğin en çok sevdiğiniz porselen tabaklarınızın renkleri ve desenleri bile tüm mutfağınız için bir ilham kaynağı olabilir. Mutfak renkleri belirlenirken kişisel zevklerin ön plana çıkarılması, bu odada geçirilen zamanın daha da keyifli olması için son derece önemlidir.


Monokroma Yönelin


dekorasyonda monokrom stili

Monokromatik tasarım, iç mimarların mutfak renkleri seçiminde en sevdikleri dekorasyon stillerinden biridir. Mutfak dekorasyonunu oluşturan öğelerde aynı renkleri, farklı malzeme ve dokularla kullanın. Renkler arasındaki bu fiziksel farklılıklar, rengin karakterini değiştirecek ve görsel ilgi yaratacaktır.


Renkler Arası Dayanışma


dekorasyonda renk uyumu

Mutfak duvarlarınız ile mutfak dolaplarınız arasında uyum yakalamak için dolaplarınızı boyamayı seçebilirsiniz. Böylelikle mutfak renkleri birleşiminde tutarlı bir görünüm elde edersiniz.


Görseller: marthastewart.com