LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
19 Nisan 2021

İç Mimarların Mutlu Evler İçin Tercih Ettikleri Duvar Renkleri

Renklerin ruh halimiz üzerindeki etkilerinden haberdarız, ancak konu ev dekorasyonuna gelince huzur, neşe, mutluluk gibi iyi ve güzel duyguları uyandırmak için kullanılacak en iyi renklerin neler olduğunu biliyor muyuz? Bu yazımızda mutlu bir ev ortamı oluşturmanıza yardımcı olacak huzur veren duvar renklerini ve bu renklerin ortamda sebep olduğu duyguları sizlerle paylaşacağız.


Enerjiyi Yükselten, Sarı Duvar Renkleri


sarı duvar renkleri

 


Size en çok enerji verecek rengi mi arıyorsunuz? Sarıdan başka bir yere bakmayın.

Sarı iyiliğin, dostluğun, mutluluğun ve güneş ışığının rengidir. Sarı rengin serotonin salgılanmasına yardımcı olduğu söyleniyor. Serotonin ise refah ve mutluluk hissine neden oluyor ve bilimsel olarak bakıldığında bu rengi kullanmak ruh halini iyileştirmenin en doğru yolu!

İster pastel ister parlak olsun, sarı duvar renkleri yaratıcılığı teşvik etme gücüne sahiptir. İç mimarlar evin herhangi bir odasına canlılık getirme gücü olan bu rengi yatak odasında ve banyoda kullanmanızı öneriyor.

İpucu: Sarı renk düşündüğünüzden daha güçlü olabilir, sarıyı gri ile birlikte kullanarak sofistike bir dekoratif görünüm yaratabilirsiniz


Huzur Veren, Yeşil Duvar Renkleri


yeşil duvar renkleri

 


Geçtiğimiz yıl yılın rengi olarak seçilen Greenery, hala evlerdeki yerini koruyor. Yeşilin bu huzur dolu tonu, hayatınıza yatıştırıcı ve yaratıcı bir etki kazandıracak.

Yeşil duvar renkleri doğayı taklit ediyor ve yumuşak formları ile konsantrasyonunuzu arttırırken rahatlamanıza yardımcı oluyor. Evde yeşil kullanılması, ev sahiplerini doğaya bağlayan bir topraklama etkisi yaratıyor.

İpucu: Bahçenizden ilham alın ve yeşil tonlarını birbirleriyle karıştırarak kullanın.

Dinginlik Veren Mavi Duvar Renkleri


mavi duvar renkleri

 


Mavi, zihin ve beden için yararlı olduğu bilinen sakinleştirici bir renktir. Mavi duvar renkleri, ev sahiplerine iyimserlik hissi aşılar. Mavi, sadakatin ve güvenin simgesidir. İnsanlar mavi rengin baskın olduğu ortamlarda daha sakin ve üretken olurlar. Bu rengin okullarda, yatak odalarında ve banyolarda kullanılması uygundur.

İpucu: Maviyi sıcak tonlarla birlikte kullanın. Böylece odanın soğuk bir hisse sahip olmasını engellersiniz.

 


Neşe Veren, Pembe Duvar Renkleri


pembe duvar renkleri

Mutluluk veren renkler denildiğinde akla ilk olarak pembe gelir.Pembe sevecen, kibar ve cömert kişilerin tercih ettiği bir duvar rengidir. Pembe duvarlar sıcaklık ve hassaslığı yansıtır. Canlı pembe hayata iyimser bir bakış açısı getirir; eğlenceli, enerjik ve ilham vericidir. Pembe renk tonları oturma odalarında, yemek odalarında ve yatak odalarında kullanılabilir.

İpucu: Pembe, bir mekanın daha küçük görünmesine neden olabilir. Bu rengi büyük pencereli veya çok ışık alan bir alanda kullanmak en doğru seçimdir.


Heyecanı Yükselten, Kırmızı Duvar Renkleri


kırmızı duvar renkleri

 


Kırmızı cesur ve özgüven sahibi bir renktir. Çalışmalar kırmızı duvar renklerinin kalp atışını hızlandırdığını ve duyguları tetiklediğini gösteriyor, bu nedenle bu renk evde çalışmak isteyenler için ideal. Kırmızı dikkat gerektirir ve canlılığı sembolize eder. Bu renk özellikle kış aylarında sıcaklık hissi yaratır.

İpucu: Kırmızı, gerektiğinden daha yoğun olabilir, bu nedenle canlılığı kaybetmeden farklı kırmızı tonlarını denemenizi öneririz.

Gördüğünüz gibi bulunduğunuz ortamın duvarlarının rengi ruh halinizi oldukça güçlü bir şekilde etkileyebiliyor. Sürekli yaşadığınız alanların renkleri ise dönemsel olarak karakterinizi etkileyecek kadar önemli olabilir. Dolayısıyla neye ihtiyacınız olduğunu belirleyip huzur veren duvar renklerinden birini seçerek yaşam alanınızı rahat ve dingin bir ortama çevirebilirsiniz. Bu yazımızda hangi renk tonların insanları nasıl etkilediklerinden bahsettik ancak huzuru ararken “En Sevilen Ferah Renkler” sayfamızı da ziyaret etmeyi unutmayın!


 


Görseller: elledecor.com