LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Aile
25 Ağustos 2017

İlham Veren Düzenli Evler

Dip köşe ev temizliği yapmanın en güzel kısmı, uzun süredir dağınıklığı ile başa çıkmakta zorlandığınız evinizin yeniden düzene girmesidir. Yoğun hayat temposu, günlük hayatta evlerimizle ilgilenmemizi güçleştiriyor. Gündelik karmaşayı ortadan kaldırmak için uygulayabileceğiniz bazı organizasyon fikirlerini, ipuçlarını ve püf noktalarını bu yazımızda sizin için bir araya getirdik.


Renklere Göre Düzenleme


renklere göre düzenleme

Mutfağınızda renklere göre düzenleme yaparak göze oldukça hoş görünen bir organizasyona sahip olabilirsiniz. Seramik kaseleri, kahve kupalarını ya da kahvaltılıklarınızı renklerine göre düzenleyin. Mutfağınız hem düzene girecek hem de adeta sanat tablosu gibi bir görünüme sahip olacak.


Ayakkabı Askıları


ayakkabı askılığı

Yatak odanızın duvarına ya da gömme dolabınızın iç kısmına yapacağınız askı sistemine topuklu ayakkabılarınızı asabilirsiniz. Böylelikle dolabınızda büyük bir yer tasarrufu yapmış olursunuz. Topuklu ayakkabılarınızı kıyafetlerinizin yanı başında sergilemek giyinirken de daha rahat hareket etmenizi sağlar.


Numaralandırma


numaralandırma

Numaralandırma yöntemi ile aile üyelerinin kendi kıyafetlerini daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle havluların ve bornozların sıklıkla karışmaya meyilli olduğu banyolar için oldukça kullanışlıdır. Duvar askılarınızın üzerine numaralar koyun ve işlerin ne kadar kolaylaşacağına kendi gözlerinizle şahit olun.


Yemek Takımlarını Ayırarak Stoklama


yemek takımı

Çamaşırlarınızı yıkarken siyahlarınızı ve beyazlarınızı ayırırsınız değil mi? Çamaşır makinesinin bu altın kuralı, mutfakta da şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor! Mutfak dolaplarınızı birkaç ayrı bölüme ayırın ve her bir rafa yemek takımının ayrı bir üyesini koyun. Tabak, kase ya da fincanları renklere göre sınıflandırarak dizmek, gözünüze hoş gelen bir mutfak düzenine sahip olmanızı sağlar.


Kiler Düzeni


kiler dolabı

Kilerinizi ya da yiyecek dolabınızı düzenlerken sepetlerden, kavanozlardan ya da saklama kutularından yardım alabilirsiniz. Cam ya da şeffaf plastik saklama kapları, içleri rahatlıkla görüldüğü için mutfakta daha hızlı be rahat hareket etmenizi sağlar. Daha çok kullandığınız malzemeleri ön tarafa koyarak, dolap tasarımınızı kendiniz için daha pratik bir şekle sokabilirsiniz.


Raflarda Etiketleme


raf etiketi

Evraklarınızı, defterlerinizi ya da her daim gözünüzün önünde olmasına gerek duymadığınız bazı kırtasiye eşyalarınızı raflara dizmek, dağınıklığı ortadan kaldırmak için güzel bir çözüm olabilir. Ancak bir süre sonra hangi eşyayı hangi rafa koyduğunuzu unutmanız muhtemel. Etiketleme yöntemini kullanarak raflarınızdaki evraklara çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Koleksiyonları Sergileme


koleksiyon sergisi

Koleksiyonlarınızın dağınıklığa sebep olması gerekmez. Koleksiyonunuzu nasıl sergileyeceğinizi yeniden düşünmeniz yeterli. Güzel bir raf sistemi ve doğru seçilmiş renk düzeni ile sahip olduğunuz koleksiyonları evinizde adeta bir müze görünümünde sergileyebilirsiniz.


Gardırop Düzeni


gardırop düzeni

Bir gardırobun karanlık ve dağınık olması için hiçbir sebep yok. Gardırobunuzu parçalara ayırarak sahip olduğunuz kıyafet ve aksesuarların da daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Çantalarınızı en üst rafa koyarsanız şekilleri bozulmaz, raf bölücüleri ise kazak ve katlanmış bluzların devrilmesini önler. Bu ve bunun gibi bazı yöntemler kullanarak daha düzenli ve işlevsel bir gardıroba sahip olabilirsiniz.


Görseller: marthastewart.com

Renk Etkisi