LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
18 Ağustos 2020

İlham Veren Giyinme Odası Modelleri Ve Fikirleri

Yaşam alanlarında bireyselleşme ile birlikte evlerimizde de kendimize ayırdığımız alanlar çoğaldı. Bunun en iyi örneklerinden biri hepimizin ‘olsa da keyifle kullansak’ dediği giyinme odaları. Evlerin en orijinal alanlarından biri olan giyinme odalarını dekore ederken yaşam tarzımız ve karakter özelliklerimiz, bu alanın tasarımında önemli bir rol oynuyor. Klasik dekorasyondan yanaysak bol aynalı ve aydınlatmalı giyinme odaları ilgimizi çekerken, yeni nesil dekorasyonda sürdürülebilirlik akımının öncülerinden ahşap ve modern dekorasyonun simgesi cam bölmeli walk-in closet’lar, giyinme odası modelleri alternatiflerimiz arasında. Peki giyinme odalarımızı tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz?


1. Giyinme Odası Modelleri


Eğer yeni bir alan oluşturacaksanız, giyinme odası fikirlerine ve en çok tercih edilen giyinme odası modelleri ve tasarımlarına göz atabilirsiniz. 


Ahşap Giyinme OdalarıDoğal dekorasyon tarzının vazgeçilmez temsilcisi ahşap, giyinme odalarında da söz sahibi olmaya devam ediyor. Naturel ve hava alan bir malzeme olduğu için giyinme odalarında ahşap kullanmak, sağlık açısından doğru tercihler arasında. Evinizde modern dekorasyona sahipseniz ve ahşap dokulu bir giyinme odası hayal ediyorsanız, tek parça klasik giyinme odası yerine modüler sistemli, geniş uygulamalı ve arka kısmı hava alan bir dolap sistemi tercih edebilirsiniz. Böylece dolaba uygun duvar rengi de belirlemiş olacak, alışılmışın dışında bir tarz yakalayacaksınız. 


Giyinme odanızda ahşap mobilya tercih ettiyseniz, ahşabı kişiselleştirmek veya ömrünü uzatmak için Filli Boya’nın Mobilya Grubu Boyalarına göz atabilir, dolabınızı yıllarca eskimeden kullanabilirsiniz.


Sade ve İşlevsel Giyinme Odaları
Evde en rahat kullanım alanına sahip olması gereken alanlardan biri olan giyinme odası, en yaygın kullanım olarak yatak odalarının içinde ek bir alan veya kendinden dolaplı ekstra bir oda şeklinde karşımıza çıkıyor. Eğer odayı kendiniz yaratacaksanız sade ve minimal bir tasarım için uygun dolap, raf, çekmece ve saklama sistemlerini, belirlediğiniz alanın ölçülerine göre yerleştirdikten sonra, dekorasyonu minimum seviyede tutarak abartısız ve işlevsel bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu durumda, stilinizi duvar rengiyle, ayna ve giyinme odası perdesiyle zenginleştirirseniz, ortaya oldukça uyumlu bir görüntü çıkacaktır. Eğer kendinden dolaplı bir giyinme odasına sahipseniz, dolapları, oturma alanını ve aksesuar bölmesini sade tutarak ve mümkün oldukça dolap içi kullanımı maksimum seviyeye çıkartarak giyinme odasının sadeliğini koruyabilirsiniz. Duvar rengi konusunda ilham almak için Filli Boya’nın Su Bazlı İç Cephe Kartelalarını inceleyerek size uygun rengi seçebilirsiniz.


Modern Tasarımlı Giyinme OdalarıModern dekorasyonda giyinme odası, yerini gardırop görünümlü giyinme odasına, yani walk-in closet’lara çoktan bırakmış durumda. Bu konseptin giyinme odasından tek farkı ise kapısının bir odaya açılması yerine mekanın şeffaf bir mobilyaya benzer olarak tasarlanması. Loft dairelerde ve asma katlı dublekslerde kullanılan bu stil, hem tasarımıyla oldukça iddialı hem de giysilerini sergilemeyi sevenler için oldukça ideal. Modern tasarımlı bir giyinme odasına sahipseniz, giysilerinizi sergilerken öne çıkarmak istediğiniz parçaları seçebilir ve dekorasyonu ona uygun biçimde düzenleyebilirsiniz.


Tavan Arası Giyinme OdalarıBir diğer giyinme odası önerisi, evlerimizin gizli depolama alanlarından biri, özellikle dubleks evlerin kurtarıcısı olan tavan araları. Minimal akımın son yıllarda popüler olmasıyla birlikte giyinme odası dediğimizde ayrı bir oda kullanmak yerine, evlerimizin bu iş için uygun kaçış noktalarını tercih edebiliriz. Tavan arası giyinme odası kullanımında raf ve giyinme odası dolabı yerleştirmesi oldukça basittir, ancak giysilerinizi bu alanlarda rahat kullanmak için buna uygun olarak düzenlemelisiniz. Boya seçimi de önemli, aydınlık ve hava alan bir renk ve ürün grubu seçmelisiniz. Tavan arası giyinme odalarında bir başka önemli unsur da aydınlatma. Yumuşak ama etkili bir ışıklandırma seçerseniz rahat bir kullanım elde etmiş olursunuz.


Oturma Alanları Bulunan Giyinme Odaları


Oturma Alanları Bulunan Giyinme Odaları

Giyinme odalarında geçirdiğimiz vakit aslında oldukça fazladır. Sezon geçişleri ve düzenlemeler, yeni alınan ürünleri yerleştirmek derken vaktimizi, keyifli ve rahat bir alanda geçirmek önemli. Bu nedenle bu alanlarda genellikle geniş puf şeklinde oturma alanları bulunuyor. 


Giyinme odalarında oturma alanı, mekanın genişliğine ve dekorasyonuna göre farklılık gösterir. Eğer geniş bir giyinme odasına sahipseniz, uzun ama minimal aksanlı bir kanepe, geniş yüzeyli dikdörtgen sade bir puf veya uzanma koltuğu da şık alternatiflerden olabilir. Dar bir alanınız varsa küçük yuvarlak bir puf veya minik bir berjer işinizi görecektir. Bunlara alternatif olarak eğer cam kenarı, cama bakan, tavan veya merdiven arası bir giyinme odanız varsa, sedir ve cam önü oturma alanı tasarımı da olabilecek alternatiflerden biri.


Oturma alanı tercihinizi yaparken modası geçmeyecek ve zamansız bir parça tercih etmelisiniz. Yeni bir ürün alacaksanız, ve içinize sinmesini istiyorsanız, özel tasarım bir oturma alanı yaptırmanızı öneririz.


2. Giyinme Odası Dekorasyon Fikirleri


Giyinme odası örneklerini inceledikten sonra özelleştirme aşamasında, kişisel zevkleriniz doğrultusunda dekorasyon fikirleri ve odayı kullanım alışkanlıklarınıza göre belirleyeceğiniz aksesuarlara geldi sıra. Alacağınız yeni mobilyalar ve tamamlayıcı aksesuarlar için doğru renk seçimi, Filli Boya Mobilya Grubu Kartelalarında


Ayna Şıklığıyla Kurgulanmış Giyinme Odaları


Dar veya alçak tavanlı bir giyinme odasına sahipseniz endişe etmeyin: her giyinme odasının vazgeçilmezi, demirbaşı aynadır. Aynalar, dekorasyon dilinde girdiği mekanları daha geniş göstermesiyle bilinir ve giyinme odası aynası bir ihtiyaçtır. Dolaplı odalarda, dolap kapaklarını boydan boya ayna kaplayarak odayı geniş gösterirken, kendi yaşam alanınızı keyifli bir atmosfere dönüştürebilirsiniz. Odada sürekli ayna karşısında olacağınız için önemsemeniz gereken tek nokta, doğru ışık kullanmanız. Ayrıca eğer nostaljik dokulardan hoşlanıyorsanız, son yıllarda oldukça popüler olan eskitilmiş aynaları da denemenizi tavsiye ediyoruz.


Aydınlatmanın Başrolde Olduğu Giyinme Odaları Aydınlatmalar da tıpkı aynalar gibi giyinme odalarının vazgeçilmez donanımlarından biri. En çok da kalabalık giyinme odalarında aradığını bulamamaktan endişelenenler için kesin çözüm olan dolap içi ışık takviyeleri, elbiselerinize doğrudan vurgu yaptığı gibi odanın görünümünü de aydınlatır ve giyinirken size zaman kazandırır. Eğer giyinme odanızın duvarını koyu renk tercih ettiyseniz, yoğun aydınlatmalı bir düzenleme sistemi kurarak istediğiniz giysiye hızlıca ulaşabilirsiniz. Direkt tavandan ışıklandırma yerine, yerden yükseltilmiş, abajur tarzı ve sarı alt tonlu ışık alternatiflerini öneririz.


Aksesuar Alanlarıyla Fark Yaratan Giyinme Odaları


Genellikle giyinme odalarının ortalarında ada formunda bulunan aksesuar alanları, hayat kurtarıcı ve işlevsel bölgelerdir diyebiliriz. Özellikle büyük makyaj masası kullanmayı sevmeyen kadınların oldukça işine yarayacak bu ekstra alanlar, aksesuarlarınıza gereken düzeni sağlayarak aradığınızı bulmanıza yardımcı olur. Eğer çekmece şeklinde orta dolaplı bir aksesuar alanı kullanıyorsanız, üstüne çiçek aranjmanları, mecmualar veya bunun gibi kendi zevkinize göre hazırlayabileceğiniz bir dekorasyon oluşturarak giyinme odanızı kişiselleştirmiş olacaksınız.