LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
09 Eylül 2015

İLK DEFA EVE ÇIKACAKLARA TAVSİYELER

Ailenizin, ev arkadaşınızın yanından ya da yurttan ayrılıp yeni eve çıkacaksınız ama kafanızda pek çok soru var. Neler alınacak? Nereden başlamak gerek? Bu soruların cevapları önemli.

 

Yeni eve çıkma stresini en aza indirmek için ilk yapmanız gereken öncelikler listesi hazırlamak.

 

Yeni eviniz için almanız gereken şeylerin başında elbette bir yatak geliyor. Bu konuda ucuz yollara başvurmamanızı öneririz çünkü iyi bir uyku bir yetişkinin ihtiyaç duyacağı enerji için en gerekli şeylerden biridir.

 

yeni eve çıkanlar 1

Sadece döşek belki bir süre için işinizi görecektir ama karyola ya da baza satın almanız daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Bu ürünlerde kalite arayışını sonraya da bırakabilirsiniz.

 

yeni eve çıkanlar 2

Yataktan sonra gelen temel ihtiyaçlardan biri de koltuktur. Araştırmalara göre gün içinde oturduğunuz yerle gece uyuduğunuz yerin aynı olması uykuya dalmanızı zorlaştırır.

 

Bütçeniz kısıtlıysa ikinci el koltuklar size göre. Evinizde yakın zamanda misafir ağırlamayı düşünüyorsanız çekyat iyi bir seçenek. Üstelik çekyatı eşyalarınızı saklamak için de kullanabilirsiniz.

 

yeni eve çıkanlar 3

Kendi ayakları üstünde durmaya çalışan bir yetişkini en çok zorlayan durumlardan biri de yemek yapmaktır. Artık kendi yemeğinizi kendiniz yapacak, sağlıklı beslenmenin gerekliliğini yaşayarak öğreneceksiniz. Bu durumda mutfak araç gereçleri de önem kazanıyor.

 

Aslında hepsi teker teker ele alındığında ucuz olan bu gereçlerin size maliyeti toplamda epey fazla olur. Bu yüzden beğendiğiniz iki tencereyi birden almak yerine aynı paraya bir tencere ve bir tava almanız daha doğru olabilir.

 

Yemekten bahsetmişken tabaklar ve bardakları da es geçmeyelim. Ev sahibi olarak ilk günlerinizde kalabalık misafir grupları ağırlama planınız yoksa size en fazla ikişerli takımlar yeterlidir.

 

yeni eve çıkanlar 4

Evden çalışıyorsanız, evinize iş getiriyorsanız ya da ödev yapıyorsanız kesinlikle bir çalışma masası ve rahat bir sandalyeye ihtiyacınız olur. Koltukta veya yatakta çalıştığınızda dikkatiniz dağılır, çabuk yorulursunuz.

 

yeni eve çıkanlar 5

Boş zeminleriniz gözünüze çirkin görünebilir ama ısınma sorununuz yoksa halılar ve kilimler yeni eviniz için çok gerekli eşyalar değil. Aynı şekilde sehpaların ve yemek masasının da ilk alınması gerekenler listesinde yeri yok. Kıyafetlerinizin ve kitaplarınızın bir süre kutularda durmasını sorun etmiyorsanız dolap ve kitaplık hayallerinizi ertelemenizi öneririz.

 

Beyaz eşyaları da unutmamak gerek. Çok gerekli olan beyaz eşyaları ilk zamanlarda satın almanız, kalanını sonraya bırakmanız izlenecek en mantıklı yol. Örneğin yemeklerinizi saklamak için buzdolabı temel bir ihtiyaçken, bulaşıkları bir süre elde yıkayabileceğiniz için bulaşık makinesi çok gerekli olmaz.

 

Yetişkin bir birey olmanın en önemli belki de sıkıcı kısmı planlı bütçeyle hareket etmeyi öğrenmektir. Bunun canınızı sıkmasına izin vermeyin çünkü sisteminizi bir kere oturttuğunuzda geriye evinizin keyfini sürmek kalır.

 

(Görseller: www.pinterest.com)