LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
04 Temmuz 2018

Isı yalıtım boyası ile yalıtım yapmak mümkün mü?

Binalarda ısı yalıtımı, günümüzde pek çok farklı teknik ve malzemeyle uygulanabiliyor. Isı yalıtım levhaları ile yapılan mantolama uygulamaları, ısı yalıtımında en sık kullanılan teknik olarak öne çıksa da ısı yalıtım boyalarını da işin içine kattığımızda dış cephe yalıtımlarında çok daha verimli sonuçlar elde edilebiliyor.

Peki acaba sadece ısı yalıtım boyalarını kullanarak verimli bir mantolama yapmaktan söz edilebilir mi? Bu yazımızda işte bu sorunun cevaplarını arıyoruz:

Isı yalıtım boyası nedir?
Isı yalıtım boyası aslında çok yeni bir teknoloji sayılmaz. Bundan yıllar önce Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın yürüttüğü yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda, uzay mekiklerinin dış cephelerini uzay boşluğundaki yoğun ısı değişimlerinden ve aşınmalardan korumak için geliştirilen bu boyalar, günümüzde modifiye edilmiş hali ile bina dış cephelerinde yardımcı bir yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor. Artık hemen her yapı markette bulabileceğiniz bu ısı yalıtım boyaları, ısı yalıtım levhaları ve ısı yalıtım sıvaları ile birlikte kullanıldığında yalıtım performansının yükselmesine katkıda bulunuyor.

Isı yalıtım boyalarının diğer boyalardan farkı nedir?


Isı yalıtım boyaları özel vakumlu mikro kürecikler içeren bir formülleri ile normal duvar boyalarından ayrılıyor. İçerdiği mikro kürecikler sayesinde yüzeyde belirli oranda ısı ve nem yalıtımı sağlayan ısı yalıtım boyaları, aynı zamanda yüzeye normal duvar boyalarından daha iyi tutunabiliyor. İçten dışa kaybedilen ısıda tasarruf sağlamasının yanı sıra, içeriden dışarıya girecek ısıyı yansıtma özelliği sayesinde yaz aylarında büyük konfor sağlayan ısı yalıtım boyaları, hem iç hem de dış cepheye uygulandığı takdirde uygulanan taş yünü levhalarla uygulanan mantolamanın çok daha faydalı olmasını sağlıyor.

Uygulandığı yüzeye alev almazlık özelliği de sağlayanı ısı yalıtım boyaları, formül ve kullanım amacı açısından normal dış cephe boyalarından biraz farklı olsa da; bu boyalarda da tıpkı klasik dış cephe boyalarındaki gibi tüketicinin dilediği renk kolayca elde edilebiliyor.

Montolamaya dair daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Isı yalıtım boyası ile ısı yalıtımı yapılır mı?


Isı yalıtım boyaları tek başına ısı yalıtımı için yeterli bir malzeme değildir. Çünkü ısı yalıtım boyaları, duvara 3 kat uygulansa bile yeterli kalınlığa ve koruyucu yapıya sahip olamayacağı için bu boyalar ısı yalıtımında daha çok yardımcı ve güçlendirici bir malzeme olarak kullanılır. Taş yünü levhaların üzerine uygulanan yalıtım sıvasının üzerine sürüldüğünde, levhaların performansını ve ömrünü uzatan ısı yalıtım boyaları; güneş ışığını yansıtıcı, nem geçirmezlik ve alev almazlık özellikleriyle ısı yalıtımında önemli bir tamamlayıcı malzemedir.


Renk Etkisi