LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

İSTANBUL SESSİZ SİNEMA GÜNLERİ'NİN ANA SPONSORU FİLLİ BOYA

Kino İstanbul tarafından İstanbul Şehir Üniversitesi ve İstanbul Modern işbirliğiyle düzenlenen İstanbul Sessiz Sinema Günleri, Filli Boya’nın ana sponsorluğunda “Sessiz Sedasız Geldiler” temasıyla 9-10-11-12 Ekim tarihlerinde gerçekleşti.
Bologna'da film restorasyonu alanında dünyanın en prestijli kurumlarından biri olan Cineteca di Bologna’nın ve Amsterdam'daki EYE Filmmuseum'un resmi desteğiyle düzenlenen etkinliğe İstanbul Modern Sinema ev sahipliği yaptı.
al cinematografo guardate (1)
Görsel anlatı bakımından son derece güçlü olan sessiz sinema 1895-1927 yılları arasında etkin oldu. Son dönemde sessiz sinemaya ve film restorasyona ilginin artmasıyla dünya çapında pek çok sessiz film festivali düzenlendi. Sessiz sinemanın en iyi örnekleri bu defa Türkiye’deki sinemaseverlerle buluştu. Yüz yıl öncesinin kültürel, toplumsal, siyasi ve sanatsal gündemine ışık tutacak İstanbul Sessiz Sinema Günleri, izleyicilere tarihe tanıklık etme şansı sundu.
in turkey 5 (Small)
Etkinlik kapsamında dünyanın çeşitli arşivlerinden Osmanlı dönemine ait görüntülerinin bir araya getirildiği Osmanlı'dan Görüntüler kapsamında bir seçki, Eye Filmmuseum Sessiz Sinema Kuratörü Elif Rongen-Kaynakçı'nın küratörlüğünde sunuldu. Ayrıca 1914’de, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasından hemen önce çekilmiş Belçika filmi Maudite Soit la Guerre de etkinliğin dikkat çeken eserlerinden biriydi.
Candid Camera
Charlie Chaplin’in sinemaya ilk adımını attığı, Keystone Stüdyoları’ndaki yılları tam yüz yıl öncesinden bugüne ulaştı. Sinemanın sessiz başyapıtlarından Caligari bu yıl dünya prömiyeri gerçekleştirilen renklendirilmiş restorasyonuyla izleyicilerle buluştu. Orson Welles'in uzun süre kayıp olduğu sanılan ve seyirciyle ilk defa 2013 yılında buluşan Too Much Johnson adlı 1938 tarihli filmin de programda yer aldığını hatırlatalım.
TMJ_01
Canlı müziklerin filmlere eşlik ettiği etkinlikte dünyaca ünlü İtalyan müzisyen Daniele Furlati; tiyatro, yerleştirme ve video yapımlarına müzik-ses tasarımı ve uygulamalarıyla tanınan besteci Çiğdem Borucu; İstanbul’da yaşayan ve Kolektif İstanbul’un saksafon ustası Richard Laniepce; hiçbir temas olmadan çalınan ilk elektronik müzik enstrümanlarından “theremin” ustası Cihan Gülbudak; çeşitli caz türlerini harmanlayan ve sokak müziği yapan Uninvited Jazz Band ile Ozan Tekin ve farklı müziklerden deneysel bir kolaj oluşturarak yaptığı çalışmalarla bilinen Carroll Catcher gibi isimler yer aldı.
Daha fazla bilgi için ; www.sessizsinemagunleri.com