LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
31 Mayıs 2016

KALİTELİ BİR UYKUNUN ANAHTARI RENKLER

Yatak odası dekorasyonunda doğru renkleri seçerek günün yorgunluğunu atabilir ve uyku kalitenizi artırabilirsiniz. İngiltere’de ünlü bir otel zincirinin 2000 kişiyle yaptığı araştırma, bazı tonların uyku kalitesi üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Bu nedenle yatak odasında seçeceğiniz doğru renkler ile sağlıklı uykuya kavuşabilirsiniz.Örneğin, sakinleştirici etkisi olduğunu bildiğimiz maviyi ele alalım. Mavi, kalp atışlarını yavaşlatarak uykuya geçişi hızlandırıyor. Araştırma gösteriyor ki odalarını maviyle dekore edenler, gecede ortalama 7 saat 52 dakika uyuyorlar. Üstelik daha az kâbus görüyorlar ve sabahları daha mutlu uyanıyorlar.Turuncu tonları da sinirlerin yatışmasını sağlıyor ve uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Üstelik bu renk, sıcak bir atmosfer oluşturduğu için daha neşeli uyanmanızı sağlıyor. Araştırmaya göre yatak odalarını turuncuyla dekore edenler, ortalama 7 saat 45 dakika uyuyor.Araştırmaya göre yatak odaları yeşil olanlar gecede ortalama 7 saat 36 dakika uyuyorlar. Yeşili seçenler de sabahları rahatlamış ve pozitif uyandıklarını belirtiyorlar.Araştırma, aynı zamanda uyku kalitesini olumsuz etkileyen renkleri de kapsıyor. Yatak odalarını mor, kahverengi ve griyle dekore edenler gecede ortalama 5 saat 56 dakika uyuyorlar.Araştırmaya göre yatak odasında uzak durmanız gereken diğer renkler de beyaz ve krem. Yatak odalarını bu renklerde dekore edenlerin çoğu daha zor uyanıyor ve yatakta daha fazla zaman geçiriyorlar.Renk terapistleri, psikiyatrlar ve tasarımcıların da dâhil olduğu araştırma, yatak odasında seçilen renklerin azımsanamayacak etkilerini ve sonuçlarını karşımıza çıkarıyor.

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde ‘renk’ seçimleri bize sıradan kararlar gibi gözüküyor ancak bilimsel araştırmalar renklerin üzerimizde yarattığı etkilerin, tahmin edebileceğimizin çok daha ötesinde olduğunu gösteriyor. Evlerimizden eğitim kurumlarına, sağlıktan restoran işletmelerine kadar birçok farklı mekanda yaş ve ihtiyaca yönelik farklı renk seçimleri yapmak gerekiyor.

Rengi tüm yönleriyle ele alan www.renketkisi.com’da "renkler bizi nasıl etkiliyor, çocuklarımızı nasıl etkiliyor, rengin okullarda dikkat/öğrenmeye etkileri neler ve bu konularda neler yapabiliriz" gibi pek çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Bu sitede yapacağınız yolculuk size renk seçimi konusunda çok değerli bilgiler verirken, bugüne kadar önemini fark etmediğiniz pek çok konuda ufkunuzun açılmasını sağlayacak.
Renklere bakış açınız ve renk tercihleriniz bambaşka olacak.(Görseller: Hgtv.com, Housebeautiful.com, Pinterest.com, Decorpad.com, Houzz.com) Renk Etkisi