LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

KİLO VE YAĞLANMA DÜŞMANI 7 BESİN

Sağlıklı ve fit görünmenin yolu öncelikle tükettiğimiz gıdalardan geçiyor. Vücudu, özellikle karın bölgesini yağlanmadan kurtaracak besinlerin neler olduğunu hatırlayalım.

1

Meyve ve sebzeler

Zengin lif içeren üzüm, çilek, ananas, brokoli, enginar, mantar, kabak gibi meyve ve sebzeler kalıcı karın bölgesi yağlanmasını önlemeye yardımcı olur.

2

Yeşilçay

Kilo vermeyi hızlandırdığı için popüler olan Yeşil çay, kolesterolden dişe kadar pek çok farklı hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Yeşil çay günde 3-4 fincan içildiğinde yağ yakımını hızlandırıyor.

3

Tekli doymamış yağlar

Tekli doymamış yağlar iyi kolesterol olarak bilenen HDL’nin azalmasını engellerken, kötü kolesterol LDL’yi azaltır. Zeytinyağı, badem ve avokado tekli doymamış yağ bakımından zengindir.

4

Omega 3 yağ asitleri

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri insan vücudu tarafından üretilmez, gıdalardan elde edilir. Omega 3 yağ asitleri; somon, ceviz, soya ve keten tohumu gibi gıdalarda bulunur. Omega 6 ise ayçiçeği yağı, susam ve mısırda bol miktarda vardır.

Araştırmalar omega 3 bakımından yüksek, omega 6 bakımından düşük bir diyetin yağ yakımını artırdığını gösteriyor.

5

Sarımsak ve baharatlar

Sarımsak ve tarçın, zencefil, karabiber, kırmızıbiber gibi baharatlar hem öğünleri lezzetlendirir hem de karın bölgesini düzeleştirmeye yardımcı olur.

6

Kepekli tahıllar

Günlük tahıl ihtiyacını kepekli tahıllarla karşılayanlarda daha az yağ olduğunu biliyor muydunuz? Kepekli tahıllar B grubu vitaminleri açısından zengindir ve uzun süre tok tutar.

7

 Su

Ve tabii ki su… Günde en az 1 lt su içmek gerekir. Suyun sıcak veya ılık tüketilmesi yağların yakılmasını kolaylaştırır. Ayrıca vücut, suyla toksinleri dışarı atar.

 

 

Görseller: dummies.com