LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Renkler
25 Ocak 2019

Küçük bir oda için koyu duvar rengi düşündüğünüzde hatırlamanız gereken kurallar

Kim demiş küçük oda dekorasyonu yapmak daha zordur diye? Doğru duvar renkleri, doğru uygulamalar ve iyi seçilmiş eşyalarla küçük odalar da en az evin büyük alanları kadar ferah ve şık görünebilir. Bu yüzden küçük odalarda da koyu renk duvar boyaları ya da duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Tabii ki bazı önemli kurallara dikkat ederek…

Koyu rengi doğru duvarlarda kullanmakKüçük odanızı dekore ederken koyu renkler kullanma niyetindeyseniz, bunu yaparken stratejik hareket etmeniz gerekir. Küçük odalarda koyu renk ev boyaları uygularken rastgele davranmak beklediğiniz sonuçları alamamanıza neden olabilir. Bu yüzden de küçük odanızın duvarlarını boyarken odanın ana duvarında koyu renk kullanmak her zaman daha doğru bir tercihtir. Çünkü odanın ana duvarında tercih edeceğiniz koyu renk duvar boyası, küçük odanızın olduğundan daha derin görünmesini sağlar.

Metalik dokunuşlardan yardım almak


En şık ve ‘cool’ modern ev dekorasyonu fikirlerinden biri de koyu renk duvarlara sahip odalarda metalik objeler kullanmaktır. Bu dokunuşları, metal ayaklı mobilyalarla; metal aydınlatmalarla ya da dekoratif objelerle sağlayabilirsiniz. Özellikle füme tonlarında odalarda rose gold renkli objeler kullanmak odayı bir anda ferahlatabilir.

Duvarlarda ayna kullanmakKüçük oda dekorasyonu püf noktaları deyince akla gelen ilk çözümlerden biri de küçük odaların duvarlarında geniş aynalar kullanmaktır. Hele bir de küçük odanızın duvarları koyu renklerde boyandıysa o zaman içeri giren gün ışığının duvarlarda hoş yansımalar yapmasını sağlamak için aynalardan faydalanmak her zaman işe yarayan bir dekorasyon hilesidir.

Mat bitişli boyalar tercih etmek


İç mimar ve dekoratörlere göre küçük odalarda koyu renk duvar renkleri kullanılacaksa bu renklerin parlak değil mat bitişli olması gerekir. Çünkü modern evlerde sıkça kullanılan mat bitişli küçük oda renkleri trendi yansıtmasının yanı sıra küçük odaları daha derin ve ferah göstermeye yardımcı olur.

Gün ışığından maksimum faydalanmakKüçük odanızın duvarlarında hayal ettiğiniz renk koyu bir renkse dikkat etmeniz gereken çok önemli bir kural var: Odanın penceresinin tam karşısında kalan duvarı ya da kapıyı mutlaka açık renk boyalarla boyamak, gün ışığının etkisinden maksimum faydalanmanıza sebep olur.