LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
25 Ağustos 2020

Küçük Daireler İçin Alan Kazandıran Dekorasyon Önerileri

Değişen yaşam şartları, istihdamın daha çok büyük şehirlerde olması ister istemez hepimizin hayatını etkiliyor. Daha ekonomik olmaları dolayısıyla küçük evleri tercih ediyoruz. İster kalabalık bir ailemiz olsun ister yalnız yaşayalım büyük şehirlerdeki yüksek yaşam maliyeti, çoğumuz için daha küçük alanlardan en iyi şekilde yararlanmamız gerektiği gerçeğini beraberinde getiriyor. Fakat bu sefer de çok eşya/az alan ikilemi arasında kalıyoruz. Zamanımızın çok büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evimizde istediğimiz rahata kavuşamıyoruz. Ancak küçük evler için dekorasyon önerilerini inceleyip bu öneriler arasından küçük dairemiz için uygun olan bir ya da birkaç değişiklik belirleyebiliriz.


Yerden tasarruf sağlayan öneriler,  püf noktaları, dekorasyon tavsiyeleri ve kaçınılması gereken dekorasyon hatalarıyla, size meydan okuyan küçük evinizi bir cennete dönüştürebilirsiniz. Size de küçük alanları dekore etmek zor geliyorsa, doğru yerdesiniz! Aşağıdaki dekorasyon önerileri ile küçük evler nasıl geniş gösterilir öğrenecek ve evinizi daha kolay dekore edebileceksiniz.


Salon ve Yemek Odası İçin Alan Kazandıran Dekorasyon Önerileri


Küçük salon ve yemek odası çok rahat ve güzel olabilir. Bu tamamen bizim  odayı nasıl dekore edeceğimiz ile alakalı. Özellikle en baştan bir  yaşam alanı oluşturuyor isek, küçük salon ve yemek odasından optimum şekilde yararlanabileceğimiz mobilyalar seçmeliyiz.


Doğru mobilya için satın alırken çok yönlü düşünmek ve planlamak önemli. Eğer mevcut eşyalarımızla alanı dekore edeceksek, eleme yaparken eşyaların fonksiyonel olup olmadığına bakarak iç tasarım için doğru mobilya ve dekor aksesuarları olup olmadığına karar verebiliriz.


Yukarıda belirttiğimiz temel prensibi odağımıza alarak, aşağıda sizler için sıraladığımız salon ve yemek odası için alan kazandıran dekorasyon önerilerini okumadan dekorasyona başlamayın deriz! 


Salon ve Yemek Odaları için Alan Kazandıran Dekorasyon Önerileri

Aydınlık, Şık ve Davetkar Salon ve Yemek Odalarında Biraz Alan Açalım: • Dekorasyon öncesi alınacaklar listenize parlak aydınlatma armatürlerini eklemiş miydiniz? Henüz eklemediyseniz işte tam sırası! Bu ve benzeri dekorasyon ürünleri aydınlık, şık ve davetkar odalar yaratır ve küçük evler için pratik çözümler sunar.

 • Peki elinizin altında puf, tabure ve bank tipi oturma birimleri var mı? Önceki evinizden gelen eşyalar arasında var olanı değerlendirmek, dekorasyon maliyetini azaltacaktır. Bundan da önemlisi, masa altına da kolayca girebildiği için alandan tasarruf sağlar. Böylelikle küçük dairenizin dekorasyonunu yaparken salon ve yemek odasında yer açmış olursunuz. Ayrıca ekstra bir masraf yaparak yan sehpa almaz ve bu ihtiyacınız yerine de kullanabilirsiniz. Sizin için istiflenebilen sandalye, puf  gibi dekorasyon ürünleri dar alanda yer kazanmanıza yardımcı olacağı için oldukça akıllıca bir tercih olacaktır. Bu mobilyalar küçük odalarda yerden tasarruf için harika öğelerdir.

 • Ayrı bir yemek odası mı olsun istiyorsunuz? Elbette herkes ayrı bir yemek odası olsun ister. Eğer yoksa da dileriz yakında bu isteğinize kavuşursunuz. Fakat şimdilik kısıtlı mekanlarda zorlayıcı dekorasyon durumları için bizlere kulak verebilirsiniz.

 • Unutmayın, küçük salonlar da geniş ve havadar görünecek şekilde dekore edilebilir.  Çözümse oldukça basit. İhtiyacınız olan fonksiyonel  bir yemek masası. Günümüzün mobilya sektöründe farklı alanlar, farklı boyutlar, farklı fonksiyonel özellikler  ve farklı kişi sayıları için tasarlanmış yemek masası modelleri bugün oldukça çeşitli. Masaların bir kenarlarını duvara yaslayabileceğiniz dikdörtgen masalar, ince boydan boya olan masalar ve hareketli mekanizma sayesinde istenildiğinde daha büyük, istenildiğinde ise daha küçük formları ile kullanılabilen masa tasarımları küçük evlere sahip olanların sıklıkla tercih ettiği modeller arasında. Özellikle  genişleme özelliği sayesinde gündelik olarak 4 kişilik kullandığınız yemek masası, ihtiyaç anında  misafirlerinizi kusursuz  ağırladığınız bir masaya dönüşüyor ve masa kapasitesi 8 kişiye kadar çıkabiliyor.

 • Yeriniz dar olabilir fakat duvarları dekore ederken seçeceğiniz palet veya palet kombinasyonları salon ve yemek odanıza ferahlık katacaktır. Küçük alanları daha geniş göstermesi için açık ve ferah renkleri kullanabilirsiniz. Koyu renkler küçük mekanları olduğundan daha küçük gösterir. Bu nedenle açık ve ferah renkleri kullanmak gerekir.


Filli Boya Momento Max size bu noktada en kaliteli çözümü sunar. Momento Max, Filli Boya’nın yenilikçi aktif silikon teknolojisi ile geliştirilmiş tam silinebilir ve yıkanabilir özellikte soft mat ve soft dokudaki renkleri ile dekoratif su bazlı VOC uyumlu silikonlu son kat iç cephe boyasıdır. Salon ve yemek odası duvarlarını soft mat ve soft dokudaki renkleri tercih ederek boyayabilirsiniz.Salon ve Yemek Odalarında Alan Artıran renk Seçimleri

 • Küçük ve fonksiyonel parçalar için hantal oturma odası mobilyalarınızı değiştirin. Büyük bir kanepe ve farklı bir tarzdaki küçük sandalyeler birlikte harika görünüyor. Farklı tarz ve büyüklüklerdeki parçalar beraber kullanıldığında orijinal bir tasarım algısı yaratıyor ve küçük oturma odalarında alanı en üst düzeye çıkıyor.

 • Küçük bir salon ve yemek odasını dekore ediyorsanız, köşe mobilyalar, dolaplar, köşe kanepeler ve raf üniteleri size ilaç gibi gelecek.  O kıymetli küçük alanları en iyi şekilde değerlendirip, en üst düzeyde bir fonksiyonellik kazandıracaksınız. Köşe mobilyalar ve köşe dekorasyon eşyaları küçük ama şık oturma odaları için pratik, modern çözümler arasında yer almaktadır.

 • Çok fonksiyonlu, dönüşebilen salon mobilyaları, küçük alanlar için en iyi tasarım öğelerinden biridir.  Bir masa neden aynı zamanda bir depolama alanına sahip olmasın. Depolama alanlarınızı bazalarla sınırlı tutmayın. Ayrıca, depolama rafları ve çekmeceleri geleneksel oturma odası anlayışını kırar ve  küçük oturma odanız için mükemmel modern bir düzenleme çözümü sunar.

 • Küçük oda tasarımı ve dekorasyonu için üstü cam bir mobilya kullanmayı düşündünüz mü? Bu bir cam sehpa olabilir. Ya da işi bir adım öteye taşınırsak cam bir yemek masası sizce de odaya daha ferahlık katmaz mı? Cam parçaları olan mobilyalar salon ve yemek odalarına ayrı bir şıklık katar ve modern bir görüntü yakalanmasına yardımcı olur.


Yatak Odası İçin Alan Kazandıran Dekorasyon Önerileri


Yatak odası karmaşaya gelmez. Eğer küçük bir yatak odanız var ve her şey üst üste binmiş bir şekildeyse, uykunuzdan bile beklenen verimi alamayabilirsiniz. Evin en özel alanlarından biri olan yatak odaları alanı nasıl olursa olsun, dekorasyonda ayrı bir önem görmeyi hak eden evin en güzel yaşam alanlarından biridir.


Kalabalık bir aileniz ve küçük bir eviniz varsa, üstüne de çalışan bir ebeveynseniz,  ekstra masa koyacak bir alanınız yok diye yatak odasına mı yerleştiniz? Küçük yatak odaları için kullanıcı dostu, pratik çözümler sunan ürünler tercih etmelisiniz. Sıkış tepiş bir odada  duvara monte açılır kapanır üniteye sahip bir masa yaşamınızı değiştirecek desek? Bu ve bunun gibi sizi daha ferah bir yatak odasına kavuşturacak birkaç öneriyi sizler için aşağıda sıralıyor olacağız.


Yatak Odaları İçin Alan Kazandıran Öneriler

Yatak Odası Dekore Edip İçinizi Açacak Bir Alan Kazanmaya Var mısınız? • Annelerin olmazsa olmazı gömme dolaplar, gerçekten de küçük yatak odalarının büyük kurtarıcı.

 • Duvara monte açılır kapanır bir ünite veya genişçe bir merdiven raf sistemi  yatak odanızda alan kazanmanıza yardımcı olabilir. Raf sistemi için yeterli alanınız yoksa yatak başının üstünden asacağınız duvar uzunluğunda bir raf size kullanışlı bir depolama alanı yaratır.

 • Ayna ayna söyle bana var mı benden daha güzeli bu dünyada? Evet belki aynanın karşısına geçip bunu söylemeyeceksiniz, ama  ayna sayesinde ferahlayan küçük yatak odanıza bakıp bakıp aynanızı tebrik edebilirsiniz. Şaka bir yana, aynanız bir şifonyerin üstüne monte bir ayna da olabilir ya da yatak odanızın uzun kenarlarında kullanılacak birden fazla ayna da olabilir. Seçim sizin. Hatta küçük odanızda derinlik algısını güçlendirmeyi denemek istiyorsanız, birden fazla aynadan yana tercihinizi kullanabilirsiniz.

 • Hareket Alanı prensibini önemseyin. Yatak odanız çok küçük de olsa bunu yapın. Hareket edecek alan yaratın. Dekorasyonda hareket alanı için boşluk bırakılmazsa mekan kurgulanamaz. Dar bir yatak odasında bile mobilyaları duvardan içeriye çekip arkasında geçiş alanı bırakmalısınız. Bu sanılanın aksine odayı geniş gösterecektir.


Mutfak İçin Alan Kazandıran Dekorasyon Önerileri


Dekorasyon sürecinde, odaların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini düşünün. Mutfak aslında evinizdeki merkez noktasıdır ve tüm diğer odalarla etkileşime girerek dekorasyonda bütünlük sağlar. Hal böyle olunca da mutfağı dekore ederken duvar boyasından mobilya seçimine çok daha dikkatli olmak gerekir.


Özellikle duvar  boyası renk seçimi bu bütünlüğü koruyan en önemli noktadır. Diğer odalar ne renk, evinizde hangi tonlar hakim belirleyip, Kırık beyazdan,nil yeşiline, peri bacası renginden, çöl kumuna tüm soft renkleri içinde barındıran Filli Boya Momento Max kartelalarından birini seçerek işe başlayabilirsiniz. Unutmayın soft  ve açık renkler mekanda daha ferah bir etki yaratır.


Peki duvarları boyadık ya sonra? Mutfaktaki küçük alandan nasıl maksimum faydalanabilir ve alan kazanabilirim diye merak ediyorsanız aşağıdaki öneriler size fikir verecektir.


Küçük Daireler İçin Mutfak Dekorasyon Önerileri

Evin Kalbi Mutfağımızda Oluşturabileceğimiz Ferah ve Fonksiyonel Alanlar İçin Öneriler: • Küçük mutfağınızda mutfak dolapları ya karşılıklı bakmalı ya da L tipi mutfaklardan yana seçim yapılmalı.

 • Küçük mutfaklarda masa olarak mutlaka duvara monte edilebilen  fonksiyonel  bir modelden yana tercihiniz kullanmalısınız.

 • Küçük mutfakta en önemli şey mutfak eşyalarını kolay bulabileceğiniz bir yere yerleştirmektir. Mutfakta aradığınızı kısa zamanda bulmak istiyorsanız tezgah üstü dolap yerine dolap içi raf sistemlerine ağırlık vermelisiniz. Bıçakların, kaşıkların, en sevdiğiniz kupaların asıldığı aparatlar, mutfak levyesinin üstüne kurulmuş bulaşıklık size yerden tasarruf ettirip, alan kazandıracaktır.

 • Mutfakta, mekanın daha ferah görülebilmesi için spotlar ya da dolap içi aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Böylece güzel bir görüntü de yakalayabilirsiniz.

 • En iyi mutfak dekorasyonu fikri; tek sıra düzenlemeden geçer. Yani lavabonun buzdolabı ve pişirme ünitesi arasında kalacak ve ekstra depolama alanları yaratılacaktır.


Yukarıda sizler için sıraladığımız küçük evler için dekorasyon önerileri, kullanılabilir alanınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak.


Verimli ve az maliyetli küçük dairelerde yaşam, alan kazandıran dekorasyon fikirleri ile keyifli bir hale gelebilir. Küçük dairenizde dekorasyonda yapacağınız ufak bir kaç dokunuş oldukça  işlevsel alanlar yaratmanıza yardımcı olabilir.


Ne duruyorsunuz? Eviniz için renk ve boya seçimi de yapıp, siz de hemen ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Keyif ve ilham almanız dileğiyle.