LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
15 Aralık 2020

Küçük ve Dar Banyoları Kullanışlı Hale Getirecek Dekorasyon Önerileri

Yeni bir güne hazırlanırken ya da yoğun bir günün rutininden çıkarken huzurun ve kendinize ayırdığınız vaktin tapınağı olan banyolar yaşam alanlarının en küçük alanlarıdır. Dar banyolar için çözümler sunan bazı pratik uygulamalar ile evinizin yenilenme alanını kişisel bir SPA merkezine dönüştürebilirsiniz. Eklektik, minimal, modern, country, rustik ya da vintage; oturma odalarından sonra banyoları da ele geçiren konseptler olarak öne çıkar. Bunun için öncelikle konseptinize karar vermelisiniz. Sonrasında küçük banyolar için dolaplar ve pratik depolama çözümleri yaratabilirsiniz.


 


küçük banyo dekorasyonu


Küçük Banyolar için Alternatif Çözümler


Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri ile kullanışlı ve tarz sahibi alanlar yaratabilirsiniz. Aydınlık hissinden uzak olması ve depolama alanı yetersizliği küçük banyoların en önemli sorunudur. Banyodaki kapı arkası, klozet üstü, dolap yanı gibi her boş alanda yaratıcılık ve iyi bir tasarımla akıllı çözümler sağlayabilirsiniz. Bu aşamada banyoda depolama alanı yaratılması en doğru başlangıç olacaktır. Zaten küçük olan alanın ortada duran banyo eşyalarıyla dağınık olması ortamı daha da küçük ve karanlık gösterecektir. Duşakabin yanında küçük de olsa bir boşluk varsa buraya boş alanın tam ölçüsünde ve duşakabinle aynı hizada olacak şekilde özel ölçü yöntemiyle bir çok amaçlı banyo dolabı yaptırabilirsiniz. Dolabın altını temizlik araçlarını koyacağınız şekilde yüksek tutabilir ve üst kısımları çok raflı tasarlayabilirsiniz. Ancak dolabın açık renk olmasına özen göstermelisiniz. 


 


küçük banyo dekorasyonu


 


Klozet üstündeki boşluğu da mutlaka değerlendirmelisiniz. Ancak burada küçük olan alanı daha da daraltmayan ölçülerde raflarla tamamlamanız gerekir. Tuvalet kağıtları, havlular ve birkaç parça dekoratif öğeyi koyabileceğiniz minimal genişlikte ve maksimum üç raf olması yeterli olacaktır. Banyo lavabosunun altında dolap yoksa bu bölümü de temizlik malzemelerini depolamak amacıyla kullanabilirsiniz. Bunun için dar banyolar için dolap modelleri arasından seçim yapabilir ya da yine özel ölçü yöntemiyle dolap yaptırabilirsiniz. Lavabonun üst kısmına da dolaplı ayna eklemesi yapabilirsiniz. Dolabın minimal incelikte ve lavabo altındaki dolabı tamamlayacak genişlikte olması önemlidir. 
Küçük Banyolar Nasıl Büyük Gösterilir?


Küçük banyonuzu genişletecek çözümler ararken “Küçük banyolar nasıl büyük gösterilir?” sorusunu kendinize sık sık sorabilirsiniz. Bunun son derece kolay yöntemleri vardır. Küçük alanlarda depolama çözümleri kadar aydınlık ve ferah görünüm yaratacak detaylar eklemek de önemlidir. Buna fayanslarınızı elden geçirerek başlayabilirsiniz. Banyonuzdaki fayanslar koyu renkse ve karanlık bir etki yaratıyorsa daha aydınlık ve fresh bir etki yaratmak için boyama yöntemini kullanabilirsiniz. Fayansları yenileme oldukça maliyetli ve zahmetli bir işlem olduğundan boyama size kısa sürede düşük maliyetli biz çözüm sunar. Ancak boyanın doğru seçilmesi gerekir. 


 


küçük banyo dekorasyonu


 


Banyolar için Fresh ve Sade Renkler


Banyo fayanslarını yenilemede pratik ve kalıcı çözümler sunan Filli Boya Momento Max boya serisini kullanabilirsiniz. Filli Boya'nın yenilikçi Aktif Silikon Teknolojisi ile geliştirdiği Momento Max boya serisi silinebilir özelliği ile öne çıkar. Soft mat dokudaki renkleri ile su bazlı silikonlu son kat etkisi yaratan bir boyadır. Soft mat dokusu ile uygulandığı ortama büyüleyici bir doku kazandırır. Silinme ve sürtünmelere karşı dayanıklı olan ürün Aktif Silikon Teknolojisi sayesinde yüzeyde oluşabilecek kirlere karşı dayanıklıdır. Defalarca yıkandıktan sonra bile ilk günkü renk tonunu korur ve dokusunu kaybetmez. Kolay uygulanır ve tek bir fırça darbesinde bile yüzeye yayılır. Çatlama, kabarma ve dökülme yapmaz. Banyolar suyu ve temizliği çağrıştırdığı için mavi ve yeşil renkler kullanılabilir. Filli Boya Renxmatik kartelasından yeşil tonlarda yaprak serisinin açık renkleri ve Kozmik serisinin açık renkleri kullanılabilir. Su bazlı iç cephe kartelaları ile diğer tüm renkleri inceleyebilirsiniz. 


 


küçük banyo dekorasyonu


Yalın ve Filtre Edilmiş Renkler


Her şeyin iç içe geçtiği ve karmaşıklaştığı hızlı dijital çağ yaşamında dinlenme alanı olan evlerimiz ve yenilenme alanı olan banyomuz huzurun en yalın ve filtrelenmiş halini yaşatır. Bu nedenle küçük banyo tasarımları doğru renklerle tamamlanmalıdır. Filli Boya’nın yalın renkler serisindeki renkler sizi dijital çağın karmaşından kurtarır. Kozmik, andezit ve hasır serisinin en açık tonlarını tercih edebilirsiniz. Sadeliği ve sessizliği temsil eden sıcak bejler ve açık griler banyonuzda aydınlık bir etki yaratır. 


Doğaya Dönüş Sunan Renkler


Filli Boya’nın Yaprak Serisi’nin açık mavi ve yeşil tonları banyolarda doğaya dönüş etkisi yaratır. Serideki mavi ve yeşil renkler ve tonları pozitif enerji ve dinginlik sunar. Duvarlarınızda bu renklerden birini tercih ettiğinizde sarı ve toprak renginde dekoratif öğelerle tamamlayabilirsiniz. Filli Boya'nın Değerli Taşlar Serisi'ndeki renkleri de kullanabilirsiniz. Filli Boya dolomit, barit, silikat, talk ve kuvars gibi taşlardan ilham alarak banyolarınıza yeşil, gri ve mavinin fresh etkisini katar. Küçük banyolara alternatif çözümler için zengin yeşil renkler sunan dolomit serisinden limoni, kaktüs ve buket renklerinin en açık tonlarını seçebilirsiniz. Yine aynı seriden krom ve ırmak renkleri de sizin için güzel bir alternatiftir. 


 


küçük banyo dekorasyonu


 


Küçük Banyolar için Büyük Dekorasyon Fikirleri


Banyonuzu olduğundan daha büyük ve aydınlık gösterecek küçük banyo fikirleri ile yaşam alanınızda kısa sürede ve düşük maliyetlerle değişim yaratabilirsiniz. Küçük banyolarda aydınlık bir etki için çerçevesi olmayan düz bir ayna, şeffaf duş camı gibi yansıtıcı yüzeyler tercih edilmelidir. Bunun yanında aşırı desen ve yoğun renklerden uzak minimalist ve sade tasarıma sahip detaylar tercih edilebilir. Aydınlık bir etki için aynanın bulunduğu dolap üzerine ve dolap altına LED aydınlatma eklenmelidir. Fayans ve dolaplarda tercih edilen tek ve sade renkler havlu, banyo paspası ve dekoratif öğeler de tercih edilecek canlı renklerle tamamlanabilir. 


 


küçük banyo dekorasyonu


Dar Banyolar İçin Dekorasyonun Kuralları


Depolama ve aydınlatma eksikliklerini giderdikten sonra banyonuzu dekore etmeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada akıllara “Küçük banyolar nasıl dekore edilir?” sorusu gelecektir. Dar banyolarda dekorasyon öğeleri seçimlerinde özgür davranabilirsiniz. Çünkü dar banyoların en büyük sorunu depolama alanı yetersizliği ve yanlış kullanılmış duvar rengidir. Bu eksiklikler giderildiğinde dekorasyonda istediğiniz renk ve deseni kullanabilirsiniz. Ancak karmaşa yaratmamak adına dekorasyon stiline karar vermelisiniz.  Elektrik, minimal, modern, country, rustik ya da vintage dekorasyon stillerinden zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. Minimal dekorasyonda az eşya ve sadelik ön plandadır. Modern dekorasyon minimal dekorasyon gibi sadeliği seçer ancak modern dekorasyonda dönemin trend tüm renklerini kullanabilirsiniz. Country dekorasyon  yeşilin tüm tonlarını ve ahşabın doğal etkisini çok sever ve tüm dekoratif öğelerde bunu bolca kullanır. Rustik dekorasyonda nötr renkler, siyah ve beyazın uyumu ön plandadır. Bu stil doğallığı ve eski unsurlar barındıran objeleri bir arada kullanır. Rustik stili banyonuzda dilerseniz hasır sepetleri ve ahşap objeleri siyah ve beyaz renklerle birlikte kullanabilirsiniz. Vintage dekorasyon etkisi için gold havluluk ve musluklar, dolap yüzeyleri için eskitme stenciller, uçuk pembe, koyu yeşil, hardal sarısı lacivert gibi renkler kullanabilirsiniz.


 


Banyo Dekorasyonunda Pratik Öneriler


Banyo ve tuvalet için pratik dekorasyon önerileri ile son dokunuşlar yapabilirsiniz. Hasır sepetler, askı aparatları gibi yardımcı dekoratif öğeleri bu aşamada tercih edebilirsiniz. Küçük banyolar için pratik çözümler yaratarak dinlenme alanınız olan banyonuzu yeniden yaratabilirsiniz.