LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
25 Kasım 2016

MODERN VE MİNİMAL BİR DEKORASYON İÇİN İPUÇLARI

Minimalizm akımı hayatın birçok alanında olduğu gibi dekorasyonda da yükselen trendler arasında. Sade aksesuarlar, keskin çizgiler, daha az renkle yakalanan şıklık. Amerikalı tasarımcı Emily Henderson yeni kitabında, modern evlerde minimal bir iç dizayn için önemli bulduğu noktaları okurlarıyla paylaştı. İşte ünlü tasarımcıdan 5 ipucu!

Renk paletini dar tutun


Dekorasyonunuza fazlasıyla renk eklemek dağınık ve düzensiz bir görüntü oluşturur. Elbette bu aklınıza tüm ev tek renk olmalı şeklinde bir fikir getirmesin. Dekorasyonunuzu birbirine yakın ve aynı renk paletindeki tonlarla hareketlendirin. Böylece sıkıcı olmayan, dengeli, modern, aynı zamanda renkli bir iç dizayn oluşturabilirsiniz.
modern ev dekorasyonu

Sade çizgiler ve şekiller kullanın


İşlemeli, detaylı ve gereğinden fazla göz alıcı aksesuarlarınızdan kurtulun. Dekorasyonunuzda keskin çizgiler, sade geometrik şekiller, basit ama kullanışlı aksesuarlar tercih edin. Emin olun, evinizde yakalayacağınız sade şıklık, en az detaylarla dolu eski dekorasyonunuz kadar beğeni toplayacak.
modern mutfak dekorasyonu

Evinize bitki ve sanatla hareket getirin


Minimal tarzda döşenmiş bir ev göze ilk bakışta fazla resmi gelebilir. Bu ciddiyeti tablolardan ve ev bitkilerinden yardım alarak kırabilirsiniz. Dekorasyonunuza uygun renk tonlarında, sade resimler ve tercihen çiçeksiz bitkiler evinize canlılık katacak.
minimal dekorasyonda tablo kullanımı

Dokuya önem verin


Evinizin genelinde mermer, cam, seramik gibi pürüzsüz yüzeyleri tercih edin. Hem mobilyalarınızda hem aksesuarlarınızda kullandığınız pürüzsüz dokular dekorasyonunuzda akıcı ve yumuşak bir hava uyandıracak. Bu eşyaları yün battaniyeler, sade el dokumaları gibi objelerle birleştirerek sıcak bir uyum yakalayabilirsiniz.
duvar dekorasyonu

Modern bir ev dekorasyonu için mat renkleri tercih edinDuvarları mat renklere boyamak oldukça sıra dışı bir fikir gibi gelebilir. Ancak modern dekorasyon trendlerine baktığımızda mat renkli boya kullanımının oldukça yaygın olduğunu görüyoruz. Özellikle mavinin ve grinin tonları evinizde modern bir hava estirmeniz için tercih edebileceğiniz boyalar arasında. Eğer evinizde açık renkler hâkim olsun istiyorsanız mat açık grilere göz atabilirsiniz. Yine de açık renkli evlere hareket kazandırmak için bir duvarda ya da evin girişinde daha koyu mat mavi renklerden de yardım alabilirsiniz. Evin modern ve minimal bir havada kalmasını istiyorsanız yukarıda da bahsettiğimiz gibi renk paletini dar tutmaya özen göstermelisiniz. Bu renkleri denemek isterseniz Filli Boya renk kartelalarına göz atmanızı öneririz. İsterseniz size en yakın Filli Boya Bayii’ne giderek de istediğiniz rengi hazırlatmanız mümkün.


Renk karmaşasından uzak bu stilde en çok önerilen beyaz, krem, bej ve gri renklerinin her tonunu Filli Boya Renxmatik'te bulabileceğinizi hatırlatalım.

Fotoğraflar: David Tsay, hgtv.com