LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Renkler
28 Ağustos 2017

Mükemmel Mutfak Rengini Seçebilmeniz İçin Kendinize Sormanız Gereken 7 Soru

Sıfırdan bir mutfak dekorasyonu yapmak ya da bir mutfağı yeniden tasarlamak çok zor olabilir. Lavabolardan mutfak dolaplarına, küçük eşyalardan duvar renklerine kadar düşünülmesi gereken çok sayıda faktör, tasarım odaklı bir dekorasyon meydana getirmeyi zorlaştırabilir. Mutfak renkleri, bir mutfağın atmosferini tamamen değiştirir. Biz de bu yazımızda kendi mutfağınız için mükemmel rengi seçerken, kendinize sormanız gereken 7 soruyu derledik. Keyifli okumalar!


Trendler Nelerdir?


mutfak dekorasyonu
Beyaz mutfaklar her ne kadar vazgeçilmez olsa da, bugünün dekorasyon stillerinde canlı ve parlak renkler öne çıkıyor. İç mekan stilistlerine göre, bugünün mutfakları geçmişin rüstik, ahşap dolu odaları değil. Şu anda gördüğümüz trend, üst ve alt dolapları eşleşen, zümrüt yeşili ve deniz mavisi gibi daha beklenmedik renklerle boyanmış mutfaklardır. Nötr tonlarda duvar renkleri, canlı tonlarda mutfak dolapları ile hoş bir bütünlük meydana getirir.

Hangi Trendler Şimdiden Gözden Düştü?


mutfak renkleri
Bazı mutfak trendleri şimdiden tasarımcıların gözünden düştü. Koyu harçlı beyaz metro karıları, uzun ve yatay dikdörtgenler ve pirinç armatürler; mutfağınızın görünümüne endüstriyel bir hava kazandırır. Bu da mutfağınızın konforlu ve samimi atmosferini kaybetmesine neden olur. Mutfak dekorasyon stilleri daha parlak ve stil sahibi bir tarza doğru ilerledikçe, endüstriyel tasarım öğeleri gözden düşmeye başladı.

Mutfak Dolaplarınızın Hangi Renk Olmasını İstersiniz?


mutfak dolabı renkleri
Mutfakların en önemli elementleri, mutfak dolaplarıdır. Yani renk seçiminde en çok odaklanmanız gereken nokta burasıdır. Doğru seçilmiş mutfak dolabı renkleri, bir mutfağın yepyeni bir görünüme sahip olmasını sağlar. Renk seçimi yaparken cesur olmaktan korkmayın. Dolaplarınız istediğiniz renkte olabilir; zeminle uyumlu olmaları yeterli.

Metalik Tonları Sever misiniz?


duvar renkleri
İç mimarlar mutfak tasarımında metalik öğelerin kullanımına özen gösteriyor. Bakır, gümüş ya da altın gibi metalik tonlar; sandalyelerde, masalarda, demliklerde, küçük ev aletlerinde ya da dekoratif aksesuarlarda karşımıza çıkabiliyor. Eğer herhangi bir renk konusunda %100 kararlı değilseniz, metalik tonları kullanarak mutfağınızda ışıltılı bir ambiyansa sahip olabilirsiniz. Dekoratif boya olarak metalik tonları tercih edecek olursanız, Filli Boya Alpina Style Kumlu Metalik Doku ile en iyi boya deneyimini yaşayarak mutfağınıza göz alıcı yansımaları getirebilirsiniz.

Tamamen Doğal Olmak Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?


dekoratif boya
Modaya uygun parlak mutfak yüzeylerine rağmen, doğal renk kombinasyonları daha güvenli bir seçim olabilir. Örneğin doğal bir tonu, siyah ile eşleştirerek son derece şık ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu yöntemi uygularken duvarınızda nötr tonlu bir boya, mutfak dolabınızda da siyah rengi tercih edebilirsiniz. Renk sıçramalarına sahip süper eğlenceli bir mutfak istiyor olabilirsiniz, ancak eviniz daha nötr bir mutfak için daha uygun olabilir.

İşlevselliği Göz Önünde Bulunduruyor musunuz?


işlevsel mutfak tasarımı
Bir mutfağı tasarlarken yapılabilecek en büyük hata nedir? Tabii ki işlevselliği ihmal etmek. Mutfak öncelikle bir çalışma alanıdır ve fonksiyonel olmalıdır. Mutfağınızı ne şekilde kullandığınızı iyice düşünün. Doğru kurgulanmış bir tasarım süreci size mutfak duvar renkleri de dahil olmak üzere her konuda fikir verecektir.

Ne Tür Mutfak Aletlerini Kullanmayı Düşünüyorsunuz?


mutfak aletleri
Günümüzde ev aletlerinin büyük çoğunluğu paslanmaz çeliktir. Tasarım söz konusu olduğunda, farklı modeller söz konusu olabilir. Mutfak aletlerinizi alırken, mutfak dolaplarınızla uyum içinde olmalarına özen göstermelisiniz.


Görseller: marthastewart.com, dituttiicolori.net