LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
23 Eylül 2020

Müstakil Evlerde Dış Cephe Boyası İçin Renk Seçimi

Müstakil evler gerek dekorasyon, gerek mimari olarak daire tipi yaşam alanlarından daha esnek bir oyun alanınızın olduğu, daha fazla kişisel detayı sergileyebileceğiniz yapılardır. Evin iç dekorasyonundan da ipuçları taşıyan bu detaylar, dış cephenin renklerinde saklıdır. Bir müstakil evin iç dekorasyon detayları, dış cephesinin göz alıcılığından belli olur.


Müstakil evlerde dış cephenin yapısına ve rengine karar vermede dönemin trendleri olduğu kadar çevre evlerin dış cepheleri, varsa bağlı bulunulan sitenin belli kuralları, evin ne amaçla kullanılacağı (dağ evi, yazlık ev, şehir içi tek katlı ev, üç katlı villa, bağ evi, kır evi, köşk vs.) ve ülkelerin fiziki faktörleri de önemli bir rol oynar. Önemli olan tek şey, evinizi ilk bakışta ne renkte görmek istediğiniz.


2020 Dış Cephe Boya Renkleri ve Kullanım DetaylarıSonsuz renk seçeneği ve sınırsıza yakın opsiyonunuzun olduğu müstakil ev boya renklerinde aklınızda tutmanız gereken temel kural, risk almamak ve uç renklerden kaçınmak olmalı. Her ne kadar sıra dışı dekorasyon örneklerini ve gördüğümüzde bize ilgi çekici gelen boya renkleri gözümüze çarpsa da belli başlı temel dış cephe renkleri, her ev tipini görkemli göstermeye adaydır. Dış cephe boya renklerinde genellikle soğuk renkler hakimdir. Mavi, lacivert, yeşil, gri, açık mavi, antrasit, füme, lacivert, koyu yeşil, su yeşili, mint gibi renkler bu yılın en hit dış cephe renkleri arasında yer alıyor. Genellikle de soğuk renklerin tercih edildiği dış cephelerde renk tonları, kullanım alanlarına göre farklılıklar gösteriyor.


Hemen her tür dekorasyona ve mimari tarza hitap eden soğuk renkler, tüm müstakil ev tiplerine uyum sağladığından dolayı dış cephelerde baskınlık kazanmaya başladı. Pantone Renk Enstitüsü’nün yılın rengi olarak da klasik maviyi göstermesiyle birlikte uzun yıllar mavi rengin etkisinde kalacağız gibi görünüyor. Mavi renk, hem her ortama uyum sağlaması hem de yeşil doğayla bütünlüğünden dolayı dış cephelerde oldukça sık tercih ediliyor. Mavi renge biraz karakter katmak için koyultabilir veya griyle karıştırarak daha ağır bir görünüm elde edebilirsiniz. Mavi renk dış cephe, ayrıca beyazla da uyum ve bütünlük içinde olduğundan çok sık kullanılan bir ikilidir. Özellikle Akdeniz ve Ege coğrafyasında beyaz üzerine mavi dış cephe dekorasyonu oldukça sevilir.Modern mimaride soğuk renkler, klasik ve eski dönem mimaride sıcak renkler kullanılıyor demiştik. Dış cephe boyası trendlerinde sıcak renklerin kullanım alanları genellikle sıcak coğrafyalar diyebiliriz. Kerpiç rengi, sıcak turuncu, sonbahar sarısı ve pembemsi renkleri sıcak renk skalasında bu sene çok sık görebiliriz. Yazlık evler, sayfiye evleri ve müstakil tatil evleri dekorasyonunda dış cephede sıcak renk kullanımına sık sık rastlıyoruz. Sıcak renklerden kiremit rengi ve koyu turuncu tonları, yeşillikler içinde bahçeli müstakil evlere çok yakışacak; pembe ve tonları ise beyazla birlikte kullanılarak villa tipi evlerde orijinal fikirler arayanlar için hoş bir seçenek olacaktır.Dış cephe boyasında öne çıkan trendler arasında Amerikan stili diyebileceğimiz, yine soğuk skalada yer alan monokrom birliktelikler de oldukça göze çarpıyor. Modern şehirli görünümlü siyah-beyaz uyumuna dış cephelerde sıkça rastlıyoruz. Büyük, geniş yapılarda sıklıkla kullanılan siyah-beyaz, beyazın ışığı yansıtma özelliğini siyah detayların şıklığıyla birleştirerek dış cephelere cool bir görünüm veriyor. Eğer monokrom bir dış cephe yaptıracaksanız, aydınlık ve doğal durması adına beyaz cephe boyası üzerine siyah detaylar yaptırabilirsiniz.Yeni teknolojiler, dış yapı ürünleri ve mimari tasarımlarla beraber dış cephelerde pastel birliktelikler de çok sevilen trendlerden. Pastel tonların dış mekanın tümünden ziyade evin kapı, çatı, pencere kenarları gibi detaylarında kullanımı, evin ilk bakışta görünümünü yumuşatıyor. Alışılmışın dışında renklerin kullanımı farklılık yaratırken pastel renkleri olduğu gibi dış cephe boyası olarak uygulamak da özellikle Avrupai mimarilerde tercih ediliyor. Birbirine bitişik evlerin farklı tonda pastel dış cephe boyalarıyla renklendirildiği görünümler, modası geçmeyen ve tercih edilen dış cephe boya trendlerinden.


Dış Cephe Boya Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken DetaylarBoya renkleri ve görünüm kadar önemli olan teknik ve işlemsel detaylar, dış cephe boya uygulamasında dikkat etmemiz gereken temel konulardan. Boyanın uygulanacağı alanın durumu, duvarın yıpranma derecesi, uygulama esnasındaki hava şartları, teknik kurulum, iş güvenliği ve doğru malzeme seçimi teknik detayların başlıcaları arasında geliyor.Dış cepheniz, ahşap tavan ve dış cephe zemin dekorasyonunuzla da uyum içinde olmalı. Eğer havuz başı deck, veranda mobilyaları veya bahçe zeminlerinde ahşap döşeme kullanacaksanız açık renk ahşap koyu, koyu renk ahşap açık renkle iyi gider. Ayrıca birbirinin tamamlayıcı tonda döşeme renkleri seçerseniz daha uyumlu bir dış cepheye sahip olursunuz. Ahşap, iç dekorasyonda olduğu gibi dış cepheyi de zengin gösteren bir detaydır ve doğru uygulandığında her ev tipinde kullanıma müsaittir.


Müstakil evler, yüksek katları, çatı ve dış cephe tesisinden dolayı cephe onarımları gerektirir. Belirli zaman aralıklarıyla yapılan bu bakımların uzun ömürlü olması için doğru malzemeyi kullanmak önemlidir. Özellikle kış aylarında meydana gelen yağışlı ve rüzgarlı havaların da etkisiyle yıpranan dış cepheyi yazın boyamak, hava şartları ve çabuk kuruma olacağından daha idealdir. Boyanın sürtünme ve darbelere, güneş ışınlarında solmaya karşı dirençli olması gerekirken iz ve leke tutmama özelliği de olması gerektiği muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır. Mevcut boyayı onarma/düzeltme işlemi yapacaksanız ön işlem olarak duvarın pürüzsüz olması için boşluk kalan yerlere macun ile onarım yapmanız gerekir. Sonrasında sırasıyla astar boya ve son kat boya ile dış cephe boyama işlemi tamamlanır. Ayrıca şuna da dikkat etmeliyiz: dış cephede farklı malzemeler kullanmak duvarlarda olası renk farklılıkları da yaratacağından evin konumuna göre güneş alan ve gölgede kalan duvarları belirleyerek koyultacağınız alanları buna göre seçmeniz de akıllıca olacaktır.


Dış cephe boyalarında birkaç çeşit bulunur, bunlardan en bilinenleri silikon bazlı, grenli, elastik, su bazlı ve akrilik olanlardır. Müstakil ev dış cephe boya seçiminde boyanın cinsi oldukça önemli olduğundan titiz ve özenli davranmalısınız. Boyanın yapı olarak duvara nefes aldıran, sıvı kaydırma teknolojisine sahip olan silikonlu, su bazlı, dış cephedeki nemin iç cepheye zarar vermesini engelleyen, her tür çevre ve hava koşullarına dayanıklı ve kusurları kapatma etkisi yüksek olmalıdır. Aktif silikon teknolojisi ile üretilen Aqusto Silan’ın renk kartelasından dış cephenize en uygun rengi seçerek duvarlarınızı hem şık hem de göz alıcı hale getirebilirsiniz.