LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Aralık 2017

Mutfağınızı Güzelleştirecek İç Mekan Bitkileri

Eğer yaptığınız yemeklerde taze otları kullanmayı seviyorsanız, bundan sonra kendi yetiştirdiğiniz tam organik bitkilerle yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Kendi mutfağınızda yetiştirebileceğiniz çok sayıda bitki var, tek gerekense bol miktarda güneş ışığı.


Nane ve maydanozun da aralarında bulunduğu çoğu şifalı ot, yetişmek için günde 5-6 saat kadar güneş ışığına ihtiyaç duyar. Kışın güneş ışığından yararlanmak daha zordur. Eğer kış mevsiminde bitkilerinizin cansızlaştığını fark ederseniz, biraz flüoresan ışığı kullanarak takviye yapabilirsiniz.


Su ihtiyacı ise bitkinin büyüklüğüne, türüne ve yılın hangi zamanınızda olduğunuza göre farklılık gösterir. Bir bitkinin suya ihtiyacı olduğunu anlamanın en kolay yolu, toprağa parmağınızı dokundurmanızdır. Toprağın kuru olduğunu hissederseniz, suyun zamanı geldi demektir.


İşte mutfağınızda yetiştirebileceğiniz güzel, lezzetli ve şifalı bitkiler:


Fesleğen


fesleğen

Kısa ömürlü bir bitki olan fesleğeni kendi evinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Fesleğeni kurutup baharat olarak kullanabileceğiniz gibi yapraklarını salatalarınıza ekleyebilir ya da sos yapımında kullanabilirsiniz. Makarnalarınızda Pesto sosa şans vermenizi öneririz!


Defne


defne

Defne başlangıçta yavaş yavaş büyür, sonrasında biçimli şekle sahip küçük bir ağaca dönüşür. Mutfağımızda deniz ürünleri ile özdeşleşen defne yaprağını, aroma vermesi için damak tadınıza uygun her yemekte kullanabilirsiniz.


Dereotu


dereotu

Dereotu, iç mekanda yetiştirmek için son derece elverişi olan kompakt bir bitkidir. Türk mutfağında sıklıkla kullanılan dereotu, aromatik yapısı ile özellikle sebze yemeklerine çok yakışır.


Nane


nane

Nane, küçük kaplarda bile yetiştirebileceğiniz oldukça şifalı ve lezzetli bir bitkidir. Nane, büyüme aşamasında diğer bitkilerin kolayca önüne geçer. Bu nedenle naneyi kendine ait bir kapta yetiştirmek daha doğru bir seçimdir.


Maydanoz


maydanoz

Maydanoz, iç mekanda yetiştirildiğinde mükemmelleşir. Aromatik lezzeti, tüm yemeklere lezzet katar. Hasat yaparken dış yaprakları kesmeniz, maydanoz bitkisinin uzun bir süre boyunca daha üretken kalmasına yardımcı olacaktır.


Biberiye


biberiye

Uzun ömürlü bir bitki olan biberiye, dikey forma sahiptir. Biberiye diğer bitkilere nazaran kuru koşullarda daha sağlıklı olsa da, toprağının tamamen kurumasına izin vermemek gereklidir.


Adaçayı


adaçayı

Adaçayı güçlü fakat kompakt bir bitkidir, az miktarda büyüyen bir forma sahiptir. Adaçayı bitkisi rahatlatıcı bir çay olarak içilebileceği gibi yemeklere lezzet vermesi için de kullanılabilir.


Kekik


kekik

Türk mutfağında özel bir yeri olan kekiğin iç mekanda yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Kekiği baharat olarak yemeklerinizde ve kahvaltılıklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Lezzetinin yanı sıra oldukça sağlıklı bir bitkidir.