LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Pratik
10 Ocak 2018

Mutfak Düzeni İçin 10 İpucu

Zekice fikirler, pratik depolama yöntemleri, alışılmadık çözümler... Bu içeriğimizde fonksiyonel bir mutfak yaratmanın sırlarını sizinle paylaşıyoruz.


Asma Rafı


asma raf sistemleri

Bir asma rafı kullanarak dolaplarınızda çok fazla yerden tasarruf edebilir, tencere ve süzgeç gibi büyük ebatlı mutfak eşyalarınızı eskisinden çok daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.


Kişiselleştirilmiş Depolama Yöntemleri


kişisel depolama

Depolama alanlarınızda neyi tutmak istediğinize karar verin ve alanı buna göre planlayın. Önlük ve tekstil tipi mutfak eşyalarını küçük küplerde tutarak mutfak çekmecelerinizdeki yerlerden tasarruf edebilirsiniz.


Düzenli Bir Tezgah


tezgah düzeni

Tezgahınızda sık kullandığınız ya da bakmaktan zevk aldığınız nesneleri tutun. Bu nesneler taze meyveler, harçlar, havan ne kesme tahtası olabilir. Sadece çalışmanız için bol miktarda yer olduğundan emin olun, böylece yemek pişireceğiniz zaman tezgahınızı yeniden düzenlemek zorunda kalmazsınız.


Cam Mutfak Dolapları


cam mutfak dolabı

Şık bir mobilya görünümünde mutfak dolapları kullanarak, evinizde en çok vakit geçirdiğiniz alanlardan biri olan mutfağınızda da sofistike bir dekoratif görünüm yaratabilirsiniz. Cam dolaplar şık görünür, mutfağınızı daha aydınlık gösterir ve aradığınız nesneleri daha kolay bulmanızı sağlar.


Süslü Peçeteler


dekoratif peçete

Özel davetler için sakladığınız süslü peçeteleri çekmecenize yerleştirirken en küçük modellerin en üstte durmasına dikkat edin. Böylece altlarda duran daha büyük peçeteleri de rahatlıkla görebilirsiniz.


Çay Malzemeleri


çay malzemeleri

Eğer siz de bir çay severseniz, çay yapmak için gereksinim duyduğunuz tüm malzemeleri aynı çekmeceye koyun. Farklı çaylar, çay kaşıkları, şeker, bal ve süzgeçleri aynı çekmecede tutmak kendinize bir fincan çay hazırlarken zaman tasarrufu yapmanızı sağlar.


Daha Fazla Raf Alanı Yaratın


açık raf sistemi

Mutfaklarda kullanılmayan duvar alanları, boşa harcanan alanlardır. Duvarlarınızın boş kısımlarına raflar ekleyerek fazladan alan elde edebilirsiniz. Baharatlık ya da demlik gibi çok ağır olmayan ve her daim elinizin altında olmasını istediğiniz mutfak eşyalarınızı bu alanda sergileyebilirsiniz.


Ocağın Yanındaki Alan


ocak yanı kaşıklık

Ocakta yemek yaparken en çok kullandığınız eşyaların kolunuzun ulaşabileceği uzaklıkta olması akıllıca olacaktır. Tahtı kaşıkları ve spatulalarınızı farklı kaplarda tutarak ocağınıza yakın alanlarda tutun.


Mutfak İçin Sepet ve Kovalar


mutfak sepeti

Açık renkli raflarda güzel görünümlü sepetler kullanarak mutfağınıza sıcaklık ve doku katabilirsiniz. Bu sepetlerin içine en sevdiğiniz yemek kitaplarını koyarak stil sahibi bir görünüm yaratabilirsiniz.


Günlük Gereçler


çatal bıçak düzeni

Her gün kullandığınız çatal bıçak takımları için dikdörtgen bölmeler içeren tepsiler kullanın. Böylece hem düzenli hem de şık bir düzen yaratabilirsiniz.


Görseller: marthastewart.com