LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

MUTFAK İÇİN ALTERNATİF ÇÖZÜMLER

Mutfakta kullandığımız her eşyayı dolaba sığdırmak ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor. Eline geçen ıvır zıvırı bulduğu boşluğa tıkıştıranlardansanız, aradığınızı lazım olduğu anda bulamayacaksınız demektir. İhtiyacınız olduğunda elinizin altında bulunması gereken eşyalarınızı pratik ve işlevsel bir mutfak tasarımıyla kolayca organize edebilirsiniz.

Siz de mutfakta eşyalarınızı yerleştirmekte sorun yaşıyorsanız bu yazımız sizin için faydalı olacaktır.

 

mutfak alternatifleri_1

 

Tahta pano

Duvara monte edeceğiniz delikli bir tahta, eşyalarınızı düzenlemenize oldukça yarar sağlayacaktır. Tencere, tava gibi el altında bulunması gereken eşyalarınızı bu tür bir panoyla gözünüzün önünde tutabilirsiniz. Dilerseniz tahta panonuza raf ekleyebilir ya da farklı renklerde boyayabilirsiniz.

 

mutfak alternatifleri_2

 

Depolama

Mutfak dolabınızın kullanmadığınız bölmesini açık raf şeklinde düzenleyerek, bu alanı depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Tabak, bardak gibi eşyalarınızı bu bölümde muhafaza edebilirsiniz.

 

mutfak alternatifleri_3

 

Açık raf

Oldukça pratik olan açık raf sistemiyle eşyalarınızı aramanıza gerek kalmadan kolayca bulabilirsiniz. Baharat kavanozları için oldukça elverişli olan bu alana aksesuar, yemek kitabı ya da günlük kullandığınız eşyalarınızı da koyabilirsiniz.

 

mutfak alternatifleri_4

 

Metal askı

Yemek yaparken ihtiyacınız olan araç ve gereçleriniz kolayca erişebileceğiniz bir yerde dursun istiyorsanız,  paslanmaz çelikten yapacağınız metal askı işinizi görecektir. Kepçe ve kaşıklarınızı buraya asabilir ya da baharat kavanozlarınızı bu alana yerleştirebilirsiniz.

 

mutfak alternatifleri_5

 

Köşe çekmece

Tezgâhın köşede kalan kısmına yapacağınız köşeli çekmeceyle o alanı da kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Köşe çekmeceler çatal ve diğer mutfak eşyalarınızı saklamak için mükemmel bir yer olabilir. Çekmecenin içine küçük bölmeler yaparak ufak tefek eşyalarınızı saklayabilirsiniz.

 

 mutfak alternatifleri_6

 

Bıçak seti

Bıçaklarınız elinizin altında bulunsun istiyorsanız bu tür bir tasarımla bıçaklarınızı tezgâhınızın üstünde kullanabilirsiniz.

 

mutfak alternatifleri_7

 

Sürgülü raf

Tezgâh altında kalan eşyalarınıza uğraşmadan ulaşabilmek için, dolabınızın içine yapacağınız sürgülü bir sistemle kolayca erişebilirsiniz.

 

mutfak alternatifleri_8

 

Kesme tahtası

Çekmecenizin en üst rafını kesme tahtası olarak kullanmak daha önce aklınıza gelmiş miydi? Bu pratik yöntemle kesme, doğrama işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

 

 

 

Görseller: http://www.homedit.com/