LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
24 Eylül 2016

MUTFAK TEZGAHLARI İÇİN ŞIK VE PRATİK FİKİRLER

Kimileri için mutfaklar sadece yemek pişirilen yerler değil. Böyleleri için evin kalbi mutfakta atar. Misafirler burada ağırlanır, televizyon burada seyredilir. Günün büyük bir kısmı mutfakta geçirilir.

Mutfak dekorasyonu söz konusu olunca da mutfak tezgahı dekorasyonun en önemli parçalarından biri olur. Mutfak tezgahı için genellikle şık görünen dayanıklı malzemeler tercih edilir. Bu yüzden mutfaklarda granit ve mermer kullanımı çok yaygındır. Ancak mutfak tezgahı dekorasyonu göze hitap ettiği kadar aynı zamanda fonksiyonel de olmalı, mutfağı düzenli tutmalıdır. Şimdi dilerseniz sizin için derlediğimiz pratik mutfak tezgahı dekorasyonu örneklerine bir bakın.Granit

Granit, dokusu itibariyle hem modern hem de klasik mutfaklarla uyumlu bir görüntü sunar. Klasik bir mutfakta ahşapla oluşturduğu uyum mutfağa sıcaklık katar. Modern mutfaklarda ise duvarlarla kontrast oluşturarak çarpıcı bir etki yaratır. Mutfak tezgahınız şık ve sağlam olsun istiyorsanız, granitin dilediğiniz rengini ve dokusunu tercih edebilirsiniz.Siyah Mermer

Siyah mermer, tezgahınız için en çarpıcı seçimlerden biridir. Mutfaktaki etkisinin daha da büyümesini istiyorsanız, modern bir çizgiye sahip beyaz dolaplı bir mutfakta siyah mermer kullanın.Porselen

Mutfaklardaki kullanımı gittikçe yaygınlaşan seramik tezgahlar oldukça dayanıklı ve şıktır. Herhangi bir leke tutmaz ve sıcağa karşı da dayanıklıdır. Işıl ışıl ve sağlam bir tezgah arıyorsanız, mutfağınızda porselen tezgah kullanabilirsiniz.Kuvars

Darbe ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklı bir malzeme olan kuvars, modern mutfakların vazgeçilmezidir. Aydınlık ve şık mutfak dekorasyonlarında tercih edilir. Kuvarsın doku ve renk seçenekleri arasından dilediğinizi seçerek mutfağınızda görmek istediğiniz şıklığı yaratabilirsiniz.Beyaz Mermer

Geleneksel tezgah malzemelerinden biri olan mermer, ülkemizde daha çok beyaz rengiyle tercih edilir. Dokusu ve rengi her mutfakla uyumludur. Üstelik kolay temizlenir ve dayanıklıdır. Siz de mutfak tezgahınızı beyaz mermerle kaplayabilirsiniz.Sabuntaşı

Etkileyici bir görünüme sahip bu malzeme, aynı zamanda oldukça kullanışlı. Temizlenmesi mermere göre daha kolay olan sabuntaşı, mutfağa vintage esintileri de getiriyor. Sabuntaşının her dekorasyona uyan pek çok renk seçeneği de var.

Beton

Mutfağınızda yalın bir şıklık ve endüstriyel bir tasarım istiyorsanız beton tezgahları deneyin. Doğal dokusu sebebiyle tercih edilen beton tezgahı istediğiniz yükseklikte yaptırabilirsiniz.

Pirinç

Genellikle musluklarda görmeye alıştığımız bir malzeme olan pirinç, mutfak tezgahına da çok yakışıyor. Temizliği ve bakımı biraz zahmetli olsa da pirinç tezgah mutfağınıza iddialı ve çarpıcı bir görünüm kazandıracak.

Cam

Cam, hassas ve kullanışsız bir malzeme gibi görünse de aslında oldukça dayanıklı ve kuvvetli. Ancak camın bir eksisi var ki o da su lekesi göstermesi, bu yüzden sık sık temizlemek ve kurulamak gerek. Bir kez bunu göze aldığınızda cam tezgahın mutfağınıza getireceği zarafetle ödüllendirileceksiniz.

Mutfak tezgahınıza pratik dokunuşlarla çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Mutfak tezgahı dekorasyonunda başvurabileceğiniz en pratik çözüm raflardan faydalanmak. Rafları, mutfakta kullandığınız çeşitli gereçleri asabileceğiniz askılarla kombine edebilirsiniz.

Duvara asılabilen sepetler pratik olduğu kadar dekoratiftir. Bu sepetlere meyve ya da baharat kavanozları koyabilirsiniz.

Kesme tahtalarınız, tuzluklarınız ve baharatlarınız için tepsi kullanmanız mümkün. Hatta göze hitap etmesi için eski çekmecelerden ya da meyve sandıklarından faydalanabilirsiniz.

Mutfak tezgahı dekorasyonunda sepetleri tercih edebilirsiniz. Bu sepetlere saksı içinde baharatlar yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Meyve kasalarından faydalanarak mutfak tezgahınızda minik bir dolap yapmanız mümkün.

Pratik ve göze hitap eden çözümlerden biri de kavanozlardan faydalanmak.

Eğer mutfağınız yeterince güneş alıyorsa lavabonuzun çevresine bitki yerleştirmeniz mümkün. Özellikle fesleğen gibi bol su isteyen baharatları lavabo çevresine yerleştirebilirsiniz.

İyi bir mutfak dekorasyonu için mutfak dolaplarını mutfak tezgâhına uyumlu renklerde boyayın

Mutfak dekorasyonu yaparken renk uyumu yakalamak önemlidir. İster aynı renklerin farklı tonlarını kullanarak isterseniz de zıt renkler kullanarak mutfak dekorasyonu yapabilirsiniz. Eğer renkli bir mutfak hayali kuruyorsanız tezgâhta açık bir renk tercih edip, mutfak dolaplarınızı cıvıl cıvıl renklere boyayabilirsiniz. Bunun için Filli Boya mobilya grubu boyalarına göz atmanız yeterli. Filli Boya’nın geliştirdiği Vital Boya su bazlıdır, hızlı korur ve mükemmel sonuç verir. Vital Boya renk kartelasında sarı, yeşil, mavi, pembe ve lila tonlarında harika renkler bulacaksınız. Mutfak dolaplarını boyamak için Filli Boya’nın sunduğu bir başka çözüm ise Selülozik Boyalar. Filli Boya Selülozik Boya kartelasında ise krem renginden griye, yeşilden bordoya kadar birçok farklı renk seçeneği bulunuyor.

Mutfak dekorasyonu konusunda daha fazla ilham almak için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz:

BÜTÇEYE UYGUN MUTFAK YENİLEME ÖNERİLERİ

BEYAZ MUTFAKLAR İÇİN KAÇIRILMAYACAK ÖNERİLER

MUHTEŞEM MUTFAKLARDAN İLHAM ALINGörseller: architecturaldigest.com, maryisawesome.com, greatlakesgm.com, cutenareta.com