LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Pratik
06 Aralık 2017

Mutfaktaki Dağınıklığı Ortadan Kaldırmanın 6 Altın Kuralı

Bazen bir arkadaşınızın evine gittiğinizde mutfak düzeni karşısında hayrete düşebilir ve bu düzeni nasıl sağladıklarını merak edebilirsiniz. Çünkü pek çoğumuzun mutfağı bu düzenli görünüme sahip değildir. Tezgahımızın üstündeki reçel kavanozlarına, kahve kupalarına ya da baharatlara aşinayız. Ancak bu durum bu şekilde devam etmek zorunda değil! Bu içeriğimizde sizin için 6 adet mutfak düzenleme fikri derledik. Bu fikirlerden ilham alarak siz de şık, düzenli ve her daim tertemiz bir mutfağa sahip olabilirsiniz.


Mutfak Düzeni İçin Pratik Bilgiler


1. Öncelikle mutfağınızda en çok ne yaptığınızı düşünün. Mutfağınız sizin için çalışmalı, tam tersi değil. Nadiren kullanılan eşyaları tezgahınızın ortasından kaldırın. Sadece bir fincan çay yapmak için ise tüm mutfağınızı dolaşmak zorunda kalmayın. Böyle bir mutfak düzeni, sizin için pratik değildir.


mutfak düzeni

Bunun yerine düzenli olarak kullanmadığınız eşyaları ortadan kaldırın, hiç kullanmadıklarınızı atın ve en sık gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerin ışığında mutfağınızı yeniden düzenlemeyi düşünün. Örneğin gün içinde çok fazla çay içiyorsanız fincanlarınızı, çay poşetlerini, su ısıtıcısını ve çay kaşıklarını aynı yerde bulundurun.


2. Sonsuz sayıda mutfak eşyasına ihtiyacınız yok. Pek çoğumuz 4 kişilik ailelere sahip olmamıza rağmen mutfağımızda 15 kişiye yetecek kadar yedek eşya bulundururuz.


mutfak düzenleme fikri

Gerçekçi olmak gerekirse, mutfağımızda ihtiyaç duyacağımız yedek eşyalar sadece birkaç tanedir. Çoğumuz aslında sahip olduğumuz mutfak eşyalarının yarısından kurtulabiliriz. Ancak bazı bahaneler bizi durdurur. Örneğin bir yemek daveti düzenlersek ne yapacağımızı düşünürüz. Aslında çare basit, bugün önemli etkinliklerde bile tek kullanımlık bardak ya da tabaklar kullanılıyor. Siz de pekala bu yöntemi uygulayabilirsiniz.


3. Mutfağınızdaki gıda maddeleri görebileceğiniz yerlerde olsun. Mutfak dolabı düzenleme fikirleri içerisinde belki de sizin için en faydalı olacak olan budur. Siz de mutlaka mutfağınızda neler olduğunu bilmeden alışveriş yapmış, sonra da aslında aldıklarınıza ihtiyaç duymadığınızı görmüşsünüzdür. Bu duruma maruz kalmamak için mutfak dolaplarınızdaki gıda ürünlerinin rahatlıkla görebileceğiniz şekilde konuşlanmış olduğundan emin olun.


mutfak dolabı düzenleme fikirleri

Mutfak dolabı düzenleme, gıda israfını önlemek açısından hayati önem taşır. Bu şekilde market alışverişinde ihtiyaç duymadığınız ürünleri satın almazsınız. Bunun için aynı türden gıda ürünlerini aynı sepetlerde saklayabilirsiniz. Bir sepette baharatlar, bir sepette makarna ve pirinç, bir sepette ise bitki çaylarınızın olması kısa vadede derhal mutfağınızda daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.


4. Mutfak düzeni sağlarken pratik olun. Pratik düşünmek sadece düzenli mutfak faaliyetlerinizi kolaylaştırmaz, artık ihtiyaç duymadığınız eşyalarınızı da tespit etmenizi sağlar.


mutfak dolabı düzenleme

Örneğin ağır bir eşyayı alt raflardan birine koyarsanız daima çarpıp devireceğinizden endişe edersiniz. Ancak bu eşyanın uzanamayacağınız bir yerde olması, istenmeyen mutfak kazalarının önüne geçer. Aynı şekilde özel günlerde kullanmak üzere aldığınız eşyaların yakınınızda durmasına gerek yoktur. Bunları bir kutuya koyup üzerine etiket yapıştırdığınız takdirde kullanacağınız zaman rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


5. Depolama yöntemlerinizin en iyi şekilde çalıştığından emin olun. Örneğin üzerinde büyük bir boşluk bırakan bir rafınız varsa, alandan daha fazla faydalanabilmek için ekstra raf eklemeyi düşünebilirsiniz. Mutfak dolapları iç düzeni doğru şekilde tasarlandığında, hemen hemen iki kat daha fazla depolama alanına sahip olursunuz.


6. İşlevselliğin güzellikten daha önemli olduğunu unutmayın. Mutfak tasarlarken güzel ve kullanışsız eşyalara yöneldiğimiz olmuştur. Ancak bu eşyalar kısa zaman içerisinde mutfağımızın son derece işlevsiz hale gelmesine neden olur.


mutfak dolapları iç düzeni

Oysa hem güzel hem de fonksiyonel bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Pratik düşünün, gerekirse aldığınız gıda ürünlerini paketleriyle saklayın. Cam kavanozlar görsel olarak çok şık olabilir ama hem çok yer kaplarlar hem de ürünler ambalajları açıldıktan sonra daha kısa süre içinde bozulurlar. Mutlaka kavanoz kullanmak istiyorsanız kare kavanozları tercih edin. Bunlar depolama alanında daha az işlevsiz alan yaratacaktır. Güzelliğin önüne işlevselliği koymak belki de mutfak düzenleme fikirleri içerisinde en önemli olanıdır.


Görseller: housebeautiful.com