LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
23 Şubat 2017

ODALARINIZI YENİLERKEN AKLINIZDA BULUNMASI GEREKEN 5 KRİTER

Evinizin görüntüsünü yeniden yaratmaya başladığınızda, cep dostu bu yöntemlerle odalarınızda harikalar yaratabilirsiniz.

Önce ne yapacağınıza karar verin


Kararınızı verdiniz ve evinizi baştan yaratmak için ilk adımı attınız. Düşünmeniz gereken ilk şey öncelikle neyin değişmesi gerektiği konusunda plan yapmak. Bunun için en mantıklı adım, odaya farklı bir soluk katmak için her şeyi değiştirmektense, bir adım geriye çıkıp en etkili müdahalenin ne olacağını kestirmek. Duvarı mı boyamalısınız yoksa aksesuarları mı değiştirmelisiniz?
Oda yenileme hazırlığı

Olanı değerlendirmek sandığınızdan önemli


Evin dekorasyonu değiştirilirken yapılan en büyük yanlışlardan biri de eski olan her şeyi atmak. Gözünüze eski görünen eşyalar yeniden tasarlanarak bambaşka bir hale bürünebilir. Rengi atan mutfak dolaplarınızı hemen boyayın. Evdeki dolapların kulplarını değiştirip bambaşka bir hava yaratın. Odalarınızı yenilerken farklı saklama alanları yaratma fırsatlarını da değerlendirmeyi unutmayın.
Eski eşyaları yenilemek

Doğru aydınlatma büyük fark yaratabilir


Odanızla ilgili canınızı sıkan şey belki eşyalar değil de ışıklardır. Aydınlatmanın ruh halinize ve psikolojik sağlığınıza büyük etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Odanızdaki eşyaları değiştirmek yerine farklı ışıklar kullanmayı deneyin. Belki de aradığınız değişiklik tam olarak budur.
dekorasyonda aydınlatmanın etkisi

Ne kadar az eşya, o kadar iyi!


Eşyalarınızı çekmecelere yerleştirin. Odayı bir sürü eşyayla doldurmak yerine mümkün olduğunca sade tutun. Bu sayede dikkat dağıtıcı bir sürü objeden kurtulup, ilgiyi şık dekoratif objeler ya da romantik pufuduk bir ayıcığın üzerinde toplayabilirsiniz.
şifonyer üstü dekorasyonu

Ayna illüzyonunu unutmayın


Aynalar dekorasyonda kilit rol oynayan elemanlardandır. Odanızın çeşitli yerlerine astığınız aynalar sayesinde içeri giren ışığa yön verebilir, odanızı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Ayna ayna, söyle bana… Var mı bu odadan daha güzeli dünyada?
yatak odası ayna kullanımı

Odanızın genel havasını değiştirmek istiyorsanız mutlaka duvarları boyayınBoya badana yaptırmak, ışıl ışıl duvarlar her zaman evin tertemiz görünmesini sağlar. Odalarınızı yenilerken duvarları boyamadan geçmeyin. Renk seçmekte zorlanıyorsanız işe beyaz renkle başlamanızı öneririz. Beyaz renk birçok farklı dekorasyon tarzıyla çok kolay uyum sağlayan bir renktir. Beyaz duvarların üstünü farklı sevdiğiniz tablolarla dekore ederek kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Ayrıca odalarda kullanacağınız farklı renkte dekoratif objelerle evin genel havasını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Dikkat etmenizde fayda var; duvarlardaki beyaz renk amatör görünmemeli. Ancak, hatasız boyanmış beyaz renkli duvarlarla dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz. Eğer beyaz boya üzerinde doku oluşturmak istiyorsanız Filli Boya’nın dekoratif boya seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Evin duvarlarına beyaz renk uygulamadan önce boya ustasının astar ile duvarı kaplayacağından emin olun. Böylelikle duvar pürüzsüz hale gelecek hem de kullanacağınız boya miktarından tasarruf sağlarsınız.

Görseller: Pinterest, hgtv.com Renk Etkisi