LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

ODALARINIZI YENİLERKEN BU TAVSİYELERE MUTLAKA KULAK VERİN!

Evinize yeni bir görünüm kazandırmaya karar verdiğinizde, ekonomik ve pratik bu yöntemlerle odalarınızda harikalar yaratabilirsiniz.

Önce Ne Yapacağınıza Karar Verin

Kararınızı verdiniz ve evinizi baştan yaratmak için ilk adımı attınız. Düşünmeniz gereken ilk şey öncelikle neyin değişmesi gerektiği konusunda plan yapmak. Bunun için en mantıklı adım, odaya farklı bir soluk katmak için her şeyi değiştirmektense, bir adım geriye çıkıp en etkili müdahalenin ne olacağını kestirmek. Duvarı mı boyamalısınız yoksa aksesuarları mı değiştirmelisiniz?

Olanı Değerlendirmek Sandığınızdan Önemli

Evin dekorasyonu değiştirilirken yapılan en büyük yanlışlardan biri de eski olan her şeyi atmak. Gözünüze eski görünen eşyalar yeniden tasarlanarak bambaşka bir hale bürünebilir. Rengi atan mutfak dolaplarınızı hemen boyayın. Evdeki dolapların kulplarını değiştirip bambaşka bir hava yaratın. Odalarınızı yenilerken farklı saklama alanları yaratma fırsatlarını da değerlendirmeyi unutmayın.

Doğru Aydınlatma Büyük Fark Yaratabilir

Odanızla ilgili canınızı sıkan şey belki eşyalar değil de ışıklardır. Aydınlatmanın ruh halinize ve psikolojik sağlığınıza büyük etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Odanızdaki eşyaları değiştirmek yerine farklı ışıklar kullanmayı deneyin. Belki de aradığınız değişiklik tam olarak budur.

Ne Kadar Az Eşya, O Kadar İyi!

Eşyalarınızı çekmecelere yerleştirin. Odayı bir sürü eşyayla doldurmak yerine mümkün olduğunca sade tutun. Bu sayede dikkat dağıtıcı bir sürü objeden kurtulup, ilgiyi şık dekoratif objeler ya da romantik pofuduk bir ayıcığın üzerinde toplayabilirsiniz.

Ayna İllüzyonunu Unutmayın

Aynalar dekorasyonda kilit rol oynayan elemanlardandır. Odanızın çeşitli yerlerine astığınız aynalar sayesinde içeri giren ışığa yön verebilir, odanızı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Ayna ayna, söyle bana… Var mı bu odadan daha güzeli dünyada?

Odalarınızı Boyarken Uzak Durmanız Gereken Renkler!

Duvar renklerinin dekorasyonumuz için ne kadar önemli olduğunu artık hemen hemen hepimiz biliyoruz. Duvarlarımızı boyamak için renk seçerken odaların kullanım amacına ve aydınlatma oranına göre renkleri belirliyoruz. Yatak odalarında, uyumamıza yardımcı olacak natürel tonları tercih ederken, mutfaklarda canlı ve yaratıcılığımızı harekete geçiren renkleri kullanıyoruz.

Daha önce odalara uygun birçok renkten bahsettik. Şimdi ise sırada odalarınızı boyarken mutlaka uzak durmanız gereken renkler var!

Odalarınız için en özel renkleri Filli Boya ile keşfedebileceğinizi unutmayın.

Yemek odası: Yemek odalarınızda turuncu ve kırmızı gibi uyarıcı renkleri kullanmaktan kaçının. Bu, misafirlerinizi ve sizi yemek sırasında rahatsız edecektir.

Mutfak: Açık yeşil ve açık mavi tonları mutfak için uygun renkler değildir. Bu renkleri kullanmak isterseniz daha koyu tonlarını tercih etmelisiniz.

Oturma odası – Salon: Renklerle yaratacağınız psikolojik etki özellikle oturma odalarınız için oldukça önemlidir. Küçük bir salona sahipseniz asla koyu renkler kullanmamanız, çok büyük bir salonunuz varsa, beyaz renkte aşırıya kaçmamanız gerekiyor. Oturma odanızın duvarında çok parlak bir kırmızı kullanmamaya özen gösterin. Bunun yerine bordo ve mora yaklaşan renkleri tercih edebilirsiniz.

Banyo: Banyonuz için çok karanlık ve koyu renkler kullanmaktan kaçının. Bu, zaten diğer odalara göre genellikle küçük olan banyonuzun daha da küçük görünmesine yol açacaktır.

Yatak odası: Parlak kırmızı, güneş sarısı gibi uyarıcı renkler yerine yatak odanızda uyumanıza yardımcı olacak yumuşak ve pastel tonları tercih etmelisiniz. Yatak odanızda kullanacağınız koyu tonlar uykunuzu alamadan uyanmanıza sebep olabilir.

Odanızın Genel Havasını Değiştirmek İstiyorsanız Mutlaka Duvarları Boyayın

Boya badana yaptırmak, ışıl ışıl duvarlar her zaman evin tertemiz görünmesini sağlar. Odalarınızı yenilerken duvarları boyamadan geçmeyin. Renk seçmekte zorlanıyorsanız işe beyaz renkle başlamanızı öneririz. Beyaz renk birçok farklı dekorasyon tarzıyla çok kolay uyum sağlayan bir renktir. Beyaz duvarların üstünü farklı sevdiğiniz tablolarla dekore ederek kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Ayrıca odalarda kullanacağınız farklı renkte dekoratif objelerle evin genel havasını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Dikkat etmenizde fayda var; duvarlardaki beyaz renk amatör görünmemeli. Ancak, hatasız boyanmış beyaz renkli duvarlarla dekorasyonu zenginleştirebilirsiniz. Eğer beyaz boya üzerinde doku oluşturmak istiyorsanız Filli Boya’nın dekoratif boya seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Evin duvarlarına beyaz renk uygulamadan önce boya ustasının astar ile duvarı kaplayacağından emin olun. Böylelikle duvar pürüzsüz hale gelecek hem de kullanacağınız boya miktarından tasarruf sağlarsınız.

Kapak görseli: www.gemmbook.com