LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
24 Ağustos 2020

Otel Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Yılın tatil sezonları, iş toplantıları, arkadaşların bekarlığa veda partileri, düğünler ve dahası… Otel odaları bizi her zaman mükemmeliyetçi ve rahat tarzlarıyla büyüler ve her birinin hiç ayrılmak istemediğimiz farklı bir karakteri, konsepti vardır. 2020 yılının dekorasyon trendlerine de otel odası görünümü damgasını vurmuştu. Dekorasyon trendlerinde yaşam alanlarının gözü yormaması, dinlenme alanı gibi kullanılması ve otel odası rahatlığı taşıması, yılın dekorasyon trendlerinde ana prensiplerden biri. Peki otel odaları nasıl böyle mükemmel görünüyor? Bunda şüphesiz en önemli unsur, mimari, konsept ve otel odası duvar rengi seçimi. Öyleyse bu sezon otel odaları hangi renk olmalı sorusunun cevabını aşağıdaki ipuçlarını takip ederek bulabilirsiniz.


Öncelikle Otelin Konseptine Göre Bir Dekorasyon Tarzı OluşturunButik otel, büyük otel, beş yıldızlı otel, ultra lüks otel, küçük otel, konsept otel… Bu liste böyle uzar gider ve her birinin farklı dekorasyon tarzı, farklı karakteri vardır. Otel odası dekorasyonuna karar vermek için öncelikle otelin konsepti ve tarzı önemlidir. Bulunduğu lokasyondan hangi alanda hizmet vereceğine kadar her detay önem taşır, yapının imzasını ve ana hatlarını oluşturur. Eğer otelin dekorasyonu ve konseptini belirlediyseniz sonrası için çalışmalara başlayabilirsiniz.


Otel odaları hangi renk olmalı sorusunun cevabı aslında birçok farklı değişkene bağlıdır. Genellikle tatilde, düğünde ve etkinliklerde güzel anılar ve tatilin verdiği rahatlama hissi, otellerle ilgili düşüncelerimizi oluşturur. Misafirlere iç açıcı deneyimler sunmak, iç açıcı bir ortam yaratmak demektir ve bu her otel konsepti için geçerlidir. Butik otel dekorasyonu, genelde çok büyük otel odaları bulunmadığından açık renkli ve ferah dekorasyona sahiptirler. Lüks segmentte ise uzun yıllardır genellikle siyah ve koyu tonlar otel odalarına hakim oluyor ancak bu durum, açık renklerin yeniden trend olması ve ferahlığın, rahatlığın ön planda olmasıyla değişime uğramaya başladı. Konsepti belirledikten sonra oda renginde koyu renk seçimi yapacaksanız, füme gri, light charcoal ve mavi-yeşil tonları tercih edin, ancak siyah rengi özellikle turizm ve tatil konseptlerinde pek tercih etmeyin.


Seçeceğiniz Mobilyalara Göre Odalar İçin Renkleri BelirleyinÖncelikle bulunduğumuz yıl Covid-19 yılı diyerek biraz hijyenden bahsedelim ve otel odalarına bu hususta her zamankinden daha çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizelim. Eğer bir oteliniz varsa, olacaksa ya da dekoratör veya iç mimarsanız dekorasyondan mobilyaya tüm detaylarda minimal ve sade bir konsepte gitmeyi tercih edin ve fazla teferruattan kaçının. Hijyen ve sağlık, en değer verildiği zamanları yaşadığından bu temel unsuru göz ardı etmeyin. Otel odaları çok fazla sirkülasyon ve haklı olarak yüksek sayıda misafir ağırladığından, hijyen konusunda misafirlerinizin içini rahatlatacak çözüm önerilerini ve önlemleri her fırsatta paylaşmaktan çekinmeyin.Otel odalarında mobilya seçimini rahat kullanımlı ve çok yer kaplamayan ürün gruplarından oluşturun. Minik komodinler, hatta duvara monte komodin enstalasyonları, minimal tasarımlı sandalyeler, rahat bir koltuk ve makyaj masası seçimi yapın. Duvarda bir sanat eseri her zaman iyi duracak ve dekorasyonun prestijini ortaya koyacaktır. Otel dekorasyonu, bize otelin kalitesiyle ilgili ipuçları verir bu nedenle mobilya seçimi yaparken kaliteli, iyi malzemeden ve odanın renk tonlarıyla uyumlu seçimler yapmalısınız. Otel odası mobilyaları, kontrast renklerde olmamalıdır, göz yoracağından ve genel zevklere hitap etmeyeceğinden odanın uyumsuz görünmesine neden olur.


Oteldeki Oda Tiplerine Göre Renk Tonlarını ve Gruplarını Oluşturun


Renklerin bizim üzerimizdeki etkisi ve amacı kuşkusuz enerjimizi yükseltmek ve bulunduğumuz ortamda ruhen iyi hissetmemizi sağlamak. Her ne kadar dekorasyon ve bulunulan mekan fark etse de her rengin farklı bir aurası, ışığı ve yarattığı bir atmosfer vardır. Otel iç mimarisinde genellikle mutluluk veren, dinlendirici ve iç açıcı renk tonlarına yönelmek gerekir.


Renk seçiminde odanın boyutu, dekorasyondan sonra ana hatlardan biridir. Geniş ve ferah suitlerde rengi hafif koyultabilirsiniz ancak tek kişilik odalar ve butik otel odalarında koyu ton seçimi, odayı daha da dar ve küçük göstereceğinden size prestij kaybettirecektir. Geniş verandalı, bahçeye açılan zemin kat odalar için odayı bölen dekoratif paneller, paravanlar ve yer yer duvar kağıtları da iyi bir seçim olabilir.Krem, bej, toprak gibi nötr tonların moda olduğu bu sene, otel odalarında da aynı trendi uygulayabileceğimizin sinyallerini bize veriyor. Toprak tonları, bulunulan atmosferde huzurlu ve sakinleştirici bir etki yarattığından dolayı otel odası renk seçimi için oldukça uygundur. Toprak tonlarını, ton-sür-ton yaparak tek renk olarak değil birlikte kullanmak da oldukça doğal ve güncel bir etki yaratır. Toprak tonlarında Filli Boya’dan Momento Max & Filli Boya Renxmatik kartelasından Hasır serisinin her tonunu seçebilirsiniz.


Otel odası dekorasyonunda en sık gördüğümüz bir diğer renk, kuşkusuz mavi ve tonlarıdır. Mavi, dinlendirici ve ferah bir etkisi olduğundan turizm sektöründe en sık yer alan renktir. Mavinin her tonunu otel odalarında kullanabilirsiniz. Filli Boya’nın Su Bazlı İç Cephe Kartelaları’ndan Kozmik Serisi’nde mavinin ve yeşilin bir arada kullanımıyla uyumlu tonları bularak mükemmel bir tatil atmosferini misafirlerinize sunabilirsiniz.

Monokrom renkler de lüks ve modern dekorasyonla birlikte otellerde sık kullanılmaya başlandı. Siyah ve beyaz uyumu, arada gri ve lame tonları ile otel odalarında yeni dekorasyon trendlerinden. New York tarzı dekorasyondan ilham alınarak tasarlanan bu yeni trende şehir içindeki büyük otellerde sık sık rastlayabilirsiniz.


Ayrıca otel odası tasarımı ve renk seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç temel kuralı unutmayalım:  • Banyo ve oda renkleri tamamlayıcı renklerden seçilmelidir.

  • Renk kullanımında fazla çeşitli tonlara gidilmemelidir.

  • Otel odasında bulunan elektronik malzemeler mümkünse mobilyalarla aynı tonda gömme dolapların içinde olmalı, yoksa da benzer tonlardan seçilmelidir.

  • Oda çok yüksek tavanlıysa ve alçak tavan etkisi yaratmak isteniyorsa, tavanlar duvarla aynı renk boyatılmalıdır. Yüksek tavan görünümü için ise tavan, duvar renginden daha açık veya beyaz olmalıdır.


Otel Dekorasyonuyla İlgili En Önemli Prensibi Göz Ardı Etmeyin


Her ne kadar 2020’nin ana trendlerinden biri otel dekorasyonunu ev dekorasyonuna uyarlama olsa da bu durumun, tersi için geçerli olmadığını söylemeliyiz. Otel odaları, normal, mesken oda değildir ve dekore ederken konsept ve dekorasyon her ne olursa olsun genel geçer bir zevke hitap etmesi önemlidir. Önemli bir sanatçının eseri, dekoratif kitap standı veya kişisel bakım ürünleri koyabilirsiniz ancak odayı çok fazla kişiselleştirmek, ticari anlamda bakıldığında her zevke hitap etmediğinden bir noktada beğeniyi azaltacaktır. Bu prensibi duvar renkleri ve mobilyaları düzenlerken de göz ardı etmeyerek, genel hatlarıyla belli başlı renk tonlarını benimsemeniz daha uygun olacaktır. Oteller, farklı karakterde birçok müşterinin kullanım alanıdır ve genel zevkler ön planda olmalıdır. Filli Boya’nın Su Bazlı İç Cephe Kartelaları’nda otel odası tasarımları için doğru rengi mutlaka bulacaksınız!