LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
25 Ağustos 2017

Oturma Odanızı Dekore Ederken Bilmeniz Gereken 10 Kural

Oturma odaları birçok işleve sahiptir. Bazı evlerde misafir ağırlamak için resmi oturma odaları bulunurken, bazılarında aileler bu odayı oyun veya film odası olarak kullanabiliyor. Siz oturma odanızı ne şekilde kullanırsanız kullanın, rahat ve davetkar bir alan oluşturmak, oturma odanızdan en iyi şekilde yararlanmanızın anahtarıdır.


Odak Noktası Belirleyin


oturma odası dekorasyonu

Oturma odanızda büyük bir sanat eseri, bir eğlence merkezi ya da şömine var mı? Bunlardan birini oturma odası odak noktası olarak belirleyebilirsiniz.
Bir odanın doğal odak noktasını bulmak, oturma odanızı dekore etmeye başlamak için harika bir adımdır. Çoğu evde içeri adımınızı atar atmaz fark ettiğiniz bir odak noktası vardır. Mobilyalarınızı bu odak noktasının etrafına yerleştirebilirsiniz.


Bir Merkez Oluşturun


oturma odası dekorasyon örnekleri

Oturma odanızın merkezi bir sehpa ya da oturma grubu olabilir. Eğer odanız büyükse, bir uca sehpa, diğer bir uca da yemek masası koyabilirsiniz. Oturma odası dekorasyon örnekleri, genellikle bir kahve sehpasının merkez nokta olarak seçildiğini gösteriyor.


Oturma Odanız İşlevsel Olsun


işlevsel dekorasyon

Oturma odanızın yerleşimi daima işlevsel olmalıdır. Fonksiyonel bir mobilya düzenlemesi, odanın ne amaçla ve kaç kişi tarafından kullanılacağına bağlı olarak yapılabilir. Ardından oturma odası dekorasyonu için ihtiyacınız olan mobilyaların stil, ebat ve adetine karar verebilirsiniz.


Mobilya Ölçülerini Titizlikle Seçin


mobilya ölçüleri

Oturma odası dekorasyon önerileri içinde en önemli olanlardan biri, mobilya ölçülerini titizlikle seçerek dengeyi sağlamaktır. İyi dengelenmiş bir atmosfer isterseniz, birbiri ile uyum içindeki boyutlarda mobilyaları tercih edin. Odaya önce büyük parçaları yerleştirin, daha sonra küçük parçaları ana mobilyaların etrafına yerleştirin.


Boyut Ekleyin


duvar renkleri

Oturma odası dekorasyon fikirleri içinde tekstil ürünlerinin önemli bir yeri var. Farklı kumaş tipleri ile odanıza farklı boyutlar kazandırabilirsiniz. Süslemeler genellikle oda dekorasyonunun son anında devreye girer ancak aynı zamanda en büyük mücadele halini de alabilir.


Duvarlara resim, fotoğraf, raf veya ayna asarak oturma odanıza yükseklik ve derinlik kazandırabilirsiniz. Duvarınıza herhangi bir tabloyu asarken, duvarın kenarı ile tavan yüksekliği ilişkisini düşünmeniz gerekir. Duvarınızın göz hizasında ve ortalanmış olduğundan emin olmalısınız. Elbette duvar renkleri de duvarınıza asacağınız sanat eserleri konusunda belirleyicidir.


Aydınlatmaya Önem Verin


aydınlatma

Aydınlık ve ferah bir oturma odası dekore ederken, ışık kaynaklarını doğru kullanmak önemlidir. Bir ana ışık kaynağınız olsa bile, masa lambaları, kitap rafları aydınlatmaları veya mumlar gibi farklı ışık kaynaklarını kullanmak, odanıza farklı bir görünüm kazandıracaktır. Salonunuza ışık katmanın en kolay yollarından biri mobilyalarınızı pencerelerin etrafına yerleştirmektedir. Tabandan tavana pencereler salonunuza bol bol doğal ışık katmakla kalmaz, aynı zamanda harika bir manzaranın da keyfini çıkarmanızı sağlar. Duvarlarınızda kullanacağınız dekoratif boya renginin nötr ve açık tonlarda olması da odanızın daha aydınlık görünmesini sağlar.


Bir Halı ile Renk Yaratın


halı modelleri

Salonunuzu dekore ederken bir halı eklemenin önemini gözden kaçırmayın. Kilimler ve halılar mekana doku ve boyut kazandırır, aynı zamanda odanızdaki renk düzenini tamamlar. Mobilyalarınızla uyum sağlayacak boyutu ve duvarınızdaki boya ile ahenk içerisinde olacak rengi seçtiğinizden emin olun.


Karıştırın ve Eşleştirin


en iyi boya

Desenleri, renkleri ve dokuları karıştırarak kişiselleştirilmiş bir oturma odası dekorasyonu yaratabilirsiniz. Odadaki farklı renk tonlarını karıştırarak en sevdiğiniz rengi ön plana çıkarabilirsiniz. Nötr tonlarda bir kanepeyi, renkli ve desenli bir berjer ile bir araya getirebilirsiniz. Renkleri doğru kullanmak ise son derece önemli. Duvarlarınız için renk seçerken en iyi boya tecrübesini yaşamak için Filli Boya Renxmatik İç Cephe Kartelasına göz atabilirsiniz. Boya fiyatları ile ilgili bilgi almak için adresinize en yakın Filli Boya Renxmatik Bayii’ni ziyaret edebilirsiniz.


Simetri Oluşturun


Görsel 9
simetrik dekorasyon

Hem rahat hem de düzenli görünen bir oturma odası dekorasyonu için simetriye odaklanın. Simetrik bir yaşam alanı elde etmek için kanepeleri, sehpaları ve sandalyeleri kullanın. Tüm oturma odaları simetrik olmak zorunda değil ama simetri doğru uygulanırsa son derece çarpıcı bir alan ortaya çıkar.


Hareket Alanınızı Değerlendirin


Görsel 10
oturma odası mobilyaları

Salonunuzu dekore ederken, odanın trafik akışını göz önünde bulundurmak gerekir. Kişilerin odaya nasıl girdiği, odadan nasıl çıktığı ve odanın içinde gezinme biçimi mobilya düzeninizi etkileyen bir faktör olacaktır. Birden fazla kişi odada olduğunda sıkışık bir his ortaya çıkıyorsa mobilya düzeninizi yeniden gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Mobilyalarınıza doğru boyut seçmek işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.


Görseller: marthastewart.com