LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
23 Eylül 2016

PAYLAŞIMLI ÇOCUK ODASI FİKİRLERİ 2: FARKLI YAŞLARDAKİ ÇOCUKLAR

Söz konusu çocuklarımız olduğunda her şeyin en iyisini istiyoruz. Dekorasyonun da... Bu konuda birçok seçeneğimiz bulunuyor. Mesela duvarlar çocuğunuzun odasını renklendirmek için pek çok olanak tanıyor. Birtakım değişikliklerle çocuğunuzun odasına duyduğu aidiyet duygusunu geliştirebilir ve daha fazla eğlenmesini sağlayabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız renkli önerilerimiz…

Ev konforunda eğlence

Tüm çocuklar parkta oynayıp salıncağa binmeye bayılırlar. Çocuğunuzun ev konforunda eğlenmesini sağlamak isterseniz evinize dekoratif olarak da çok sevimli görünen salıncaklardan alabilirsiniz. Tavana monte edeceğiniz salıncağı zemine yakın bir yükseklikte konumlandırarak düşmelerde oluşabilecek yaralanmaların önüne geçebilirsiniz.

Süper kahramanlar

Çerçeve ve tablolar çocuğunuzun odasını renklendirmenize yardımcı olabilir. Asacağınız görsellerde çocuğunuzun sevdiği süper kahramanların ya da dinlemekten keyif aldığı hikâye karakterlerinin yer alması kendilerini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Yaratıcı resim alanı

Resim, çocuğunuzun yaratıcılığını geliştiren en iyi sanatsal uğraşlardan biri. Oda duvarlarından birini siyah bir tahtayla kapatarak onlar için eğlenceli bir alan yaratabilirsiniz. Renkli tebeşirlerle çocuğunuzu resim yapmaya teşvik edebilir, birlikte çizimler yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Sallanan yatak

Çocuğunuz yatağında uyumayı sevmiyorsa onlar için eğlenceli bir yatak seçebilirsiniz. Tavana zincirlerle monte edilen bir yatak, çocuğunuzda salıncak algısı yaratacağı için ilgisini çekmeyi başarabilir.

Çocuk odalarınızın duvarları için en eğlenceli renkleri Filli Boya Renxmatik kartelasından seçebilirsiniz.

Paylaşımlı çocuk odası fikirleri

Çocuk odaları ağlamaktan gülmeye uzanan birçok duygu ve aktivitenin merkezidir. Özellikle de bir bebeğiniz varsa bunun ne kadar doğru olduğunu biliyorsunuzdur. Farklı yaşlardaki çocuklar için paylaşımlı bir oda tasarlamak size kabus gibi gelebilir. Bu işi sizin için kolaylaştıracağını umduğumuz önerilerle karşınızdayız.

Farklı yaşlardan çocukların ortak olarak kullanacağı odayı tasarlarken dikkat etmeniz gereken ilk şey mobilya düzeni. Odayı paylaşan çocuklar arasında yaşça daha küçük olan, özellikle de bu bir bebekse, büyük olandan daha fazla ilgiye ihtiyaç duyacaktır. Küçük çocuğunuz için gün içinde ve geceleri odasına birçok kez girmeniz gerekir. Bu sebeple, küçük çocuğunuzun yatağını ya da bebeğinizin beşiğini odanın en erişilebilir, kapıya yakın kısmındaki duvara yaslamanız iyi olacaktır. Diğer çocuğun yatağını da tam karşı duvara yaslayarak odanın ortasında hareket alanı bırakabilirsiniz.

Paylaşımlı bir çocuk odası tasarlarken listenin ikinci sırasında iki çocuğunuzun da birlikte oyun oynayabileceği bir alan yaratmak olmalı. Her iki çocuğunuzun da özel olarak bunun için ayrılmış bir alanda birlikte oyun oynaması anne ve babaların daha az yorulmasını sağlar. Bir çadır, sallanan bir at, ya da yumuşak, büyük yer yastıkları bu alanın sınırlarını belirlemek için iyi olacaktır. Büyük çocuğunuzun oyuncakları ve eşyalarını daha yüksekte, küçüğünkileriyse daha alçak bir yerde saklayın. Böylece küçük çocuğunuz kendi eşyalarına erişebilirken büyük çocuğunuzun eşyalarını karıştıramayacaktır.

Son olarak, çocuklarınızın odasında büyüyen ailenizi simgeleyen bir dekorasyon oluşturun. Çocuklarınızın ya da tüm ailenizin birlikte olduğu bir fotoğrafı veya çocuklarınızın el ya da ayak izlerini çerçeveleterek odalarına asabilirsiniz. Böylece, çocuklarınıza birbirlerinin ve ailenin değerini genç yaşta aşılayabilirsiniz.