LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
23 Eylül 2016

PAYLAŞIMLI ÇOCUK ODASI FİKİRLERİ 2: FARKLI YAŞLARDAKİ ÇOCUKLAR

İlk yazımızda da söylediğimiz gibi, çocuk odaları ağlamaktan gülmeye uzanan birçok duygu ve aktivitenin merkezidir. Özellikle de bir bebeğiniz varsa bunun ne kadar doğru olduğunu biliyorsunuzdur. Farklı yaşlardaki çocuklar için paylaşımlı bir oda tasarlamak size kabus gibi gelebilir. Bu işi sizin için kolaylaştıracağını umduğumuz önerilerle karşınızdayız.

Farklı yaşlardan çocukların ortak olarak kullanacağı odayı tasarlarken dikkat etmeniz gereken ilk şey mobilya düzeni. Odayı paylaşan çocuklar arasında yaşça daha küçük olan, özellikle de bu bir bebekse, büyük olandan daha fazla ilgiye ihtiyaç duyacaktır. Küçük çocuğunuz için gün içinde ve geceleri odasına birçok kez girmeniz gerekir. Bu sebeple, küçük çocuğunuzun yatağını ya da bebeğinizin beşiğini odanın en erişilebilir, kapıya yakın kısmındaki duvara yaslamanız iyi olacaktır. Diğer çocuğun yatağını da tam karşı duvara yaslayarak odanın ortasında hareket alanı bırakabilirsiniz.

Paylaşımlı bir çocuk odası tasarlarken listenin ikinci sırasında iki çocuğunuzun da birlikte oyun oynayabileceği bir alan yaratmak olmalı. Her iki çocuğunuzun da özel olarak bunun için ayrılmış bir alanda birlikte oyun oynaması anne ve babaların daha az yorulmasını sağlar. Bir çadır, sallanan bir at, ya da yumuşak, büyük yer yastıkları bu alanın sınırlarını belirlemek için iyi olacaktır. Büyük çocuğunuzun oyuncakları ve eşyalarını daha yüksekte, küçüğünkileriyse daha alçak bir yerde saklayın. Böylece küçük çocuğunuz kendi eşyalarına erişebilirken büyük çocuğunuzun eşyalarını karıştıramayacaktır.

Son olarak, çocuklarınızın odasında büyüyen ailenizi simgeleyen bir dekorasyon oluşturun. Çocuklarınızın ya da tüm ailenizin birlikte olduğu bir fotoğrafı veya çocuklarınızın el ya da ayak izlerini çerçeveleterek odalarına asabilirsiniz. Böylece, çocuklarınıza birbirlerinin ve ailenin değerini genç yaşta aşılayabilirsiniz.Paylaşımlı çocuk odası tasarlamanın en can alıcı konusu olan yeterli saklama alanı yaratmaya dair ipuçları üçüncü yazımızda.

(Görseller: Freshome.com) Renk Etkisi