LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
23 Eylül 2016

PAYLASIMLI COCUK ODASI FIKIRLERI 3- YETERLI SAKLAMA ALANI YARATMAK

Paylaşımlı çocuk odası tasarlarken sizi en zorlayacak taraf büyük ihtimalle iki kat eşyayı tek bir odaya sığdırmak olacaktır. Burada sadece yataklar ve çalışma masasından bahsetmiyoruz. Mobilyalar için en uygun düzeni bulmak bile diğer tüm kıyafetler, oyuncaklar ve ıvır zıvırları kaldırmak için yeterli saklama alanı yaratmaktan daha kolaydır. Neyse ki, bunun için de bazı ipuçlarımız var.

Paylaşımlı çocuk odanızı tasarlarken ilk yapmanız gereken, var olan alanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayan mobilyalar seçmek. Ranza şeklinde yataklar, belli bir yaşa gelmiş çocuklar için en iyi çözümdür. Odanın sunduğu alana göre ister aynı yönde, istersenizse L şeklindeki ranzalardan birini tercih edebilirsiniz. Ranzaların bir diğer iyi tarafı da, bazılarının kendi saklama alanlarına sahip olmasıdır.

Saklama alanı olarak yatak altlarını kullanmak tam bir hayat kurtarıcıdır. Ranzalar zevkinize uymuyorsa, çocuklarınız için seçeceğiniz yatakların alt kısmında saklama alanı olmasına dikkat edin. Eğer somya şeklinde, altı açık bir yatak tercih ettiyseniz, yatak altlarında saklama alanı yaratmak için dekoratif kutu ya da sandıkları kullanabilirsiniz. Sandıkları üzerlerine birer minder koyarak hem saklama hem de oturma alanı olarak da değerlendirebilirsiniz.

Ve tabii ki raflar… Hem bir dolap kadar çok yer kaplamaz, hem de çocuklarınız için eşyalarına kolay erişim sağlar. Raflar her evin kurtarıcılarıdır. Oyuncak yığınlarından kırtasiye malzemelerine raflar çocuklarınızın odasındaki dağınıklığı ortadan kaldırmak için oldukça faydalıdır. Aynı iş için raflarla birlikte kitaplıkları da kullanabilirsiniz. Kare gözlere sahip kısa boylu kitaplıkları yatakların ayakucuna koyabilirsiniz. Bu açık kütüphaneleri, odalarında her iki çocuğunuza özel alanlar yaratmak için bir ayraç gibi de kullanabilirsiniz.

Diğer eşyaları hallettiysek sıra geldi giysilere. Çocuklarınızın giysilerini kaldırmak için elbette büyük bir dolaba ihtiyacınız olacak. Eğer çocuklarınız için ayrı dolapları koyacak yeriniz yoksa, tek bir dolabın içinde iki çocuğunuz için ayrı alanlar oluşturmaya özen gösterin. Bu, onların aidiyet ve bireyselliklerine olumlu yönde etki edecektir. Örneğin, dolabın sağ tarafını bir çocuğunuza, sol tarafını da diğerine ayırın. Ya da, çocuklarınız arasında yaş farkı varsa, dolabınızı üst ve alt kısımlar olarak ikiye böldüğünüzü hayal edin. Böylece çocuklarınızın kıyafetleri karışmayacak ve dolaplarını düzenli tutmak konusunda çocuklarınıza daha fazla sorumluluk verebileceksiniz.Her gün kullanılan giysiler içinse duvar ya da kapı arkası askılarını kullanabilirsiniz. Açıktaki askılar sayesinde örneğin yazın şapkaları, kışınsa ceketleri her daim çocuklarınızın elinin altında olacak. Açıktaki askılarda da iki çocuğunuz için iki farklı alan yaratmayı unutmayın.Paylaşımlı çocuk odaları yaratmak keyifli olduğu kadar öncesinde ciddi bir planlama gerektirir. Bu sürece çocuklarınızı da dahil etmek bazı durumlarda işinizi zorlaştırabilecek olsa da, sonunda çocuklarınızın ikisinin de seveceği ve kendini ait hissedeceği bir oda yaratmanızı sağlayacaktır. Tabii ki bazı gerçekçi kararları sizin vermeniz gerekecek ama kullanılacak renkler ya da aksesuarlarda onların da fikirlerini alabilirsiniz. Unutmayın, o odada yaşayacak olan onlar ve ikisinin de burada kendini iyi hissetmesi son derece önemli.(Görseller: Bobvila.com, freshome.com, apartmenttherapy.com)