LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
21 Aralık 2016

RANZA SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Çocuklara tek tek bireysel odalar ayırmak her zaman mümkün olmuyor. Böyle durumlarda aynı odayı paylaşacak çocuklar için en kestirme çözümlerin başında ranzalar geliyor. Aklınıza hemen yatılı okulların soğukluğunu getirmeyin. Doğru seçildiği takdirde ranza şık, konforlu ve eğlenceli bir mobilya. Aynı odayı paylaşan çocukların birlikte yaşamak ve paylaşmak konusunda öğrenecekleri de yanlarına kâr kalır. Çocuklarınız için doğru ranzayı seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenleri sıraladık.

Odanın genişliğini doğru hesaplayın


Ranza yalnızca tek kişilik bir yatak kadar alan kapladığı için daracık odalara konabilir gibi bir algı var. Oysa yüzey olarak az yer kaplasa da oldukça hacimli bir mobilya. Çocukların rahatlıkla ranzanın etrafında dolaşabilecekleri genişlikte bir oda seçin.

turuncu ve mor renkli geniş oda

Ranzaya çıkması kolay olmalı


Ranzalarla ilgili en kritik noktalardan biri de merdiven. Doğru tasarlanmamış merdivenler çocukların işlerini zorlaştırmanın yanında olası kazalara da davetiye çıkarır. Bu yüzden ranza alacağınız zaman muhakkak çocuklarınızı yanınızda götürün ve ranzaları denemelerini isteyin. Rahat inip çıkamadıkları bir ranzayı sakın almayın.

halata asılmış ranza

Doğru yüksekliği seçin


Standardın üstü yükseklikte bir eviniz varsa bu konu sizin için fazla sorun olmayacaktır. Fakat ortalama tavan yüksekliğini hesaba katarsak makul bir ranza seçmek zorundasınız. Çocuğunuz yatakta doğrulduğu zaman tavanla başı arasında en az 50 cm olmasına dikkat edin. Tabi bir de çocukların çok hızlı büyüdüklerini unutmayın.

duvara gömme ranza

Dekorasyon tarzınızla uyum yakalayın


Çocuk odası diye illa ki Disneyland tadı yakalamak zorunda değilsiniz. Evinizin kalanıyla uyumlu bir çocuk odası tasarlamak mümkün. Bunun için de evin genel atmosferine uygun bir ranza alın. Klasik, Art Deco ya da Shabby Chic fark etmez, kendi tarzınızı çocuk odasına eğlenceli bir şekilde yansıtabilirsiniz.

çoklu ranza grubu

Çocuk odalarındaki mobilyalar kadar renk seçiminin de önemli olduğunu unutmayın


Eğer çocuklarınız için seçeceğiniz ranza modeli konusunda aklınızda fikirler oluşmaya başladıysa renk konusunda da düşünmenin vakti geldi demektir. Renklerin psikolojimize etkisi sıkça konuşulan bir konu haline geldi. Söz konusu çocuklar olduğunda ise bu konu çok daha fazla önem kazanıyor. Çocukların yeri geldiğinde oyun oynadıkları, yeri geldiğinde ders çalıştıkları veya dinlendikleri odalarında onların bu davranışlarını destekleyecek renkler ve dekoratif objeler seçmekte fayda var. Renk dendiğinde otorite marka olan Filli Boya’nın bu konuyla ilgili birçok çalışması bulunuyor. Bu çalışmalarından derlediği bilgileri web sitesinde sunan Filli Boya’nın konuyla ilgili içeriklerine şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.filliboya.com/rengini-kesfet.html

Görseller: mydomaine.com, decoist.com, housebeautiful.com Renk Etkisi