LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Renkler
10 Ocak 2018

Renk Seçerken Yapmamanız Gereken Hatalar

Duvar renkleri seçmek, zorlu bir iştir. En iyi niyetlerle hareket edip, en doğru renkleri seçtiğinize karar verseniz bile, o renk aslında sizin için doğru olmayabilir. Bu yazımızda sizin için duvar renkleri seçilirken en sık yapılan hataları ve bu hataları düzeltmenin yollarını bir araya getirdik. Keyifli okumalar!


Işığı Düşünmemek


aydınlatma

Işık olmadan renk görünmez ve sadece ışık bile bir rengin olduğundan çok daha güzel görünmesini sağlayabilir. Işık altında gri duvar renkleri lavanta gibi görünebilir ya da uçuk pembe duvar renkleri beyazı çağıştırabilir. Bir duvarı boyamadan önce potansiyel boya renginizi gün ışığında ve suni ışık altında gözlemleyin. Kararınızı boyanın iki tür ışığın altında nasıl göründüğünü göz önünde bulundurarak verin.


Renkleri Yanlış Oranlarda Karıştırmak


duvar renkleri

Bir odada en fazla kaç renk kullanabileceğinize dair bir sınır yoktur. Fakat renkler söz konusu olduğunda titiz davranmak gereklidir. Bir odada çok fazla rengi karıştırıp karıştırmadığınızı, odanın size verdiği hisse bakarak anlayabilirsiniz. Odanız huzurlu hissettirmiyorsa, çok fazla renk kullanmış olmanız muhtemel. Bu durumda denge hissini yakalayana kadar bazı renkleri sırasıyla ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz.


Renk Uyumuna Aşırı Özen Göstermek


dekorasyonda renk uyumu

Belirli bir renk paleti yaratmak dekorasyon için elbette önemlidir. Ancak bir odada veya bir evin tamamında yalnızca iki ya da üç renge bağlı kalmak fazla öngörülebilir bir dekoratif stile sahip olmakla sonuçlanır. Böyle bir dekorasyon stili, ruhsuz görünür. Bu durumdan kaçınmak için evinize, paletinizle hiç alakası olmayan bir avuç renk ekleyin. İç mekanınızın çok daha heyecanlı ve ilginç görüneceğinden emin olabilirsiniz.


Odanın Verdiği Hisse Önem Vermemek


renk psikolojisi

Bir odanın nasıl göründüğü, nasıl hissettirdiğiyle doğrudan alakalıdır. Bir rengi beğenmek, o rengin odanız için doğru olduğu anlamına gelmez. Önemli olan, sevdiğiniz renklerin size aynı zamanda pozitif enerji de vermesidir. Sakin, heyecanlı ya da konforlu... İç mekanınızda nasıl bir his yaşamak istediğinize karar verin ve duvar renkleri için bu karara bağlı kalarak seçim yapın.


Fazla Parlak ya da Sert Renkler


Filli Boya Mimar Benim uygulaması

Duvarları için cesur renkler seçen kişilerin genelde rastladığı durum, seçilen rengin fazla sert durmasıdır. Bir renk seçersiniz, evinize getirirsiniz ve duvarınıza uyguladığınızda aslında bu rengin odanıza yakışmadığını fark edersiniz. Bu durumla karşılaşmamak için Filli Boya Mimar Benim uygulamasını kullanabilirsiniz. Mimar Benim ile beğendiğiniz rengin kendi evinizin duvarlarında nasıl görüneceğini saniyeler içinde öğrenebilir ve renk seçiminizi daha doğru koşullarda yapabilirsiniz.


Görseller: apartmenttherapy.com