LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
11 Eylül 2015

RUTUBETLİ EVLERİN SAĞLIĞA ZARARLARI

Sıcak havada evde kalmak isteyebilirsiniz ancak evinizde rutubet varsa bu, sağlığınız için yüksek sıcaklardan çok daha fazla risk teşkil ediyor.

 

Rutubet ve küf sorununa en çok maruz kalan evler kuzey cepheler, bodrum ve giriş katlarındaki dairelerdir. Evin içinde çamaşır kurutma, yemek pişirme ve banyo yapma gibi günlük aktiviteler buhar oluşturup nem oranını arttırır. Biriken nem duvarlarınızda yoğunlaşarak rutubete yol açar.

 

Evde gereğinden fazla bitki bakımı da duvarlarda terlemeye sebep olacağından rutubet sorununu körükler. Son dönemde evlerde giderek artan bir uygulama olan PVC pencereler ve ısı yalıtımı da evin içinde hava akımını azalttığından rutubet oluşumuna sebep olur.

 

Normal şartlarda evinizin nem oranı %55’in altında olmalıdır. Bu oranın artmasıyla sağlığınızı tehdit eden unsurlar da baş gösterir. Mikroplar, zararlı bakteriler ve toz akarları nemli ortamlarda çok daha hızlı çoğalır.

 

Rutubet ve küfün yol açtığı rahatsızlıkların biri de küf alerjisidir. Bu alerjinin sonuçları ise burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırık ve göz yaşarmasıdır. Bazı durumlarda öksürük, hırıltılı nefes alma ve nefes darlığı gibi bulgular görülebilir. Küf, solunum yoluna ciddi zararlar veriyor ve bunun etkileri astım krizine kadar varabiliyor.

 

Rutubetin sağlığınıza bir diğer olumsuz etkisi de romatizma rahatsızlığı. Rutubet yüzünden eklem ağrıları çekebilir, halsiz ve yorgun düşebilirsiniz. Ayrıca hem rutubet kokusu hem yüksek nem uyku sorunları yaşamanıza sebep olur.

 

Bedensel ve zihinsel bir zindelik için rutubetli evlerden uzak durmanızı, evinizdeki rutubet sorununu acilen gidermenizi öneririz. İyi bir hava akımı olan, bol güneşli evlerde esenlikle oturun.

 

(Görsel: Abbeydampproofing.net)