LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Aile
06 Aralık 2017

Sonbahara Daha Mutlu ve Sağlıklı Başlamanız İçin 7 Öneri

Sağlığınıza daha fazla dikkat etmeye başlamanız günlük beslenme düzeninizi tamamen değiştirmenizi ya da gününüzün birkaç saatini mutlaka spor salonunda geçirmenizi gerektirmez. Mutlu, sağlıklı ve kendinizle barışık olmak için günlük hayatınıza ekleyebileceğiniz bazı çok basit alışkanlıklar da var. Bol bol su içmek, bir miktar ekstra adım atmak, yeni şeyler denemek ya da işlerinize biraz mola vermek; hayatınızı bütünüyle değiştirmekten çok daha faydalıdır. Bu sonbaharda yeni alışkanlıklar edinebilir, günlük yaşantınızı daha keyifli ve coşkulu bir hale getirebilirsiniz!


İçtiğiniz Su Miktarını Takip Edin


su içmek

Çoğumuz gün içinde yeterince su içmeyi ihmal ederiz. Ancak yeterli seviyede su içmek birçok nedenden dolayı önemlidir. Yeterince su içmek sindirime yardımcı olur, sıvı ve elektrolit dengenizi korur, vücudunuzun besinlerden daha fazla vitamin ve mineral alabilmesini sağlar. Susuz kalmanız için içmeniz gereken su miktarı günde 8 bardaktır. Günde 8 bardak su içtiğinizden emin olmak için bir gününüzü takip edin. Ofiste masanıza bir sürahi su koyup işten çıkmadan önce tamamını içmeyi hedeflemek de size yardımcı olacaktır. Eğer gün içinde evdeyseniz evin belirli bölgelerine su şişeleri koyarak da su içmenin sık sık aklınıza gelmesini sağlayabilirsiniz.


Yeni Bir Spor Aktivitesi Deneyin


spor yapmak

Spor salonuna gidebilir, her zamanki programınızı uygulayabilir ve soluğu koşu bandının üzerinde alabilirsiniz. Ancak önemli olan kendine meydan okumak ve yeni bir şeyler denemektir. Bu hem fiziksel sağlığınız hem de ruh sağlığınız için son derece önemlidir. Daha önce hiç denemediğiniz yeni bir Fitness dersine kaydolmak, oldukça ufuk açıcı olabilir. Keyif alabileceğiniz yeni bir egzersiz bulabilir, bir sonraki spor dersinizi iple çekebilirsiniz. En azından vücudunuzla ilgili yeni bir şey öğrenebilirsiniz.


Öğle Yemeğinde Dışarı Çıkın


öğle yemeği molası

Ofiste öğle yemeğinizi bilgisayarınızın başında yemek kolayınıza gelebilir. Ancak bunu sık sık yaparsanız kendinize iyilik yapmak olmazsınız. Gerçek bir mola vererek dışarı çıkmak, günün geri kalanında daha rahat odaklanmanızı ve daha üretken olmanızı sağlar, ayrıca enerjiniz de daha yüksek olur. Öğle yemeği arası güneşten yararlanmak ve biraz temiz hava almak için harika bir zamandır, en azından arada bir bu fırsatı değerlendirmeye çalışın!


Geceleri Ekranlardan Uzak Durun


aileyle vakit geçirmek

Çalışmalar, geceleri çok fazla ekrana (telefonunuz, bilgisayarınız, tabletiniz ya da televizyonunuz) maruz kalmanın uyku düzeninizi olumsuz yönde etkileyebileceğini gösteriyor. Kendinize ve mümkünse ailenize de ekransız bir gece için meydan okuyun. Daha rahat bir uyku çekeceğinizden ve hatta ailenizle yeniden bağ kuracağınızdan emin olabilirsiniz.


Günde 10.000 Adım Atın


günde 10.000 adım

Gün içinde attığınız adım sayısını arttırmak istiyorsanız, işe günde kaç adım attığınızı takip etmekle başlayabilirsiniz. Özellikle gün boyu sabit durduğunuz bir işte çalışıyorsanız, tavsiye edilen adım sayısı 10.000’dir. Attığınız adım sayısını takip etmek, bu rakamı tutturmada size yardımcı olacaktır. Akıllı telefonunuzda bulunan uygulamalardan birini kullanarak günlük adım sayınızı rahatlıkla takip edebilirsiniz.


Duygularınızı Dikkate Alın


stresten uzak durmak

Akıl sağlığınız, en az fiziksel sağlığınız kadar önemlidir. Bu nedenle su alımınızı ve adım sayınızı izlerken, kendinizi nasıl hissettiğinize de dikkat edin. Gün içinde sizi mutsuz eden durumları belirleyin ve bunları hayatınızdan olabildiğince çıkarın. Bu şekilde yaşam kalitenizi bir hayli arttırabilirsiniz.


Sabah Yürüyüşü Yapın


sabah yürüyüşü

Bazen güne güzel başlamak için ihtiyacınız olan dışarıda biraz zaman geçirmektir. Sabahları yapacağınız kısa bir yürüyüş, gün boyunca enerjinizin yüksek olmasına yardımcı olacaktır. Koşmak ya da spor yapmak için kendinizi zorlamayın. Kısa bir yürüyüş bile tüm gün kendinizi daha keyifli, enerjik ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır.