LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Aile
17 Ekim 2017

Stresten Uzak Huzurlu Yaz Günleri İçin Öneriler

Güneşli hava, hafif iş temposu, uzun hafta sonları ve tüm yıl beklenen tatil zamanı… Tüm bunlar yaz mevsimini favori zamanımız yapmaya yeter de artar bile!
Sabahın erken saatlerinde güneşin açması sağlıklı ve aktif kalmamıza yardımcı olur. Doğal olarak kendimizi daha güçlü, daha donanımlı ve daha huzurlu hissetmek için yaz mevsiminde bazı alışkanlıklar edinmeye başlayabiliriz. Sezonun sonuna kadar daha huzurlu yaşamak ve sağlığınızı güçlendirmek için bir araya getirdiğimiz önerilerden ilham alabilirsiniz.


Daha Uzun Günlerin Tadını Çıkarın


uzun yaz günleri

Parlak sabah ışığıyla uyanmak uyku kalitenizi yükseltir ve zihinsel sağlığınız için oldukça faydalıdır. Artı, kapalı spor salonları yerine açık havada egzersiz yapabilmenize yardımcı olur. Araştırmalar, doğal zeminde ve rüzgar direnci olan yerlerde spor yapan koşucuların, iç mekan koşucularından daha fazla kas grubu çalıştırdığını göstermiştir.


Uzmanlara göre açık havada beynimiz kendini yeniliyor. Dışarı çıktığımızda cırcır böceklerinin sesini duyup taze kesilmiş otların kokusunu alan beynimiz; bizim kendimizi daha sakin ve güçlü hissetmemizi sağlıyor. Güneşle birlikte kalkın ve yürüyüşe çıkın. İmkan bulabilirseniz akşam yemeğinden sonra yeniden yürüyün. Doğa; daha mutlu, daha sağlıklı ve daha yaratıcı olabilmemizi sağlayan imkanlarla dolu. Mükemmel manzaralı bir yerde olmanız gerekmiyor, sadece ağaçların ve kuşların tadını çıkarmak bile beyniniz için gerçekten çok iyi.


Yapılacaklar Listesine Biraz Ara Verin


yapılacaklar listesi

Son yıllarda boş zaman konsepti neredeyse yasaklanacak konuma geldi. Artık sanki hiçbir anımızı boş geçirmemeli, her an kendimizi bir şeylerle meşgul etmeliyiz. Halbuki uzmanlar bunun tam aksini iddia ediyor. Akıllı telefonlar insanların artık boş vakit geçirmesini tamamen önlüyor. Sürekli yeni gelişmelere açık olmak; daha sinirli, hata eğilimli ve daha az verimli olmamıza neden oluyor. Azalan zihinsel ve duygusal enerjimizi yenilemek için molalara ihtiyacımız var. Biraz daha açık uçlu şekilde yaşamalı ve arada bir yapılacaklar listemize boş vermemiz gerekiyor.


Ellerinizi Kirletmekten Korkmayın


bahçecilik

Bahçecilik, sizi kendi zihninizden uzaklaştırıp doğaya yaklaştırır. Bu aktivite en iyi, eski moda fiziksel emektir. Toprak işleme, otları temizleme ve sulama gibi aktiviteler; açık havada yapılan yürüyüş kadar faydalıdır. Üstelik bu aktiviteler, üst vücut kaslarımızın çalışmasını sağlar ve daha güçlü bir kalbe sahip olmamıza destek verir. 2013 yılında Utah Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kadın bahçıvanların, hareketsiz komşularına göre 5 kilo daha zayıf olduklarını ortaya koyuyor. Bahçedeki işler, obez olma ihtimalini azaltıyor ve meyve-sebze yeme oranını arttırarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı kolaylaştırıyor.


Pazara Gidin


pazara gitmek

Yaz aylarında bol bol pazara gidip, yerel sebze ve meyveler alın. Gökkuşağı renklerindeki meyve ve sebzeler, besin öğesi dolu öğünleriniz olmasını sağlar. Öğünlerinizde maksimum renk skalasını hedefleyin. Renkli besinler; diyabet, kalp rahatsızlığı ve bazı kanser türleri olan savaşta yardımcıdır. Bu besinlerin sayısız faydası vardır. Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun, doğal sebze ve meyvelere bu yaz daha fazla şans verin.


Güzellikleri Görün


güzel manzaralar

Kendinizi bunalmış mı hissediyorsunuz? Geniş, muhteşem manzaralara tanıklık ederek içinde bulunduğunuz kötü ruh halinden sıyrılabilirsiniz. Araştırmalar, büyük ve muhteşem manzaralara daha çok bakan insanların, günlük yaşamın stresinden daha az etkilendiğini gösteriyor. Bu tip görüntüler, kolektif bilincin oluşmasına da katkıda bulunuyor. Huşu uyandıran manzaralar, kişilerde sevinç ve gurur gibi pozitif hislerin artmasını sağlıyor. Hatta bu tip manzaralar enfeksiyonlara, yüksek seviyede kalp rahatsızlığına, bunama ve klinik depresyona da iyi geliyor.


Çocuk Gibi Oyun Oynayın


oyun oynamak

Frizbi atın, bisikletle yokuş aşağı gidin, denizde taklalar atın. Bu anlar size kendinizi daha hafif ve canlı hissettirecek. Oyun oynamak, fatura ödeyen bir yetişkin olduğunuzu size kısa süreliğine olsa da unutturacak. Gülmek; arkadaşlarımızla bağımızı güçlendiriyor, daha yaratıcı düşünmemizi sağlıyor ve hatta vücudumuzdaki ağrıları bile azaltıyor. Bu yaz çocuksu içgüdülerinizi serbest bırakın ve kendinize eğlenmek için izin verin.