LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
22 Ekim 2020

Taş Evler İçin Şık ve İlham Veren Dekorasyon Trendleri

Dört tarafı doğa ile çevrelenen taş evler kırsal alanda oldukça estetik bir görünüm yaratır. Çoğu kişinin şehir hayatından uzaklaşarak huzurlu ve sakin bir hayat sürdürme hayalinde taş evler öne çıkar. Taş evlerin doğa ile uyumlu olması ve burada yaşayanların sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri de bu evlerin avantajları arasında bulunur. Bu evleri dekore ederken ise doğal yapılarını bozmamaya dikkat etmek gerekir. Taş evlerin huzurlu ve sakin yapılarını bozmamak ve doğa ile iç içe olan atmosferi korumak için doğru materyaller ve renkler kullanılmalıdır.


Günümüzde modern bir mimariyle inşa edilen taş evlerde peyzajla birlikte iç dekorasyon da büyük önem taşır. Taş ev iç dekorasyon yapılırken tarzınız doğrultusunda materyaller ve renkler seçebilirsiniz. Daha rustik ya da vintage bir görünüm yaratan ahşaplarla birlikte modern görünümü yansıtan sezonun trend renklerine de yer verebilirsiniz. Klasik çizgilerden vazgeçemeyenler ise gold ve koyu tonlarla taş evleri dekore edebilir.


İlk Adımda Estetik Bir Görünüm


Taş evler dışarıdan ilk bakışta birbirine benzese de dış dekorasyonda yapılacak küçük hamlelerle tarzınızı yansıtabileceğiniz bir alana dönüşür. Dış dekorasyonda taş evlerin doğal yapısını korumaya çalışmak önemli noktalardan biridir. Otantik taş ev örneklerinde kullanılacak modern parçalar evlerin bütünüyle uyuşmayacaktır. Bunun için dekorasyonda genellikle ahşap ve cam tercih edilir. Özellikle bahçeye bakan geniş ve büyük camlar hem dışarıdan taş evle uyumlu görünür hem de iç ortamların çok daha aydınlık olmasını sağlar. Aynı zamanda, geniş camlar sayesinde doğayı evinizin içinde hissedebilirsiniz.


Dışarıdan daha modern bir görünüm yaratmak içinse evlerin bazı noktalarında taş kullanılabilir. Taş ev tadilatı ya da restorasyonlar sırasında da yapılabilecek bu değişiklikle hem evlerin doğal yapısı korunur hem de istediğiniz modern görünümü yansıtabilirsiniz.


Dış dekorasyonda beton ve taşları ya da ahşap ve taşları birlikte kullanarak klasik ve modern bir çizgi yakalayabilirsiniz. Doğaya uygun daha mistik bir hava yaratmak isteyenler ise genellikle koyu renk ve gri tonlarında taşlar kullanır. Bahçe yolunda da aynı taşlar kullanılarak bu mistik görünüm tamamlanarak konsept yaratılabilir.


Tas Evler İçin Dekorasyonda Estetik Görünüm - Filli Boya Doğaya Dönüş

Ahşap ve Taşın Eşsiz Uyumu


Taş evlerde dış görünüm kadar iç dekorasyon da önemlidir. Özellikle dinlenmek ve huzurlu anlar yaşamak amacıyla daha çok kullanılan taş evlerde doğal bir atmosfer oluşturmak için ahşaptan yararlanabilirsiniz. Taş evlerin doğallığını korumasına yardımcı olan ahşap, dekorasyon çalışmalarında da en sık kullanılan materyallerden biridir. Taş ev dekorasyonları içinde sıklıkla tercih edilen ahşap ve taş uyumunu evinizin her alanına uygulayabilirsiniz.


Rustik bir tarz yakalamak isteyenler ahşap merdivenler, kiriş ve sütunlar, şömine ve genellikle cila bile uygulanmayan ahşap mobilyalar tercih eder. Bu dokuyu yalnızca salon gibi geniş yaşam alanlarında değil yatak odaları ve banyoda da koruyabilirsiniz. Banyolarda rustik bir doku yakalayabilmek için yalnızca küvet ve zeminde fayans kullanabilir, geri kalan alanlarda ahşaba ve ahşapla uyumlu renklere yer verebilirsiniz. Taş ev mermer kullanımı da hem ahşapla hem de rustik tarzla oldukça uyumludur. Taş ev mutfak dekorasyonunda da ahşap ve suntalar oldukça kullanışlıdır. Daha doğal bir görünüm elde etmek için boya ve cila uygulanmayan parçalar kullanılabilir.


Ahşap ve taşın uyumunu detaylarda da vurgulayabilmek için hasır objeler, dokuma kilim ve halılar ve otantik desenlere yer verebilirsiniz.


Tas Evler İçin Dekorasyonda Ahşap ve Taşın Uyumu

Modern Çizgiler


Ahşap ve taşın birlikte kullanıldığı taş evlere göre daha fazla endüstriyel materyalin kullanıldığı modern mimaride yine de doğal görünümün korunması amaçlanır. Doğa ile iç içe yaşamayı seven ama modern çizgilerden de vazgeçemeyenler iç dekorasyonda istedikleri sofistike görünümü elde edebilir. Doğramalar ve çatıda koyu renkler kullanarak ve modern ögelere yer vererek bile doğallık korunabilir. Kemerli çatılar da taşın doğallığını bozmadan yer verilebilen ögelerden biridir. Özellikle pencerelerde kullanılan kepenklerde kiremit rengi tercih edilerek canlı ve estetik bir görünüm ortaya çıkarılabilir.


Dış cephede her ne kadar doğal travertenler ve natürel kaynak taşları kullanılsa da iç dekorasyonda modern çizgileri yakalamak mümkündür. Evin genel atmosferini daha modern bir hale getirebilmek için hem mobilyalarda hem de mutfak dolaplarında seçim yaparken dikkat etmek gerekir. Fonksiyonel oturma grupları ve diğer mobilyaların renk seçiminde sezonun trend tonlarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem modern görünümü koruyabilir hem de doğal taşlarla uyum yakalayabilirsiniz.


Filli Boya tarafından açıklanan 2021 yılının rengi Hasır 295 toprağın sıcaklığını yaşam alanlarımıza taşıyor. Sıcak toprak tonlarının arındırıcı etkisi zamanın hızlı akışını yavaşlatarak doğaya, doğallığa yönelmemize çağrı yapıyor. 

Filli Boya Yilin Rengi - Hasir 295


Taş duvarları öne çıkaracak aydınlatmalar ve yeşil bitkiler de modern bir görünüm yaratır. Spot ışıklar kullanarak hem iç mekanda hem de dış cephede taşları aydınlatabilir ve loş bir ortam yaratabilirsiniz. İç alanlarda ise özellikle büyük ve geniş camların önüne yeşil bitkiler ve çiçekler koyarak doğayı dahil edebileceğiniz dekorasyon çalışmaları yapabilirsiniz.


Hem dış cephenin hem de iç cephenin bir kısmında taş bir kısmında ise beton kullanarak da modern bir görünüm elde edilebilir. Taşların tonuna uygun taş ev duvar renkleri arasından seçim yapabilirsiniz. Taş evlerde Filli Boya iç cephe kartelasından grinin farklı tonlarını içeren Andezit renklerini tercih edebilirsiniz. Taşın farklı dokularıyla gri tonlar oldukça uyumlu duracaktır. Su bazlı ve dekoratif Momento Max da mat ve yumuşak dokulu renkleri ile modern taş evlerde fark yaratır. Dekorasyon çalışmalarında sıklıkla kullanılan boya, yüksek örtücülüğü ve kolay uygulanmasıyla da tercih edilir. İç cephede son kat boya olarak uygulanan bu boya tekrar tekrar yıkanmasına rağmen ilk günkü rengini ve dokusunu korur.


Filli Boya Andezit Renk Tonu

Klasikten Vazgeçemeyenler


Taş ev restorasyon çalışmalarıyla daha klasik bir görünüm elde etmek isteyenler taşların doğallığını koruyarak dekorasyon yapabilir. Öncelikle dış cephede kiremit çatı kullanmak taş evlerin doğasını ve gelenekselliğini yansıtır. Bu anlamda, pencere çerçeveleri ve kapılarda da bu klasik görünümü sürdürmek amacıyla kiremit rengi tercih edilebilir. Taş ev örnekleri modelleri de dış cephede yapılacak dekoratif dokunuşlar hakkında bilgi verir.


İç dekorasyonda ise taşların rengine uygun olarak gold, kahverengi, bej ve parlament mavisi gibi tonlarda dekoratif objeler ve mobilyalar kullanabilirsiniz. Özellikle ahşapla birleştirilerek kullanılan pastel tonlar taş evde klasik bir görünüm yaratır. Ahşap sandalyeler ve oymalı koltuklar da hem salonda hem de teras ve verandada kullanılabilen mobilyalar arasında bulunur.


Tas Evler İçin Dekorasyonda Klasikten Vazgeçmeyenlere - Filli Boya Andezit

Sakin ve Dinlendirici Taş Evler


En güzel taş evler arasında, minimal tasarımlı olanlara da sıklıkla rastlıyoruz. Genellikle tamamen doğal taşlar kullanılarak yapılan dış cephenin yanı sıra iç dekorasyonda da minimal ögelerden yararlanabilirsiniz. Taş evlerin genellikle şehrin gürültü ve kalabalığından uzaklaşmak amacıyla kullanıldığı düşünüldüğünde minimal ögelerin önemi bir kez daha ortaya çıkar. İç mekanda çok fazla dekoratif objeye yer vermemek ve açık renkler kullanmak daha sakinleştirici ve dinlendirici bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur. Pencere önüne koyabileceğiniz birkaç küçük saksı, tavandan sarkan minimal bir lamba ve ergonomik oturma üniteleri huzurlu vakit geçirmenize yardımcı olur.


Bahçede de bu dinlendirici atmosferi devam ettirebilirsiniz. Yalnızca birkaç ahşap sandalye ve taşlarla döşenmiş bir yol minimal tarzınızı ortaya çıkaracaktır.


Filli Boya Topraga Donus