LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
20 Aralık 2016

TASARIMCILARIN EVLERDE EN ÇOK DİKKAT ETTİĞİ 4 KRİTER

Ev tasarımcıları, bir eve girdiklerinde kafalarında bin bir çeşit senaryo döner. Zihinlerinde yarattıkları farklı düzenlemelerle 5 dakikada eşyalarınızın yerini komple değiştirip evinizi baştan yaratabilirler. Bu tasarım dâhilerinin bir evde dikkat ettikleri ve ilk gözlerine çarpan faktörleri sizler için derledik.

Odaların planlaması önemli


Tasarımcı Scot Meacham Wood müşterisinin evine gittiğinde genellikle odanın düzenini ve eşyaların yerleşimini eleştirdiğini söylüyor. Wood’a göre eğer evin dekorasyonu baştan yaratılacaksa, ilk olarak orantısız kapı girişleri veya yanlış yerleştirilmiş ışıklar gibi odanın mimari ve yerleşim hataları düzeltilmeli.
planlı oda

Çiçek var mı yok mu?


Küçük detaylar çok şey ifade edebilir. Bu yüzden tasarımcı CeCe Barfield Thompson, “Evinize yaptığınız küçük dokunuşlar, size kendinizi daha çok evinizde hissettirebilir” diyor. Thompson’a göre bu yolda kapınızın yanına koyacağınız bir çiçek ya da kolay erişilebilir bir bar size çok yardımcı olabilir.
oturma odasındaki çiçeki

“Neden koltuklarınızı yalnız bırakıyorsunuz”


Tasarımcı Vaile’ye göre bazı şeylerin fazlası iyidir. Vaile, “Bir koltukta depresyondaymış gibi sadece iki tane duran yastık beni çileden çıkarıyor” diyor. Ona göre, koltuklarınızı birçok yastıkla donatarak bu durumdan kurtarıp, çok daha rahat ve güzel gösterebilirsiniz.
koltuğun üzerindeki aksesuar

Eviniz nasıl kokuyor?


“Mumlar dekorasyonda elbette oldukça önemli” diyerek evinizin kokusunun ne derece fark yarattığını gözler önüne seren tasarımcı Barfield, bu konuda sizi uyarmayı da unutmuyor: “Kokulu mumlar, tütsüler çok güzel ve işe yarar olsa da hiçbir şey evinize ilk girişte yoğun bir parfümden daha kötü olamaz. Bu yoğun aroma beni neyin kokusunu sakladıkları hakkında düşünmeye itiyor.”
masa üzerinde mumlar

Görseller: goodhousekeeping.com