LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Pratik
25 Ocak 2019

Tavan Boyamanın Püf Noktaları

Evde duvarların boyanması gerektiğinde illa ki boya ustalarının kapısını çalıp teklif almak zorunda değiliz. Biraz cesaret, doğru ekipman, el emeği ve tabii ki fark yaratan usta işi püf noktaları ile evinizin duvarlarını dekorasyon dergilerindeki kareleri aratmayan bir çehreye büründürebilirsiniz. İşte evinin duvarlarını kendi elleriyle boyamak isteyenlerin kara kara düşündüğü tavan boyama işini çok kolaylaştıracak 5 şahane püf noktası:

1. Maskeleme bantlarından faydalanınTavan boyamaya başlamadan önce tavanın duvarlarla birleştiği yerleri maskeleme bantları ile kaplayın. Böylece hem kenar ve köşelerde zaman kaybetmemiş hem de tavan boyasını duvarlara taşırmamış olursunuz. Bu bantları yapı malzemeleri satan tüm dükkanlarda son derece uygun fiyatlarla bulmak mümkündür.

2. Plastik örtülerle zemini koruyun


Tavan boyama işini stresli kılan en önemli şey elbette boya sıçrama riskidir. Eğer onlarca yıldır tavan boyayan işinin ehli bir boya ustası değilseniz, tavan boyarken zemine mutlaka boya damlayacaktır. Bunu engellemek için tavan boyama işine başlamadan evvel tüm eşyaları odanın ortasında topladıktan sonra üstlerine tek kullanımlık plastik örtüler serin. “Hışır örtü” olarak da bilinen bu ucuz koruyucu örtüleri zemine bant yardımıyla sabitlerseniz, tavan boyama işinizi tertemiz şekilde sonuçlandırırsınız.

3. Uzun saplı bir fırça kullanın


Hele ki amatörseniz, tavan boyama işinde doğru ekipman kullanımı son derece önemlidir. Bu yüzden tavanınızı uzun saplı bir rulo fırça yardımıyla boyamak hem işin daha temiz olmasına hem de daha az yorulmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü uzun saplı fırçalar manevra kabiliyetinizi arttırır.


4. Fırçayı iki yönlü hareket ettirinTavan boyama konusunda usta işi bir püf noktası öğrenmek isterseniz bu maddeye özellikle kulak verin: Tavan boyarken iki kat boya sürmek boyanın daha opak ve pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır. Tavanınıza ilk kat boyayı atarken tüm fırça hareketlerinin yatay, ikinci kat boyayı atarken tüm fırça hareketlerinin ise dikey olmasına dikkat ederseniz tavanınızda oluşabilecek fırça izlerinin önüne geçersiniz.

5. Hızlı davranınTavan boyama işinde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de hızlı davranmaktır. Çünkü fırça darbeleri arasındaki bekleme süresini uzun tutmak, tavanda dalgalı izler oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzden özellikle ilk boya katında hızlı davranmak tavan boyasının daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olacaktır.