LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
13 Aralık 2016

TAVANINIZI DAHA YÜKSEK GÖSTERECEK FİKİRLER

Türkiye standartlarında istisnaları saymazsak tavan yüksekliği üç aşağı beş yukarı bellidir. Yüksek tavanlı evlerde yaşamak istiyorsanız işiniz biraz dekorasyon çözümlerine bağlı. Odanızı olduğundan daha ferah gösterecek, başınızdaki çatıyı biraz daha yukarı çekecek pratik çözümleri sıraladık.

Duvarları dikey çizgilerle boyamak


Kısa boylu insanlar boylarını biraz daha uzun göstermek için ne yapar? Dikey çizgili kıyafetler giyer değil mi? Aynı şey evler için de geçerli. Faux tekniğini kullanarak dikey desenlerle boyadığınız duvarlar tavanı daha yüksek, odayı da daha ferah gösterecektir.

dikey çizgilerle boyanmış duvar

Aynaları yükseğe asmak


Aynaların odayı daha geniş gösterdiği malum. Göz seviyesinden biraz daha yükseğe asılan aynalarsa tavanı olduğundan daha yüksek gösterecektir.

duvarda asılı ayna

Tavanı boyamak


Tavanınızı hafif bir renkle ışığı yansıtacak cilalı bir boyayla boyayın. Böylelikle tavan hem ışığı yansıtarak daha dengeli dağıtacak hem de daha yüksek görünecek.

farklı renklerde tavan ve duvar

Gizli spot aydınlatma kullanmak


Gösterişli avizeleri bir kenara bırakın. Tavanın farklı noktalarına yerleştirilmiş spot aydınlatma sistemleri tavanınıza bir derinlik katacak.


gizli spot aydınlatma

Çerçevelerinizi dikey olarak asın


Ayna, fotoğraf ya da tablo, hiç fark etmez, duvarınıza astığınız çerçevelerin dikey doğrultuda yerleştirildiğinden emin olun. Geri çekilip baktığınızda duvarınız size çok daha yüksek görünecek.

dikey asılmış çerçeveler

Zemine yakın olmak


Fiziksel olarak tavanı biraz daha yükseltme imkânınız yok, öyleyse mobilyaları alçak tutmaya çalışın. Zemine yakın koltuk ve sehpalar odanızın sıkışık ve basık görünmesini engelleyecektir.

alçak oturma grubu

Açık renkli mobilyalar tercih etmek


Odanızın tıklım tıklım görünmesini engelleyecek detayların başında açık renkli mobilyalar seçmek var. İlla beyaz olmak zorunda değil, nötr bir renk seçin yeter.

beyaz renkli mobilya

Tavanları yüksek gösterecek boya badana teknikleri:


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tavanda ve duvarlarda uygulayacağınız boya teknikleriyle evinizi olduğundan daha ferah, tavanı yüksek göstermek mümkün. Bunun için duvarda dikey çizgiler oluşturmak en etkili yöntemdir. Bu uygulamayı farklı tekniklerle yapabilirsiniz:


1 – Zıt renklerle dikey çizgili duvar boyası uygulaması: İki farklı renk tonu seçip duvarlarınızda şeritler oluşturacak şekilde boyatın. Bu uygulama duvarlarda iddialı bir görüntü elde etmenizi sağlar ancak evin tüm dekorasyonunu etkileyeceği için bol bol dekorasyon fikri bakmanızı öneririz.


2 – Aynı rengin tonlarıyla dikey çizgili duvar boyası uygulaması: İster açık renklerde, isterseniz koyu renklerde bu uygulamayı yapabilirsiniz. Örneğin beyaz rengin tonlarını kullanabilirsiniz. Eğer farklı renkler denemek isterseniz yeşil ve mavi rengin ton ton uygulamaları da hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.


3 – Dekoratif boya ile dikey çizgili dekoratif boya uygulaması: Zevkinize göre Filli Boya’nın metal ya da inci doku serisinden seçeceğiniz bir dekoratif boyaya dikine çizgili desenler vererek de tavanı daha yüksek gösterebilirsiniz. Dekoratif boyalar kendiliğinden dekorasyonunuza zenginlik katacaktır.


Görseller: www.homedit.com, housebeautiful.com, hgtv.com