LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

TAVANINIZI YÜKSEK GÖSTERMENİN YOLLARI

Alçak tavanlı evler karanlık ve basık bir ortam oluşturacağı için evinizde kendinizi rahat ve huzurlu hissedemeyebilirsiniz. Evinizin küçüklüğünden ve tavanların üzerinizde yarattığı baskıdan sıkıldıysanız dekorasyon hilelerine başvurabilirsiniz. Evinizde derinlik algısı yaratarak tavanınızı yüksek göstermek istiyorsanız uzun perdeler, aydınlatmada ayaklı ürünler ve tavana yakın çerçeveler kullanabilirsiniz. İşte tavanınızın yüksekliğini değiştirecek o ipuçları:

 

yuksektavan_1

 

 Aydınlatma

Aydınlatma, tavanı yüksek göstermenin en iyi yollarından biri. Eşyalarınızın ve evinizin görünümünü değiştiren aydınlatmayı tavanınız için de kullanabilirsiniz. Tavanda spot lamba ve gömme ışık; zeminde ayaklı ve tripod lambaları tercih edin.

 

yuksektavan_2

 

Mobilya

Mobilyalarınızı yerleştirme şeklinize göre nasıl geniş ve ferah mekânlar yaratıyorsanız, mobilyanızın türüyle de aynı hissi yaratabilirsiniz. Küçük mekânlarda alçak mobilyalar kullanarak evinizin atmosferini değiştirin.

 

yuksektavan_3

 

Pencereler

Havanın sürekli kapalı olduğu ülkelerde uygulanan açık renkli tasarımlar ve yerden tavana uzanan pencerelerle evinizin aldığı ışık miktarını artırın.

 

yuksektavan_4

 

Renk seçimi

Renk seçiminizi yapmadan önce tavanın duvarların renginden daha açık olmasına dikkat edin. Tavanda, duvarda kullandığınız rengin açık tonlarını ya da parlak renkleri kullanarak gözalıcı bir etki yaratabilirsiniz. Tavanınızda Filli Boyanın tavan boyasını kullanarak kabarmayan ve dökülmeyen tavanlara sahip olun.

 

yuksektavan_5

 

Yüksek eşyalar

Tavanınızı yüksek göstermek için eşyalarınızı yüksekte kullanmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Yerden tavana kadar uzun perdeler, kapılar, aydınlatmalar ve raflar kullanarak işinizi kolaylaştırabileceğinizi hatırlatalım!

 

yuksektavan_6

 

Zemin

Zeminde koyu renkler ve geometrik desenler kullanarak da odanızda derinlik algısı yaratabilirsiniz. Döşemelerinizi değiştirmek ekstra bir masrafa yol açacaksa koyu renk bir halıyla da aynı etkiyi yaratabileceğinizi unutmayın.

 

Görseller: http://www.homedit.com