LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
11 Eylül 2015

TAZE KOKULARLA ODANIZI CANLANDIRIN!

Kokular, farkında olalım ya da olmayalım, bilinçaltımızı etkiliyor. Yemek ve kıyafet seçimlerimize ve hatta zaman zaman kitap ve dergi gibi seçimlerimize bile koklayarak karar verebiliyoruz.

 

Evinizde hazırlayabileceğiniz oda kokuları misafirlerinizin daha zinde ve pozitif hissetmesini sağlar. Güzel bir koku kişiyi canlandırır, coşku ve özgüven gibi kendini iyi hissettiren duygular verir. Bazı kokuların ise yatıştırıcı ve dinlendirici etkileri var.

 

Oldukça basit malzemeler ve boş bir kavanoz yardımıyla neler yapabileceğimize bir bakalım.

 

LAVANTA KOKUSU

83dd634cad551605e7df674a91f0e0a1

Bir kavanozun içine karbonat, lavanta yağı ve biraz da biberiye yağı koymakla işe başlıyoruz. Daha sonra bir avuç kadar lavantayı da bu karışıma ekleyip kavanozun ağzını alüminyum folyoyla kapatalım. Harika bir yaz kokusu olan lavanta sizi ve sevdiklerinizi karşılamaya hazır duruma geldi bile. 

 

VANİLYA KOKUSU

1
Yazın vazgeçilmezlerinden olan vanilya kokusunu evde yapmak da evdeki bahar esintisi için basit ve güzel bir alternatif olabilir. Bunun için ihtiyaçlarımız; limon, çubuk vanilya, çubuk tarçın ve karanfil. Malzemeleri bir litre suda kaynatın ve istediğiniz şişe ya da kavanozlarda, evlerinizin köşelerine serpiştirin.

 

PORTAKAL KOKUSU

2
Son olarak portakal ve limonla nasıl harika ve taze bir koku elde edebileceğimize bakalım. Bir portakal ve bir limon kabuğu, birkaç karanfil tanesi ile defne yaprağını çubuk tarçınla kaynatınca ortaya çıkacak yaz kokusunu koklamaya doyamayacaksınız.

 

(Görseller: Pinterest.com)