LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
17 Ağustos 2020

Teras ve Balkon Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Özellikle bahar ve yaz aylarında güzel havanın keyfini çıkarmak isteyenler balkon ve teraslarda vakit geçirmeyi tercih eder. Bu alanlarda hem tarzınıza hem de mekanın genişliğine göre doğru bir dekorasyon yaparak çok daha estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Teras dekorasyonu yaparken pek çok noktaya dikkat etmek gerekir. Hangi mobilyaların kullanılacağı, aksesuarlar ve aydınlatma, zeminin nasıl olacağı, teras bitkileri seçimi ve duvar renkleri teras balkon dekorasyonu yaparken mutlaka üzerinde düşünülmesi gereken noktalardır. Balkon boya renkleri arasında seçim yaparken hem mobilyaların hem de zemin, duvarlar ve diğer aksesuarların tonlarının birbirleri ile uyumlu olması gerekir. Eğlenceli ve estetik görünen bir alan yaratmak için doğru bir planlama yapmak şarttır.


Son yıllarda çoğu kişinin dekorasyon yaptığı alanlardan biri de kapalı balkonlardır. Yalnızca bahar ve yaz aylarında değil her mevsim kullanılabilen ve kış bahçesi olarak da bilinen bu alanlarda da küçük dokunuşlarda bulunarak, doğru teras aydınlatma materyallerini ve aksesuarları kullanarak, doğru renk tercihleriyle istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Açık ve kapalı balkon dekorasyonu önerilerini de dikkate alarak doğru renkleri seçebilirsiniz.


Teras ve Balkon Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi


Teras ve balkonların dekorasyonlarında bu alanlara uygun mobilyaların kullanılması gerekir. Alanların büyüklüğüne uygun boyutlarda masa ve sandalyeler, tekli koltuklar, oturma grupları ve sehpalar seçerek rahat bir alan yaratabilirsiniz. Geniş balkon ve teraslara sahip olanlar istedikleri mobilyaları kullanmada daha şanslıdır. Bununla birlikte, özellikle apartmanlarda sıklıkla görülen dar ve uzun balkonlarda da mobilyalar kullanmanız mümkündür. Balkon dekorasyon modelleri arasında bulunan ve demirlere takılarak kullanılan masalar yerden tasarruf etmenizi sağlar.


Balkon ve teras tasarımları yaparken mobilyaların boyutu ile birlikte renk seçimini de dikkate alırsanız, hayalinizdeki dekorasyonu yaratabilirsiniz. Teras oturma grubu, evinizdeki uyumun akışına göre ya da sizi tamamen farklı bir yerde hissettirecek ürünlerle oluşturulabilir. Estetiği bir üst noktaya taşımak içinse, tüm aksesuar ve zemin renklerini, dokularını mobilyalara uygun seçebilirsiniz.
Teras ve Balkon Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi
Teras dekorasyon fikirleri arasında da bulunan ve vintage bir görünüm oluşturan ahşap mobilyalar hem açık hem de kapalı alanlarda en sık kullanılan modellerdir. Sıcak ve samimi bir atmosfer yaratan ahşap mobilyaların boyanabilir olması sayesinde tarzınıza uygun renkleri kendiniz belirleyebilir hatta uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda, eskiyen ve tadilata ihtiyaç duyan mobilyalarınızı da boyayarak tekrar kullanabilirsiniz. Ahşap teras masası, sandalyeler ve sehpalar su bazlı ve selülozik boyalarla bambaşka bir görünüm kazanır.
Mobilya grubu boyaları renk kartelalarını inceleyerek ister sezonun trend renklerini isterseniz de tarzınızı yansıtan farklı tonları tercih edebilirsiniz. Turuncu, kırmızı ve kahve tonlarında boyayacağınız mobilyalar canlı ve enerjik bir görünüm yaratacaktır. Mevsime göre balkon ve teras dekorasyonunu değiştirmek istiyorsanız lacivert gibi soğuk renkleri de kullanabilirsiniz. Soğuk renklere fresh bir dokunuş yaratmak için kontrast katacak eğlenceli renklerde aksesuarlar ve teras duvar boyaları tercih edebilirsiniz.


Teras ve Balkon Dekorasyonunda Zemin Seçimi


Açık ve kapalı teras dekorasyonu yaparken mutlaka zemini de göz önünde bulundurmalısınız. Balkon ve terasların çok daha zarif ve hoş görünmesi için zemin kaplamaları kullanılır. Günümüzde bu alanlarda sıklıkla seramik kullanılsa da farklı tarzlar yakalamak için çeşitli materyallerden de yararlanmak mümkündür. Balkon dekorasyon fikirleri arasında da bulunan bu materyaller beton, ahşap, karo, parke, yapay çim ve ahşap görünüme sahip seramiklerdir. Teras çatı modelleri arasında en sık kullanılan materyallerden biri ahşaptır. Doğal ve sıcak bir ortam yaratmak isteyenler sıklıkla ahşap tercih eder.


Teras ve Balkon Dekorasyonunda Zemin Seçimi

Teras ve balkon dekoru hazırlanırken seramik, mermer ya da beton gibi materyaller kullanırken yalıtıma da dikkat etmekte fayda vardır. Yalıtımı hatalı yapılan ya da hiç yapılmayan bu alanlarda su birikmesi ve sızması alt katta yaşayanlar için sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle, teras su yalıtımıiçin akrilik esaslı sürme su yalıtımı ürünleri kullanmak gerekir. Her türlü zemin üzerinde rahatlıkla kullanılabilen, su bazlı ve tek komponentli Sutut UV Ekstra yalıtım için doğru bir tercih olacaktır. Mevsimler arasında görülen sıcaklık farklarına dayanıklı olan bu teras su yalıtımı malzemeleri ekstra dayanıklılığa sahiptir. Bu sayede balkon ve terasınızı dekore ederken aynı zamanda etkin bir yalıtım da sağlayabilirsiniz.


Teras ve Balkonlarda Yeşil Alan Düzenlemesi & Bitki Seçimi


Evlerin bir uzantısı olan ve doğru dekorasyonla yaşam alanlarına dönüşen balkon ve teraslarda ortama canlılık katmak için sıklıkla bitkilerden yararlanılır. Teras düzenleme sırasında doğal bir görünüm elde etmek için de yeşil alan düzenlemesi yapılır. Geniş bir alana sahip balkonlu ve teraslı evler, yeşil alanlar yaratmak için farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Ekolojik zeminler oluşturulan alanlarda toprak katmanları ile sulama ve drenaj için uygun zemin gerekir. Genellikle uzmanlardan yardım alınarak gerçekleştirilen bu işlem bazı balkon ve teraslar için uygun değildir. Bu nedenle, çoğu kişi ortama canlılık ve natürel bir doku katmak amacıyla saksı bitkilerini kullanır. Renk kartelası içinden tonları inceleyerek ortama uygun saksı renklerine de karar verebilirsiniz.


Teras ve Balkonlarda Yeşil Alan Düzenlemesi ve Bitki Seçimi
Teras ve Balkonlarda Yeşil Alan Düzenlemesi ve Bitki Seçimi

Balkon süsleme fikirleri arasında bulunan yeşil ve çiçekli bitkiler rengarenk ve farklı boyutlarda saksılarda yetiştirilebilir. Teras dekorasyon ürünleri arasında başta gelen bitkiler bu alanların büyüklüğüne göre doğru yerlere yerleştirilmelidir. Küçük balkonlara sahip olanlar balkon demirlerine yerleştirdikleri balkon bitkileri ile bahçe görünümü yaratabilir. Geniş teras ve bahçelerde ise uygulama daha kolaydır. İster mobilyalara entegre büyük saksılar kullanabilir, isterseniz de köşelere büyük saksılar yerleştirebilirsiniz. Bu saksılarla daha dekoratif bir görünüm yakalamak içinse teras süsleme fikirleri arasında da bulunan çakıl taşlarını kullanabilirsiniz.


Teras ve Balkon Dekorasyonunda Tekstilin Yeri


Çoğu kişi her mevsim kullanabileceği alanlar yaratmak için balkon ve teras dekorasyon malzemeleri ile bu alanları kapatmak ister. Tenteler, brandalar ve gölgelikler özellikle üstü açık teraslarda çok sıcak havalarda ve güneş en tepedeyken dahi vakit geçirmeyi mümkün hale getirir. Güneşin zararlı etkilerini en aza indiren bu tekstil ürünlerinin bazıları su geçirmez özelliğe de sahiptir. Bu sayede, çok sert havalarda olmasa da bahar aylarında yağmur yağdığında da tenteler sayesinde korunabilirsiniz. Tente ve branda seçiminde ise dekorasyonun ön planda olmasını isteyenler teras boya renkleri ile uyumlu tonlarda ürünleri tercih edebilir.


Teras ve Balkon Dekorasyonunda Tekstilin Yeri

Farklı genişlikteki balkon ve teras modelleri için bu genişliklere uygun tekstil ürünleri de dekorasyon amacıyla kullanılır. Armut koltuklar, yer minderleri ve puflar bu alanlarda oturmak için konforlu tercihlerdir. Bu oturma alanlarının diğer mobilyalar, aksesuarlar, zemin ve balkon duvar boyaları ile uyumlu olması gerekir.
Sıcak bir ortam yaratan ahşap mobilyalarla canlı ve rengarenk minderler ve armut koltuklar birlikte kullanılabilir. Genel olarak sade bir görünüm oluşturmak fakat ortama hareketlilik de katmak istiyorsanız mobilya, duvar ve zeminde açık tonlar kullanabilir, tekstil ürünlerinde ise turuncu, kırmızı gibi enerjik renkleri tercih edebilirsiniz. Hem tarzınızı hem de sezon trendlerini yansıtan doğru bir dekorasyon için renk kartelası da size yardımcı olacaktır.