LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
11 Şubat 2021

Toprak Rengi ile Evinizde Öze Dönüş Dönemini Başlatın!

Toprak rengi ve toprak tonları bulunduğu her ortamda özden gelen doğallığı yansıtır. Toprak rengi aynı zamanda doğumu ve bereketi de temsil eder. Toprak, insanlık tarihi boyunca barınma, tarım, araç gereç yapımı gibi önemli buluşların ana maddesi olmuştur. İçerisinde bulunduğumuz düzen ve toplumda topraktan giderek uzaklaşıyor olsak da toprak renkleri bize özümüzü ve kökümüzü hatırlatır. 


 


Geride bıraktığımız 2020 senesi bizlere doğayı ne kadar boşladığımızı ve onu korumaya devam etmenin önemini hatırlattı. İnsanlığın yuvası olan toprağa sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunun da bu yıl oldukça farkına vardık. Bu sebeple 2021 yılının rengi ‘Hasır 295’ oldu. 


 


Toprak Rengi Duvar Boyasını Tercih Etme Sebepleri 


 


Toprak rengi duvar boyası bulunduğu ortamı ferah gösterebilecek renkler ile kombinlendiğinde çok iyi bir yardımcı renk olabilir. Ve iyi haber şu ki toprak renginin birlikte harika bir ahenk oluşturduğu pek çok renk kolayca bulunabilir. Özellikle turuncu, mavinin bazı tonları gibi hareketli renklerle uyumlanabilen toprak rengi aynı zamanda pastel pembe tonları gibi başka pastel renklerle de iyi bir bir kombinasyon oluşturabilir. 


 


Bitkileri seven kişiler eğer bulundukları alanı bitkiler ile doldurmak istiyorlarsa toprak rengi duvarlara sahip olmak ortama doğal ve huzurlu bir görünüm verecektir. Toprak rengi ve toprak tonları genel olarak pastel tonlar olduğu için duvarların ve başka aksesuarların yardımıyla ortamı derinleştirmeyi veya farklı renklerin yardımıyla ortamı canlandırmayı mümkün kılabilir. 


 


Toprak rengi duvar boyası sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Eğer evinizde huzurlu bir ortam yaratmak istiyorsanız toprak rengi ev dekorasyonu tercih edebilirsiniz. Duvar rengine uyumlu mobilyalar ile kombinleyerek evinizin huzurlu ve sakin bir alan olmasını sağlayabilirsiniz. 


Toprak Rengi ile Uyumlu Renkler Nelerdir?


 


Öncelikle daha önce de bahsettiğimiz gibi toprak rengi veya toprak rengi tonlarında duvar boyası isterseniz pastel renklerle isterseniz canlı renkler ile birlikte kullanabileceğiniz tonlardır. Bu da size eşyalar konusunda büyük bir avantaj sağlar. Odanın bir duvarını veya daha fazla duvarını farklı bir renkte boyamak isterseniz de toprak tonları doğru bir seçim olacaktır. 


 


Toprak rengi ile en çok uyumlu olan renkler ise; yeşilin pastel tonları, pembenin gül kurusu gibi pastel tonları, toprak renginin aynı ailesinden koyu kahverengi, kavuniçinin koyu tonları, sarının açık tonları, uçuk mavi tonları gibi pek çok farklı rengin tonları olabilir. Ayrıca toprak rengi özellikle toprak rengi salon dekorasyonu söz konusu olduğunda ahşap mobilyalarla oldukça uyum sağlar. 


 


Toprak rengi ile uyumlu bir mobilya rengi olabilecek kahverengi de pek çok farklı renk ile uyumludur. Örneğin; Turkuaz, krem rengi, pembe, yeşil ve bej renkleri ile kahverengini bir araya getirerek eşsiz bir uyum yakalayabilirsiniz. 


 


Toprak rengi doğaya dönüşün ve dinginliğin rengidir. Siz onu istediğiniz ortamda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tıpkı toprağın kendisi gibi toprak rengi de doğurgan ve bereketlidir. 


Toprak Rengi Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?


 


Mobilyalarla birlikte bir ev dekorasyonu hayal ettiğinizde toprak rengini duvarlar için düşünürseniz odanın içerisinde hem sakin tonlar hem de canlı tonlar kullanabilme imkanınız olur. 


 


Toprak rengi orta koyulukta bir tondur. Daha açık tonlarından faydalanarak odada kullanacağınız halı veya perde gibi ana aksesuarlar ile biraz daha sakin bir ortam yaratabilirsiniz. Böyle bir dekorasyon tercih ederseniz eğer mobilyalarınızı çok açık renklerde seçmeyin ve özellikle içlerine biraz canlı renkler katmaya özen gösterin. Eğer mobilyaları da duvarlardan daha açık renklerde tercih edecekseniz bu sefer yastık, tablo, biblo gibi aksesuarları çok canlı ve eğer mümkünse birbirlerine zıt renklerde tercih etmeye çalışın. 


 


Yeşil – kırmızı, mavi - turuncu, mor – sarı gibi zıt renkler açık renk bir fon üzerinde hayal ettiğinizde gözü yormayan, dengeli bir görünüm verir. Renk çemberinde yan yana gelen renkler ise benzer renklerdir. Sarı – yeşil, mavi – mor, kırmızı – turuncu, gibi renkler armoniktir ve bir arada kullanıldığında dinlendirici, sakin bir ortam yaratır. Siz nasıl bir ortam yaratmak istediğinize karar verdikten sonra toprak rengine uyumlu renkleri bir araya getirerek bunları ne düzeyde kullanabileceğinize bakabilirsiniz. Örneğin toprak tonunun yanında kullanmak istediğiniz bir diğer ana renge karar vererek mobilyaları bu renklerde seçip son olarak bu iki renge zıt farklı bir renkle kombinasyonu tamamlayabilirsiniz.