LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Aile
25 Ağustos 2017

Tüm Evcil Hayvan Sahiplerinin Bilmesi Gereken Temizlik Yöntemleri

Evde evcil hayvan beslemek son derece keyifli ve bir o kadar da zor bir iştir. Evcil hayvan bakımı, gerektirdiği sorumluluk bilincinin yanı sıra, evde de daha fazla temizlik yapmayı gerektirir. Hayvanların doğası gereği tüyleri eve dağılır ve kendi kokuları ev içinde rahatsız edici olabilir. Evcil hayvan besleyenler için ev temizliği, hayvansız evlere göre daha sık yapılan bir iştir. Siz de evcil hayvan dostunuzla keyifli bir ömür geçirmek ve aynı zamanda evinizin hijyenini de maksimum düzeyde yaşamak isterseniz, sizin için derlediğimiz ipuçlarından ilham alabilirsiniz.


Tüyler İçin Bakım Rutini Oluşturun


evcil hayvan besleyenler için ev temizliği

Evcil hayvanınızın kürkünü haftalık olarak fırçalayın. Kedili ya da köpekli ev temizliği için rutininiz değişiklik gösterebilir. Köpek cinsine bağlı olarak da süreci uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz. Tüyleri fırçalamanız evinizin temizliği için olduğu kadar kedinizin ya da köpeğinizin sağlığı için de faydalıdır. Tüylerin düzenli olarak fırçalanması evcil hayvanınızın kan dolaşımını hızlandırır.


Ayda bir kez evcil hayvanınızı özel şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Asla sıcak su ya da insanlar için üretilmiş şampuanlar kullanmayın. Bunlar hayvanınızın derisine zarar verir. Islak bir pamukla derisini temizleyin ve kulaklarının bakımını yapmayı ihmal etmesin. Kulakları ve derisi temiz olduğunda evcil hayvanınızın kendine has kokusu da daha az olacaktır. Evcil hayvan hijyeni için bu temizliğin düzenli olarak yapılması şarttır.


Kazalar İçin Anında Önlem Alın


köpekli ev temizliği

Evcil hayvan besleyenler için ev temizlik önerileri söz konusu olduğunda hemen akla kazalar gelir. Tuvalet eğitimi olan evcil hayvanlarda bile bazen kazalar meydana gelebilir. Böyle bir durumda önce hemen ıslak bölgeyi eski bir havlu ya da paçavra ile örtün ve sıvıyı emdirin. Ardından deterjan püskürterek ılık su ile mekanı temizleyin. Kedinizin ya da köpeğinizin bu noktaya tuvaletini yapmayı alışkanlık haline getirmemesi için sirke ya da deterjan ile bölgeyi tamamen ovun. Bu noktada buharlı halı temizleyicisi kullanmayın. Çünkü ısı, kokunun kalıcı olmasına neden olabilir.


Yiyecek ve İçecek Kaplarının Temizliği


evcil hayvan hijyeni

Köpek ve kedi olan evde temizlik yaparken mama ve su kaplarını ihmal etmeyin. Mama ve su kaplarını sıcak sabunlu suyla yıkayın. Evcil hayvanınızın beslenme alanını mutfağın arka köşesine koyun. Eğer bu noktada koku gelişirse buraya iki fincan su, bir yemek kaşığı beyaz sirke ve bir çay kaşığı kabartma tozu çözeltisinden oluşan bir karışımı püskürtün.


Kedi Kumu Temizliği


kedi olan evde temizlik

Kedi ev temizliği konusunun en önemli noktalarından biri, kedi kumu temizliğidir. Burada bilinmesi gereken püf noktası, kedinize seçenek sunmaktır. Mesela bir kediniz varsa iki tane kedi kumu kutunuz olsun, aynı şekilde iki kedi için de üç adet kedi kumu kutusu. Her iki kutuyu da banyo gibi evin tenha bir bölgesine yerleştirin ve karbon hava temizleyici kullanarak bu bölgede koku kalmasının önüne geçin. Kedi kumunu her gün değiştirin. Kokusuz kum kullanın. Kutuyu haftalık olarak ılık suya batırılmış sünger ve kokusuz deterjan ile temizleyin. Tamamen kurutun ve kutunun dibine kabartma tozu serpin. Kutunun hemen önüne bir paspas koyarsanız, kedinizin ayağında herhangi bir kum kalıntısı kalmadan banyodan çıkabilmesini sağlarsınız.


Evcil Hayvanınızın Yatağını Sık Sık Yıkayın


Evinde evcil hayvan besleyenler için pratik temizlik önerileri arasında en önemli olanlarından biri de onun yatağını sık sık yıkamak gerektiğidir. Çünkü evcil hayvanınızın kokusu kısa süre içinde yatağına siner. Yıkamayı sıcak su ve kokusuz çamaşır deterjanı ile yapın. Kokulu ve yoğun kimyasal içerikli deterjan çeşitleri evcil hayvanınıza alerji yapabilir. Bu nedenle yıkama işlemini elinizden geldiğince doğal malzemelerle yapın.


Görseller: marthastewart.com