LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Renkler
02 Temmuz 2018

Turkuaz rengine uyum sağlayacak o muhteşem renkleri öğrenmeye hazır olun!

İlk olarak Anadolu’ya özgü çini sanatı sayesinde ortaya çıktığı düşünülen ve bu yüzden tüm dünyada “Türk Mavisi” olarak anılan turkuaz, insana verdiği o ferah ve pozitif hisle tam bir yaz rengidir! Siz de yaz için geri saymaya başladığımız şu günlerde, evinize denizi çağrıştıran tazeleyici bir dokunuş yapmak isterseniz turkuaz ile uyum sağlayan renkler seçkimize mutlaka göz atın!

Turkuaz – kırmızı kombinasyonuÖzellikle Osmanlı Dönemi’ne ait çinilerde çokça karşılaşılan turkuaz ve kırmızı tonlarının birlikteliği, göz alıcı lale, karanfil ve gül figürlerinde karşımıza çıkıyor. İddialı bir kontrast oluşturan bu renk birlikteliğini biraz daha pastel haliyle kullanmak isterseniz, turkuaz rengin yanına canlı kırmızılar yerine pastel mercan tonlarını tercih edebilirsiniz. Filli Boya renk kartelasında yer alan “Koral 240” rengi, her tondan turkuazın yanına çok ama çok yakışıyor.

Turkuaz – turuncu kombinasyonu


İnsana yazı ve tatili çağrıştıran bir renk kombinasyonu varsa o da turkuaz ve turuncunun enerji veren uyumudur! Masmavi bir gökyüzünde parlayan sıcacık güneşi anımsatan bu kombinasyonu canlı turuncularla uygulayabileceğiniz gibi, turuncunun daha pastel alt tonları olan hardal ve somon gibi tonlardan da yardım alabilirsiniz. Filli Boya renk kartelasında “Kıvılcım 60” “Kehribar 90” ve “Kehribar 80” tonlarından birini ya da hepsini turkuaz duvarlarınızla rahatlıkla kombinleyebilirsiniz.Turkuaz rengine dair tüm detaylar için tıklayın.

Turkuaz – mor kombinasyonu


Dekorasyonda soğuk renklerden hoşlananlar için turkuaz ile mor tonlarını kullanmak doğru bir tercih olabilir. Eğer kullanacağınız turkuaz “Mevlana Nefesi Turkuazı” gibi koyu bir turkuaz tonuysa, uçuk lila tonlarından olan “Taflan 230” rengini düşünebilirsiniz. Daha uçuk ve yeşil alt tonlu bir turkuaz rengi size daha çekici geliyorsa Filli Boya renk kartelasında yer alan canlı mor tonu “Funda 60” mekanınıza benzersiz bir hava katabilir.

Turkuaz – toprak tonları kombinasyonu
Özellikle Karaköy ve Beyoğlu civarında çokça rastladığımız Osmanlı’dan kalma binalarda ve Selçuklu Dönemi’ne ait tarihi eserlerde karşılaşabileceğimiz turkuaz ve toprak tonları kombinasyonu, asil ve dinlendirici bir iç mekan tasarlamak isteyenler için ideal. Kahverengiden çöl kumuna; kum bejinden sütlü kahveye kadar pek çok toprak tonuyla muhteşem bir uyum sağlayan turkuaz rengi, kartelamızda yer alan “Rezene 205” ve “Hasır 145” renkleriyle birlikte kullanabilirsiniz.

Turkuazla yapılabilecek ton sür ton uygulamaları


Turkuaz tonlarını kontrast renkleri ile birlikte kullanabileceğiniz gibi, bu çok özel rengin açık ve koyu tonlarını bir arada kullanabilir yani “ton sur ton” uygulaması yapabilirsiniz. Örneğin gök mavisi alt tonlu turkuaz tonlarıyla cam göbeğine daha yakın olan uçuk turkuaz tonlarını birlikte kullanarak mekanınınza göz alıcı bir derinlik katabilirsiniz. Bu renk uyumunu yakalarken Filli Boya’nın sizler için hazırladığı 48 renkten oluşan özel Turkuaz Renk Koleksiyonu’ndan faydalanabilirsiniz.