LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
24 Nisan 2015

ÜNLÜ KADINLAR, KADINA ŞİDDETE KARŞI DURMAK İÇİN SAHNEDE!

FİLLİ BOYA, KADINA ŞİDDETE KARŞIT DÜNYACA ÜNLÜ DEV PROJE ‘ÖLÜMCÜL YARALI’YI TÜRKİYE’YE GETİRDİ!

İtalyan gazeteci Serena Dandini’nin, kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için kaleme aldığı hikayelerden oluşan sahne performansı ‘Ferite A Morte / Ölümcül Yaralı’ isimli dev proje 22 Nisan Çarşama günü Filli Boya’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

2-1 (1)

22 Nisan Çarşamba günü Hilton İstanbul Bosphorus’ta, Filli Boya Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar'ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte Serra Yılmaz, Hazal Kaya, Ümit Boyner, Deniz Türkali, Ece Temelkuran, Nükhet Duru, Türkan Şoray, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Şevval Sam ve Zerrin Tekindor gibi iş ve sanat dünyasında öne çıkan isimler sahne alarak, 12 kadının hikayesini okudular. İtalyan gazeteci Serena Dandini’nin kaleme aldığı bu hikayeler, kocaları veya sevgililerinin elinde, belki de son sözünü söyleyemeden can veren kadınların sessiz çığlığından oluştu. Bu çığlık bugüne kadar New York, Cenevre, Washington, Brüksel, Londra, Strasburg, Paris olmak zere pek çok ülkeyi dolaştı. Gittiği her ülkenin önde gelen isimleri tarafından okunarak çoğaltıldı.

IMG_2858

Ortak bir çabanın ürünü olan bu etkinliğin tek bir amacı var; kadın cinayetlerini bir istatistik olmaktan çıkarmak, duyarlılık ve farkındalık yaratmak. Ölümcül yaralı hikayeler Ünlü İtalyan gazeteci Serena Dandini, İtalya Ulusal Araştırmalar Merkezi’nden Maura Misiti ile  birlikte tasarladığı ‘Ölümcül Yaralı’  isimli projede, en yakınları tarafından şiddete uğramış kadınların hikayelerini aktarıyor. Dünyanın çok farklı ülkelerinde yaşayan ve farklı sosyal statüden şiddete uğramış kadınların hikayelerinden toplam 12 tanesinin okunduğu bu gecede, Serra Yılmaz ve  Gözde Akpınar da birer hikayeyi üstlendi.

IMG_2873

Filli Boya kadın konusunda duyarlılığını sürdürecek Bir kadın yönetici ve bir kız çocuğu annesi olarak bu küresel sorunu ruhunun derinliklerinde hissettiğini belirten Akpınar, kişisel duyarlılığını kurumsal bir duyarlılık olarak da  ifade etmek istediğini dile getirdi. Akpınar, kurum olarak bu konuda birçok çalışma yürüteceklerini, kız çocuklarının eğitilmesine destek vereceklerini, bu sorunların  en çok eğitimle, bilinç edinmekle çözüleceğine inandığını söyledi.

IMG_2870

Projenin kitabı da var Dandini ve Misiti, toplumun farklı konumlarından kadınların uğradığı şiddeti simgeleyecek  hikayeleri kaleme aldıktan sonra bunları derleyerek bir kitap haline getirdiler. Kitaptan seçilen hikayeler  sahne alınan ülkelerde,  iş, sanat, bilim, basın çevrelerinde öne çıkan isimler tarafından okunuyor. Etkinlik esnasında sahneye yansıtılan portre görselleri ise bir başka kadın sanatçı, Rossella Fumasoni’nin eseri.

Ayrıntılı bilgi için:

Guide İletişim 0212 327 84 86

Can Koç 0537 365 50 72  ckoc@guideiletisim.com

Alen Çiftçi 0532 593 09 04 aciftci@guideiletisim.com