LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
17 Ağustos 2020

Villa Dekorasyonunda Renk ve Boya Seçiminin Önemi

Villalar, yazlıkta ya da şehir dışında bulunan, çoğunlukla bir bahçe içinde olan müstakil evlerdir. Özellikle hayatı daha keyifli yaşayabilmek için villa içinde çeşitli mikro ortamlar yaratılır. Her biri birbiriyle uyumlu olsa da oda konseptleri arasında farkı belirgin kılan, villa dekorasyonunda kullanılan renk seçimidir.


Zaman değişti ve bu değişim günümüzdeki modern villa dekorasyon anlayışını da etkiledi. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler,  yaşam tarzını da etkiliyor. Şatafatlı objeler, gözü yoran renk kombinasyonları tarih oldu. Son zamanlarda minimal yaklaşımın benimsendiği, küçük dokunuşlarla kişiselleştirilebilir bir dekorasyon anlayışı ve konseptle  uyumlu  objeler trend oldu. Aslına bakarsanız, özetle hem teknolojiyi hem de yaşam tarzını en iyi şekilde  yansıtan ve günümüzde en fazla tercih edilen mimari tarz minimal modern mimari tarz oldu.


Villa Dekorasyonu Renk Boya Önerileri

Bir villanın dekorasyonunda fark yaratan etkenlerden biri olan renk ve boya seçimi her zamankinden de önemli hale geldi. Çünkü, yalınlıktan yana yükselen trend, çarpıcılığı büyük objelerle değil büyüleyici renk kombinasyonları ile yakalıyor.


Sizler için  bu yazımızda villa duvarlarında renk seçimin önemini ve hangi özellikteki boyalar seçilmesi gerektiğini aktaracağız. İster yazlık villa dekorasyonu, ister klasik villa dekorasyonu ile ilgili araştırma yapıyor olun, bu yazımız size ilham verecek. Şimdiden herkese keyifli okumalar.


Villa Duvarlarında Renk Seçiminin Önemi


Renk, sandığımızdan da güçlü bir araçtır. Villanızı dekore etmek için aldığınız objeleri ve dekorasyon için kullanacağınız diğer parçaların birbirine aitmiş gibi görünmesini sağlayabilir. Dar alanlarda genişlik yanılsaması yaratabilir, bir odaya yenilik katar.  En iyi kombinasyonlarda, renk teorisi, renk psikolojisi, doygunluk ve gölge hepsi ayrı bir rol oynamaktadır.


Örneğin villanızda oturma odanızı renklendirecek tek bir doğru boya rengi yoktur. Yaşam tarzınız, öncelikleriniz, tercihleriniz, mevcut tasarım özellikleriniz ve bütçeniz göz önünde bulundurulmalıdır.


Sonuçta, bu  villa sizin villanız. Ne olursa olsun siz rahat ve mutlu hissetmelisiniz.


Modern tarz mimari ile yapılmış villaların revaçta olduğu günümüzde, villa duvarlarında renk seçimi oldukça önem taşıyor. Modern ve minimalist villa iç dekorasyonu yaptığınızda villanın içinde odaların aldığı ışık duvar rengini belirlerken size referans olacaktır. Örneğin, villanızda boyatacağınız oda eğer büyük camlı ışık alan mekansa orta tonlardaki renkleri seçebiliriz. Açık renkler ışığın etkisiyle olduğundan daha açık gözükecektir. Villalarda sıcak etki için tatlı toprak tonları kullanılabilir. Bunun için Filli Boya Renxmatik kartelasından Tan serisini tercih edebilirsiniz.


Villa Duvarlarında Renk Seçiminin Önemi

Minimalizm denince akla ilk gelen renk tabii ki beyaz. Bunu krem, gri ve mavi tonları takip ediyor. Bu bilgiden villa duvarlarınızın rengini belirlerken yararlanabilirsiniz. Bu yaklaşımla dekore edilen villaların duvarlarında kaplama malzemesi de neredeyse hiç yoktur.  Renk seçimi yapılırken doğal malzemeler ile yakalanmaya çalışılan en sade görünüm elde etme amaçlanır.


Unutmayın dekorasyonunu  tamamlayacağımız villa sizi yansıtmalı ve kişiliğinizden doneler barındırmalı. Bunu villa duvarlarının rengini belirlerken bile yapabilirsiniz.


Daha fazla renk ve çeşit için Filli Boya’nın dış cephe düz boyalarını incelemeyi unutmayın. Göz kamaştıran dekoratif boya seçenekleri  ve daha detaylı bilgi edinmek için Filli Boya’yı ziyaret edebilirsiniz.


Villa Duvarları İçin Hangi Özellikteki Boyalar Tercih Edilmelidir?


Villanızın duvarları için boya seçimi yaparken; alternatif boyaların renk, koku, parlaklık, matlık, silinme, kuruma süresi, maliyet ve metraj gibi özelliklerini karşılaştırmalısınız. Ayrıca, yukarıda sıraladığımız özelliklere dikkat ederek tercih ettiğiniz boyanın, aynı zamanda duvar yüzeyine uygun olup olmamasına mutlaka dikkat etmelisiniz. İster yazlık villa dekorasyonu için ister klasik villa dekorasyonu için boya araştırıyor olun, karşılaştırma yapmak en kaliteli ve en sağlıklı boyayı bulmanıza yardımcı olacaktır.


Bir villanın hem iç hem dış cephesini  boyatmak sadece boyanın kendisinde değil, işin içinde de bir masraftır. Renk seçiminizle ilgili bir hata yaparsanız ve yüzde yüz mutlu değilseniz, düzeltmek pahalı bir egzersiz olabilir. Bu yüzden yapacağınız araştırma sizi önünüze çıkabilecek masraflardan korur.


Villa Duvarları İçin Hangi Boyalar Tercih Edilmeli?

Teknolojinin bütün imkanlarını tüketicileri için kullanan Filli Boya’nın ürün yelpazesinde uzun ömürlü, silinebilen, nefes alabilen tamamen yıkanabilen ve hatta kendi kendini temizleyebilen boyalar bulunuyor. Özellikle nefes alabilen su  bazlı  boya çeşitleri aslında evin rutubet olmaması için büyük önem taşıyor. Nemli iklimin hakim olduğu yerlerde inşa edilen villalarda bu özellik aranan bir özellik  haline geliyor.  Nefes alabilen su bazlı boyalar ile villa sahipleri rutubet sorunu ile karşılaşmadan yaşam alanlarının keyfini çıkarıyor.


Filli Boya’nın çok tercih edilen boyalarından biri olan Momento Silan villa duvarlarınız için iyi bir çözüm olacaktır. Aktif silikon teknolojisi ile geliştirilen silinebilir ve yıkanabilir bu boya, ilk günkü renk tonu ve dokusunu korur. Çatlama, dökülme ve soyulma yapmaz. Su bazlıdır, rahatsız edici bir kokusu yoktur ve en güzeli çevre duyarlı bir üründür.


Villa duvarları gibi geniş alanlarda rulo ile boyanma yapılması uygundur. Sağlık açısından, iç mekanlarda zaman açısından çabuk kuruyan  ve su bazlı boya kullanılması  oldukça önemlidir. Su bazlı boyalar ortam sıcaklığında daha çabuk kurur ve kokusu rahatsız etmez. Çabuk kuruyan bir boyanın kullanılmasının diğer bir avantajı ise, villadaki yaşamın eski düzenine geçmesini hızlanmasıdır.


Size İlham Verecek Villa İç Dekorasyon Örnekleri


Dekorasyon sürecinde, bitişik odaların renklerinin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini düşünmelisiniz. Villanızdaki odalarda ortak vurgu renkleri belirleyebilir, ince bir akış oluşturarak villa dekorasyonunda bütünlük sağlayabilirsiniz. Villadaki odaların renklerini belirlerken odalarda uyumlu bir his yaratmak için bir renk paletini paylaşabilir ve yalnızca yapacağınız ufak dokunuşlar ve renk kombinasyonları ile onları ayırt edebilirsiniz.


Filli Boya’nın tüketicileri için en çok önem verdiği konulardan biri, doğal renkler ve doğal ortamlar yaratmak. Son yıllarda doğaya dönüş trendi, villalarda  doğal renk tonlarının yer aldığı duvarların daha sık  yer almasının temel nedenlerinden biri. Açık tonlar  kendimizi daha rahat ve sakin hissetmemizi sağlıyor. Beyaz ve bej rengi tonları doğal renkler arasında kabul ediliyor ve çok sık tercih ediliyor.


Villa içi ve dışı dekorasyon yaparken havuzdan terasa, mutfaktan banyoya, yatak odalarından salona renk ve boya seçimi yapılması gereken bir çok alan vardır. Alan genişledikçe, renk kombinasyonları üzerinde etraflıca düşünmek gerekir.


Villa İç Dekorasyon Örnekleri
Villa İç Dekorasyon Örnekleri
Yukarıdaki galeriyi sizlere villa iç dekorasyon örneklerini sunabilmek için derledik.  Çeşitli villla dekorasyon fikirleri hakkında kolayca bilgi edinebilirsiniz. Görsellerde günümüze ait güncel obje ve aksesuarlar bulunmaktadır. Özellikle minimal dekorasyonun hakim olduğu görseller, villa dekorasyonu için içinizi açacak.

Görsellerde bulunan modern villa dekorasyon örneklerinde, villa salon dekorasyon örnekleri ve villa iç dekorasyon modellerini bulabilirsiniz. Görseller size villa dekorasyonunda renk ve boya seçiminin ferah bir ortam yaratmak için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serecek. Keyif ve ilham almanız dileğiyle.

Filli Boya Kartelalar