LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Temmuz 2018

Yalıtım İçin En Doğru Zamanı Bekleyin!

Bir kış mevsimini daha geride bıraktığımız ve yazın sıcak günlerini karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, yüksek faturalardan ve sürekli üşümekten şikayet edenler binalarına ısı yalıtımı yaptırmak için planlara başladılar bile.

Binalarda ısı yalıtımı yaptırmanın hem mali hem de fiziksel koşullarda önemli iyileşmeler sağladığını artık hepimiz biliyoruz. İşte bu faydaları maksimumda tutmak için, ısı yalıtımının ne zaman yapıldığı da en az kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi kadar önemlidir. Biz de bu yüzden ısı yalıtımı yaptırmak için en doğru zamanı ve nedenlerini sizler için araştırdık:

Isı yalıtımı için kış aylarını tercih etmeyin


Dış cephe yalıtımının uygulanabilmesi için hava sıcaklığının +5 santigratderecenin altına düşmemesi ve havanın mümkün olduğunca yağışsız olması gerekir. Aksi takdirde içeriklerinde su bulunan yalıtım malzemelerinin donup tekrar çözülmeleri sonucunda, bu malzemelerin tutucu özelliklerinde ve yoğunluklarında bir takım bozulmalar meydana gelir. Yine aynı şekilde yağışlı bir havada uygulanan dış cephe yalıtımı esnasında suya maruz kalan kimyasal yapıştırıcıların performansında ciddi bir düşüş gözlemlenir. Ayrıca yağışlı havalarda ısı yalıtımı yaptırmak, ustaların iş güvenliklerini de tehlikeye atabileceği için kesinlikle doğru bir tercih değildir. Çünkü istatistiklere göre şantiyelerde kış mevsiminde yaşanan iş kazalarının sayısı, diğer mevsimlerde yaşanan iş kazalarına göre bir hayli fazladır.
Isı yalıtımı ile kışı rahat geçirin.

Isı yalıtımı işinizi kavurucu sıcaklara bırakmayın


Isı yalıtımı uygulamaları için yaz ayları her ne kadar doğru zaman gibi görünse de, özellikle yaz sıcaklıklarının 45 derecelere kadar çıktığı Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yaşıyorsanız yalıtım için doğru zaman kesinlikle yaz ayları değildir. Çünkü yalıtım malzemelerinin yapıları ve tutucu özellikleri +5 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda nasıl bozuluyorsa, aynı bozulma 30 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklarda da geçerlidir. Bu yüzden sıcak iklim kuşağında bulunan bir şehirde yaşıyorsanız yalıtım işini Temmuz ayına kalmadan halletmenizde fayda vardır.

Isı yalıtımı yaptırmak için en doğru zaman bahar ayları


Yalıtım için en doğru zaman hiç şüphesiz ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Nisan – Mayıs ve Eylül – Ekim dönemlerinde hava sıcaklığı 15 – 20 santigrat dereceler arasında seyrettiği için yalıtım malzemeleri bu sıcaklıklarda daha kolay uygulanır. Bu durum ise işçilik süresini ciddi anlamda düşürür. Yine bu dönemlerde görülen sıcaklık değerleri yalıtımda kullanılan kimyasal malzemelerin performansı için de pozitif bir ortam oluşturur. İlkbahar ve sonbahar aylarında yalıtım yaptırmanın bir diğer avantajı da bu dönemleri takip eden mevsimlerde, faturaları hızla yükselten klima ve kombi gibi cihazların yoğun şekilde kullanılmasıdır. Yani ısı yalıtımı uygulaması için ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeniz halinde, dış cephe yalıtımının kendi masrafını amorti etmesi için gereken 3 yıllık süre vakit kaybetmeden başlamış olacaktır.