LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
30 Haziran 2018

Yalıtımsız Binalarda Yaşanan Bu Sorunlara Dikkat !

Binalarda dış cephe yalıtımının ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyenimiz yok. Enerji tasarrufundan, çevre duyarlılığına; iç mekân konforundan bina estetiğine kadar pek çok amaca hizmet eden dış cephe yalıtımının faydalarından yeterince bahsettiysek, konuyu bir de tersinden ele alarak, biraz da yalıtımsız bir binada yaşamanın zararlarını konuşmaya ne dersiniz?

Küf ve mantar oluşumu astıma davetiye çıkarıyorIsı yalıtımı yapılmamış bir binada yaşamak sadece aile bütçesine ve çevreye değil aynı zamanda söz konusu binada yaşayanların sağlığına da ciddi zararlar verebilir. Yalıtımsız binaların, yağmur / kar ve soğuk hava gibi iklim koşullarına karşı korumasız olması nedeniyle, zamanla iç duvarlarda yoğuşma adı verilen “suyun gaz halden sıvı hale geçmesi” olayı meydana gelir. Buharlaşma olayının tersi olarak tanımlayabileceğimiz bu yoğuşmalar yüzünden daire içlerinde küf ve mantar gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Duvarlardaki küf ve mantar oluşumları zararsız gibi görünse de uzun süre solunduğu takdirde astım, alerjik reaksiyonlar ve üst solunum yolları enfeksiyonları da dâhil olmak üzere pek çok önemli sağlık sorununa davetiye çıkarabilir.

Aşırı ısınma / soğuma kronik soğuk algınlığının en önemli nedeni
Yalıtımsız binalarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri de evin bölümleri arasında meydana gelen ısı dengesizlikleridir. Örneğin; yalıtım yapılmamış ve bir cephesi kuzeye bakan bir binanın bu kısmında kalan odaları, ne kadar çaba harcansa da ısıtılamazken; diğer cephedeki odalar gereğinden fazla sıcak olabilir. Bu durum merkezi ısıtma sistemlerini işlevsiz bırakacağı gibi aynı şekilde yaz aylarında klimalardan da yeterli verimin alınamamasına neden olabilir. Ev içinde yaşanan bu sıcaklık dengesizliklerinin en yaygın sonucu ise hane halkının sürekli soğuk algınlığı ve nezle gibi sağlık sorunlarıyla yüz yüze gelmesidir. Özellikle çocuklu aileler için ciddi bir sorun olan daire içindeki sıcaklık dengesizliği bir an önce giderilmezse, çocuklarda yaşanan bu tip sağlık problemleri kronik hale gelebilir.Dış cephe aşınmaları binaların ömrünü kısaltıyor
İşin uzmanı tarafından binanın ihtiyaçları gözetilerek uygulanmış bir dış cephe yalıtımı sadece ısı ve ses yalıtımı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda binaların dış cephesinde koruyucu bir kalkan görevi de üstlenir. Bu yüzden dış cephe yalıtımı yapılmayan binaların dış cepheleri zamanla korozyon adı verilen bir aşınmaya maruz kalır. Bu aşınma binanızın dış cephesinin çirkin görünmesine neden olmasının yanı sıra binanın ömrünü kısaltan önemli bir etkendir.

Yüksek faturaların ve karbon salınımının ardındaki sebep: Yalıtım eksikliği
Yalıtım yapılmamış bir binada oturuyorsanız, sizinki ile aynı genişlikte ancak yalıtımlı bir dairede yaşayan arkadaşlarınıza göre %50 oranında daha yüksek faturalar ödersiniz. Çünkü yalıtımsız bir binada kışları kombinizi en yüksek derecede çalıştırsanız bile içten dışa enerji kaybı yaşanacağı için eviniz asla yeterince ısınmaz. Aynı şekilde yaz aylarında klimanız evi soğutmak için çok daha fazla enerji harcamak durumunda kalır. Tabii tüm bu aşırı enerji tüketimi günün sonunda sadece bütçenizde dev bir delik olarak kalmaz. Çünkü normalin iki katına çıkan bir enerji tüketmeniz demek, doğada bıraktığınız karbon ayak izinizin iki kat daha büyük olması demektir.