LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
02 Mart 2017

YATAK ODALARI İÇİN YARATICI AYDINLATMA ÖNERİLERİ

Uykuya dalıncaya kadar bir süre kitap okursunuz, sonra ışıkları karartırsınız. Yatak odanızdaki aydınlatmanın tek işlevinin bu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yatak odasının karakterini belirleyen unsurların başında aydınlatma geliyor. Yatak odanız için en uygun aydınlatma biçimini seçmeden önce sıraladığımız alternatiflere bir göz atın.

Asma abajur


Başucunuzda durmasını istediğiniz abajurları ayaklı seçmek yerine yatağınızın hemen üstüne yerleştirdiğiniz bir çerçeveden sarkmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle komodininizin üstü işgal edilmez. Deli yatanların abajur devirme derdi de biter.
yatak odasında asma abajur aydınlatma

Neon çerçeve


Yatağın hemen ardına asılmış bir tabloyu neon bir çerçeveyle kaplamaya ne dersiniz? Odadaki raflara yerleştireceğiniz minik gizli lambalarla da bu baskın ışık kaynağını dengeleyebilirsiniz. Sanata yakın olmak isteyenler için kusursuz bir çözüm.
yatak odasında neon çerçeve

Fayans panel


Fazla aydınlığı sevmiyorsanız ışık kaynağınızı iyi saklamalısınız. Yatağın arkasında kalan duvara yerleştirilmiş cilasız fayans panellerin ardında kalan lambalar yatak odanıza loş ve sıcak bir ambiyans sağlayacaktır.
yatak odasında fayans panel

Renkli ledler


Biraz daha oyunlu bir aydınlatma tercih edenler için en iyi çözüm renkli led ışıklar kullanmak. Renk seçenekleriniz sonsuz, o yüzden dekorasyonunuzla uyumlu bir kombinasyon yapmalısınız. Örneğin yukardaki yatak odasında mavinin soğukluğu ile sarının sıcaklığı birbirini dengeliyor.
yatak odasında renkli led aydınlatma

Minimal aydınlatma


Minimalist bir dekorasyona en yakışacak aydınlatmanın yolu doğrudan olmayan ışıklar kullanmaktan geçiyor. Kirişlerin ve yatağın ardına yerleştireceğiniz bir panelin arkasında kalan açık renkli ışıklar odanın minimalizmini tamamlayacak.
yatak odasında minimal aydınlatma

Yüzeyden faydalanma


Işık kaynaklarını çok fazla alana dağıtmak istemiyorsanız iyi bir yansıtıcı yüzey seçmekte fayda var. Bu örnekte olduğu gibi ışık ve gölge oyunlarına açık geniş paneller estetik bir işlevsellik sunuyor.
aydınlatma için yüzeyden faydalanma

Duvar renklerinin aydınlatmayı etkileyeceğini unutmayın


Açık renkli duvar boyalarının ışığı yansıttığı, koyu renkli duvar boyalarınınsa sakladığı bilinir. Yatak odanız ışıl ışıl olsun istiyorsanız duvarlarda açık renkler tercih etmelisiniz. Açık renk dendiğinde akla ilk gelen renk beyaz olur ancak yeşilin ve mavinin açık tonları da yatak odanızda uygulayabileceğiniz, bu mekân için oldukça uygun renklerdir. Eğer yatak odanızın daha karanlık olmasını istiyorsanız koyu renkler tercih etmelisiniz. Koyu renk kullanımında dikkatli olmakta fayda var. Koyu renkler dekorasyonda oldukça dikkat isterler. Eğer daha önce koyu duvar renkleriyle dekorasyon yapmadıysanız odanızın bir duvarını koyu renge boyayarak denemeye başlayabilirsiniz. Özellikle yatak başınızın geldiği duvarı koyu bir renkle boyayarak hem yatak başını odanın geri kalanından ayrıştırabilir hem de bu duvara yerleştireceğiniz abajurlarla güzel ışık oyunları yaratabilirsiniz. Renklerin etkileriyle ilgili daha fazla bilgi isterseniz Filli Boya web sitesindeki renkler konusundaki yazıya mutlaka göz atmalısınız:

https://www.filliboya.com/rengini-kesfet.html

Görseller: home-designing.com