LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

YATAK ODANIZA DOĞRU AYDINLATMAYI NASIL SEÇERSİNİZ?

Aydınlatma dekorasyonun en önemli parçalarındandır. Bu yüzden kullanım alanına göre aydınlatmalar birbirinden farklı olmalıdır. Evde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan olan salonda daha aydınlık ve ferah bir aydınlatma kullanmak gerekirken, yatak odalarında daha loş ve dinlendirici bir aydınlatma tercih edilmelidir. Doğru aydınlatmayla evinizin görüntüsünü değiştirebileceğiniz gibi istediğiniz eşyalara vurgu yapabileceğinizi de unutmayın.Yatak odası için doğru aydınlatma nasıl olmalıdır ve nasıl seçilmelidir? Gelin bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.  • Alternatiflerin artmasıyla birlikte aydınlatmada yapılacak seçimler de bir o kadar zorlaştı. Aydınlatma sisteminize karar vermeden önce mutlaka odanın odanızın büyüklüğünü dikkate alın. Yatak odanız çok büyükse gösterişli avizeler, küçükse gömme ışıklar ve daha küçük aydınlatmalar tercih edebilirsiniz.


   • Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktaysa renk uyumu. Parlak beyaz ışıklar kullanarak odanın ihtişamını ve çekiciliğini, sıcak ışıklar kullanarak huzur, sakinlik ve romantizm duygularını arttırabilirsiniz.


   • Dekorasyonda renk düzeninizi değiştirmek için abajurları kullanın. Odanızın renginden farklı bir abajur kullanarak vurguyu o alanlara yöneltebilirsiniz.


   • Yatak odalarında kullanacağınız ışığın rahat ve gözünüzü yormayan bir ışık olmasına dikkat edin. Bunun için yoğunluğu ayarlanabilen yumuşak ışıklar kullanabilirsiniz.


   • Genellikle yatak odalarında aydınlatmayla beraber başucu lambası kullanılıyor. Burada dikkat etmeniz gereken, başucu lambanızın yatağınızın yüksekliğiyle aynı hizada olması. Eğer uyumadan önce yatakta kitap okuyanlardansanız aplik ve hareket edebilen lambaları tercih edebilirsiniz.


   • Doğru aydınlatma evinizi daha huzurlu hale getirirken, yetersiz aydınlatma uykunuzu etkileyebilir. Loş ışık vücuda uyku sinyalleri verdiği için yatak odanızda loş ışıklar kullanabilirsiniz.


   • Tuvalet masanızda aynanızı ışıklandırarak makyaj yaparken kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.


  Görseller: http://www.decoist.com/